V talianskej dedinke žijú len 2 obyvatelia, nariadenia ale dôsledne dodržujú: Nie je to dobré, alebo zlé. Je to vec zásady
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

V talianskej dedinke žijú len 2 obyvatelia, nariadenia ale dôsledne dodržujú: Nie je to dobré, alebo zlé. Je to vec zásady

Giovanni a Giampero majú celú dedinku prevažne pre seba. Pravidlá však dodržiavajú aj v tejto neľahkej dobe, lebo je to podľa ich slov pre dobro nás všetkých.

Giovanni Carilli a Giampero Nobili — Foto: Twitter/Of today

NORTOSCE 26. októbra - Dvojica, ktorá nám môže byť vzorom. 82-ročný Giovanni Carilli a 74-ročný Giampiero Nobili žijú v provincii Perugia v Umbrii v strednom Taliansku ako poslední obyvatelia tamojšej dedinky Nortosce. Informuje o tom CNN.

Napriek tomu, že okrem zvierat a prírodných krás zväčša nikoho nestretávajú, dôsledne dodržujú nariadenia, ktorými sú rúška a odstupy. Giovanni a Giampiero sa držia princípu a nechcú jednoducho ignorovať opatrenia len preto, že žijú na samote.

Je to zásada, treba ju dodržiavať

Giampiero Nobili sa domnieva, že by bolo neúctivé, keby ktokoľvek z nich ignoroval prísne opatrenia zavedené počas pandémie, a to aj napriek ich pomerne výnimočným okolnostiam.

„Nosenie rúšok a rešpektovanie sociálneho dištancu sa sa netýka iba zdravotných dôvodov,“ hovorí. „Nie je to niečo zlé alebo dobré. Ak existujú pravidlá, musíte ich dodržiavať pre svoje dobro a pre ostatných. Je to zásada,“ myslí si Giampiero, ešte zo starej školy, keď sa pravidlá ctili.

Keď sa dvojica stretne pri spoločnej káve, sedia za dvojmetrovým stolom, každý za jedným koncom. Priatelia sa taktiež ubezpečujú, že aj pri svojich pravidelných prechádzkach k starorímskej kamennej fontáne, kde zbierajú čerstvú pramenitú vodu, udržiavajú spoločenský odstup.

Mesto majú väčšinou pre seba

Giovanni sa narodil v dedine, ale väčšinu svojho života strávil výrobou údeného mäsa v Ríme. Po návrate do dôchodku sa vrátil do svojho domova z detských čias.

82- ročný Giovanni Carilli a 74- ročný Giampero Nobili.
82-ročný Giovanni Carilli a 74-ročný Giampero Nobili. Foto: Reprofoto Youtube/Paparazzi
Okrem dvojice sa nachádza v dedine niekoľko zvierat.
Okrem dvojice sa nachádza v dedine niekoľko zvierat. Foto: Reprofoto Youtube/Paparazzi

Giampiero, brat Giovanniho švagra, na toto miesto prišiel, aby tam dožil starobu. Stále je šikovný, keďže pod jeho rukami vznikajú remeselnícke šperky. Pretože mnoho bývalých obyvateľov odišlo z dedinky do Ríma a ďalších miest, aby si našli prácu po sériách zemetrasení v Taliansku koncom 90. rokov, dvojica starčekov má dedinu väčšinou pre seba.

Okrem nich sú ich jedinými spoločníkmi Giovanniho pes a päť oviec, ktoré chová na svojej záhrade - hoci sa stále občas stretávajú s rodinou mimo dediny.

Malebná talianska dedinka s dvoma obyvateľmi koronu nepodceňuje.
Malebná talianska dedinka s dvoma obyvateľmi koronu nepodceňuje. Foto: Reprofoto Youtube/Paparazzi

Sem-tam je vo vyľudnenej dedinke živšie: „Cesta tu končí, takže sem nikto nejazdí, pokiaľ teda nemá namierené priamo do Nortosce. Trochu to tu žije len počas leta, keď sa veľa rodín vracia do domov svojich predkov,“ vysvetlil Giovanni.

Chce si ďalej užívať život

„Mám z vírusu strach. Som sám a pokiaľ by som ochorel, kto by sa o mňa postaral? Som starý, ale chcem žiť ďalej a starať sa o svoje ovce, vinice, včely a sad. Užívať si život,“ hovorí 82- ročný Giovanni.

V Taliansku aktuálne platí množstvo obmedzení, napríklad aj nosenie rúšok na verejných priestranstvách či v interiéroch. Podľa Giampera by nebolo správne ich ignorovať. „Nosenie rúšok a rešpektovanie nie je len o zdraví. Pokiaľ sú nastavené nejaké pravidlá, musíte ich dodržiavať kvôli sebe aj ostatným. Je to otázka princípu,“ uzatvára Giovanni.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…