Na Giro d‘Italia zvíťazil Geoghegan Hart. Po Froomeovi je to druhý britský víťaz

Britský cyklista Tao Geoghegan Hart sa stal celkovým víťazom 103. ročníka Giro d‘Italia.

Britský cyklista Tao Geoghegan Hart z tímu Ineos Grenadiers pózuje v ružovom drese a s trofejou — Foto: TASR/AP

Miláno 25. októbra (TASR) - Britský cyklista Tao Geoghegan Hart sa stal celkovým víťazom 103. ročníka Giro d‘Italia. Jazdec stajne Ineos Grenadiers rozhodol o svojom triumfe v záverečnej časovke na 15,7 km, keď zdolal svojho najväčšieho konkurenta Austrálčana Jaia Hindleyho (Sunweb) o 39 sekúnd. Poslednú 21. etapu s cieľom v Miláne vyhral domáci favorit Filippo Ganna (Ineos), Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil na 52. mieste.

„Ani vo svojich najdivokejších snoch som si nedokázal predstaviť, že toto bude možné, keď sme pred takmer mesiacom odštartovali na Sicílii. Počas celej kariéry som sníval o tom, že sa pokúsim byť v najlepšej desiatke možno päťke na pretekoch takéhoto rangu. Toto je niečo úplne iné a myslím si, že potrvá veľmi dlho, kým si to poriadne uvedomím,“ povedal v cieli Geoghegan Hart.

Cyklámenový dres pre Demara

Dvadsaťpäťročný Brit získal okrem ružového aj biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov a pripísal si aj dve etapové víťazstvá. Geoghegan Hart je len druhý bristký víťaz Gira v histórii, pred ním sa z triumfu tešil Chris Froome.

Tretí v celkovom poradí finišoval Hindleyho kolega zo Sunwebu Holanďan Wilco Kelderman s mankom 1:29 minúty, na štvrté miesto poskočil po 4. priečke v časovke Portugalčan Joao Almeida z QuickStepu (+2:57 min) a piaty skončil Španiel Pello Bilbao z Bahrainu McLaren (+3:09 min).

Cyklámenový dres získal Francúz Arnaud Demare (Groupama-FDJ), ktorý zdolal Sagana o 49 bodov. Víťazom vrchárskej súťaže sa stal Portugalčan Ruben Guerreiro s náskokom 77 bodov pred Geogheganom Hartom.

Nezvyčajný záver

Giro vstupovalo do záverečného dňa nezvyčajným spôsobom, keďže po sobotňajšej horskej etape mali dvaja pretekári na čele celkového poradia na sekundu rovnaký čas, čo sa ešte nikdy nestalo. Delilo ich iba 86 stotín z predchádzajúcich dvoch časoviek. Tie sa do celkového poradia nezarátavajú a slúžia len ako kritérium pri rovnosti.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.