Máme dobré správy, vakcína reaguje, tvrdia britskí vedci o látke proti koronavírusu
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Máme dobré správy, vakcína reaguje, tvrdia britskí vedci o látke proti koronavírusu

AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou.

Na snímke dobrovoľníčka počas prebiehajúcich klinických testov vakcíny proti koronavírusu v Oxforde 7. júla 2020. — Foto: TASR/AP

Washington 24. októbra (TASR) - Britsko-švédska firma AstraZeneca v piatok oznámila, že v Spojených štátoch obnovila klinické testovanie svojej vakcíny proti novému druhu koronavírusu SARS-CoV-2. Firma AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou.

Vakcína sa správa presne tak, ako sme očakávali, čo je výborná správa v našom boji s chorobou,“ cituje portál Aktuálne.cz slová britského virológa Davida Matthewsa z Bristolskej univerzity, ktorý spoločne s vedcami z Oxfordskej univerzity vedie vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Vakcína farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca je považovaná za jednu z najsľubnejších v boji proti novému koronavírusu. Podľa najnovšie zverejnených štúdií látka v kritickej tretej fáze testov potvrdila účinnosť naprogramovaných genetických zadaní a vyvolala silnú imunitnú reakciu tela. 

Klinické testovanie prerušili pred šiestimi týždňami (6. septembra) z dôvodu vážneho neurologického ochorenia, ktoré sa prejavilo u jedného z dobrovoľníkov z Británie. Ešte v septembri mohla spoločnosť svoj program obnoviť v Brazílii, Juhoafrickej republike a Británii. V piatok jeho obnovenie v USA schválil aj Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Je to „skvelá správa", že práca na očkovacej látke môže pokračovať, aby „nám pomohla poraziť túto hroznú pandémiu“, povedal v tejto súvislosti generálny riaditeľ spoločnosti AstraZeneca Pascal Soriot.

Vakcínu chce ďalej testovať aj Johnson & Johnson

V rovnaký deň ako AstraZeneca ohlásila začatie príprav na obnovenie testovania aj americká firma Johnson & Johnson, píše agentúra AFP.

Minulý týždeň po tom, čo taktiež ochorel jeden zo zapojených dobrovoľníkov, dočasne prerušila testovanie aj firma Johnson & Johnson. „Po dôkladnom vyhodnotení závažnej medicínskej udalosti, akú zažil jeden z účastníkov, nebola identifikovaná jasná príčina,“ uviedla firma vo vyhlásení. „Spoločnosť nenašla nijaké dôkazy, že by túto udalosť spôsobila vakcína,“ uzavrela Johnson & Johnson.

V piatok jej predstavitelia uviedli, že „plánujú obnoviť získavanie“ dobrovoľníkov na tretiu - konečnú fázu testovania, ktorá sa začala koncom septembra a mala by dovedna zahŕňať až 60.000 ľudí na viac ako 200 miestach v USA aj inde vo svete.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…