Príspevok na starostlivosť o dieťa by mal stúpnuť na 266 eur mesačne
TASR
TASR

Príspevok na starostlivosť o dieťa by mal stúpnuť na 266 eur mesačne

Tieto pozmeňovacie návrhy v novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa plánuje už na utorňajšom (22. 10.) zasadnutí parlamentu predložiť poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Bratislava 21. októbra (TASR) - Rodičia by mali od budúceho roka dostávať vyšší príspevok na starostlivosť o dieťa, taktiež by sa im malo zjednodušiť dokladovanie tohto príspevku na úradoch práce.

Foto: TASR/Tomáš Halász

Tieto pozmeňovacie návrhy v novele zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa plánuje už na utorňajšom (22. 10.) zasadnutí parlamentu predložiť poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Podľa Beblavého výška príspevku na starostlivosť o dieťa by mala stúpnuť na 266 eur mesačne zo súčasných 230 eur mesačne. "Spotrebiteľské ceny v oblasti vzdelávania vzrástli od decembra 2010 do augusta 2013 spolu o 15,7 %, čo by zodpovedalo zvýšeniu približne na 266 eur mesačne," zdôvodňuje zmeny Beblavý.

Taktiež by sa malo rodičom zjednodušiť dokladovanie tohto príspevku na úradoch práce. "Ak oprávnená osoba v súvislosti s poberaním príspevku splnomocní ustanovených poskytovateľov starostlivosti o dieťa, nebude už nutné preukazovanie najrôznejších dokumentov ako ústrižkov uhradených poštových poukážok, výpisov z účtov oprávnených osôb, či príjmových pokladničných dokladov," navrhuje Beblavý s tým, že väčšia časť administratívnych úkonov sa prenesie na poskytovateľa starostlivosti o dieťa, ktorý bude ako splnomocnenec príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny dokladovať len dva typy dokumentov, a to príjmový pokladničný doklad alebo výpis z účtu poskytovateľa.

Ako vysvetľuje Beblavý, ambíciou zmeny je dosiahnuť čo možno najvyšší komfort rodičov, ktorí by mohli byť odbremenení od súčasnej administratívnej záťaže. Zároveň priblížil, že rezort práce počas rokovaní o zmenách v zákone o príspevku na starostlivosť o dieťa nevylúčil, že obe tieto zmeny sú akceptovateľné. "Ministerstvo však váha, pretože plánuje približne od 1. januára 2015 príspevok tiež zvýšiť a v rámci nového programového obdobia aj výraznejšie zjednodušiť. Nevidím však dôvod, aby rodičia museli čakať rok na zlepšenie, ak je možné ju urobiť aj dnes," dodáva Beblavý.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…