Ušetrite ! Aj na bankovom účte
Inzercia
Inzercia

Ušetrite ! Aj na bankovom účte

Ak sa vyvarujeme zbytočného míňania, postupne si môžeme našetriť na rezervu, ktorá sa nám v ťažších časoch zíde.

Ilustračné foto — Foto: AdobeStock

Príjmy Slovákov nie sú také veľké, aby sme si mohli povedať, že pár eur minutých navyše nás nemusí zaujímať. Aj preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, koľko denne míňame. Tu je niekoľko rád, ako s finančnými prostriedkami narábať a vytvárať si tak rezervu do budúcna.

Každý cent sa počíta

Pozor si treba dať práve na sumy, ktoré sa pravidelne opakujú. Na jednom poplatku totiž neušetrím iba raz, ale každý mesiac, kedy ho potrebujem zaplatiť. Ako príklad môže slúžiť Užitočný účet od Poštovej banky. Ten od októbra zlacnel o 15 percent, konkrétne o 90 centov. Ročne je to 10,80 eura.

„Aj náš lacnejší účet ukazuje cestu, ako môžeme šetriť bez toho, aby sme sa museli obmedzovať.  Ak si budeme vyberať kvalitné služby za menej peňazí a tie neminieme nikde inde, postupne si  vybudujeme finančnú rezervu, ktorá nám v horších časoch pomôže,“ konštatuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Okrem poplatkov sa dá úspora dosiahnuť aj dôsledným sledovaním každomesačne minutých prostriedkov. „Kto si dokáže viesť finančný denník, zvyčajne vie identifikovať nákupy či položky, na ktorých mohol ušetriť aj zopár eur,“ vysvetľuje Lýdia Žáčková.  

Plánujme si rodinný rozpočet

Z prieskumu Poštovej banky vyplýva, že 62 % domácností si rodinný rozpočet plánuje približne a svoje výdavky skôr odhadujú. Ak sa aj rozpočet nepodarí dodržať, väčšina rodín ho neprekročí o viac ako 100 €, čo vo veľkej miere spôsobujú nečakané či nepríjemné udalosti, rovnako ako sviatky a rodinné oslavy. Len 17 % domácností si rozpočet plánuje podrobne a 21 % sa tým naopak nezaoberá vôbec. „Užitočné je, ak si stanovíme presné čiastky, ktoré sme ochotní minúť na istý typ výdavkov (napr. na potraviny, oblečenie, atď.), a ak sa dá, túto sumu neprekračujme. Ušetrenú čiastku si tak vieme odložiť,“ radí Lýdia Žáčková.

Kontrolujme si príjmy a výdavky

Nemenej dôležitou úlohou je aj následné sledovanie príjmov a výdavkov. Existuje niekoľko možností, ktorými je možné kontrolovať svoje náklady, ako sú rôzne mobilné aplikácie a iné dostupné technológie. Ak nie sme technickým vymoženostiam naklonení, postačí klasické odkladanie bločkov, ktoré, podľa prieskumu, využíva 37 % domácností.

Sledujme, kde ušetriť

Mnohí z nás si už zvykli na to, že v obchodoch nakupujeme tovar v akciách. Cielene sledujeme letáky, Facebook či internetové stránky predajcov. Vďaka tomu dokážeme v jednom obchode lacnejšie nakúpiť ten istý tovar v tej istej kvalite, než ak by sme tak spravili v obchode druhom. Navyše platí, že niektorí predajcovia dlhodobo ponúkajú ten istý produkt lacnejšie než iní.

To isté platí aj pre finančné inštitúcie. „Preto klientom odporúčame, aby si pozorne sledovali, čo dokážu získať v  banke a za akú sumu peňazí. A tu nejde iba o cenu účtu, ale aj o pôžičky, kde je dôležitý nielen ponúkaný úrok, ale aj výška poplatkov za jej poskytnutie. Každé euro, ktoré rozumným rozhodnutím získate, sa vyplatí,“ dodáva Lýdia Žáčková.

Viac informácií nájdete tu. 

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…