Pocta pre Pavla Barabáša. Na medzinárodnom festivale získal až dve ceny
TASR
TASR

Pocta pre Pavla Barabáša. Na medzinárodnom festivale získal až dve ceny

TASR o tom v pondelok informovala riaditeľka festivalu Mária Hámor.

Režisér Pavol Barabáš — Foto: TASR/Andrej Galica

Poprad 19. októbra (TASR) - Víťazom 28. ročníka a držiteľom Grand Prix Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF) v Poprade sa stal slovenský film Everest – najťažšia cesta od režiséra Pavla Barabáša. TASR o tom v pondelok informovala riaditeľka festivalu Mária Hámor.

O víťazovi rozhodla trojčlenná medzinárodná porota v zložení Steve Lichtag z Českej republiky, Jerzy Porębski z Poľska a Mária Dutková zo Slovenska. „Porota v tomto prípade ocenila dokonalé dramatické uchopenie príbehu prelezenia najťažšej cesty na Evereste štvoricou špičkových slovenských horolezcov. Najväčšia tragédia v dejinách slovenského horolezectva je zobrazená cez emócie vedúceho expedície. Talent režiséra umožnil citlivým spôsobom poukázať na jej príbeh a následky,“ uviedla Hámor.

Získal aj druhú cenu

Porota zo všetkých 45 súťažných filmov udelila aj ďalšie ocenenia. Hámor priblížila, že Cenu poroty získal slovenský film Nechcený autoportrét od režiséra Rastislava Hatiara. Cenu za najlepší krátky film dostal kanadský režisér Jay Trusler za film Nebula a cenu za najlepší horolezecký film získal poľský režisér Stanislaw Berbeka za film Dreamland.

Druhou cenou, ktorú na tohtoročnom MFHF v Poprade získal Pavol Barabáš, je cena za najlepší dobrodružný film, ktorou porota ocenila jeho snímku Salto je kráľ. Porota sa rozhodla udeliť aj dve čestné uznania. Prvé získal režisér Peter Mortimer z USA a jeho film Reel Rock 14: Štáty podľa Joea. Druhé čestné uznanie si z Popradu odnáša český režisér Jan Šimánek za film Ufo life.

Cenu diváka vyhral ďalší Slovák

Na popradskom festivale sa tradične udeľuje aj Cena diváka, o ktorej rozhodujú festivaloví diváci. Tento rok bolo hlasovanie online formou a ocenenie v tejto kategórii získal film Nechcený autoportrét od slovenského režiséra Rastislava Hatiara.

MFHF sa koná v Poprade pravidelne druhý októbrový týždeň už od roku 1993. Popradský festival je jedným z 28 členov Medzinárodnej aliancie pre horský film. Do festivalovej prehliadky sa prihlásilo celkovo 98 filmov z 18 krajín, z ktorých organizátori do súťažnej prehliadky vybrali 45 snímok z 15 krajín.

„Po prvý raz v histórii prebiehal festival formou online projekcií, čo ocenilo veľké množstvo divákov. Naživo sa premietalo iba prvý festivalový deň, a to v Kine Mier v Spišskej Novej Vsi," dodala Hámor. Nasledujúci 29. ročník MFHF sa podľa nej uskutoční 13. až 17. októbra 2021.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…