Najzaujímavejšie fakty o Dunaji: Bol na ňom postavený najdlhší staroveký riečny most. Viete kde sa nachádzal?
Inzercia
Inzercia

Najzaujímavejšie fakty o Dunaji: Bol na ňom postavený najdlhší staroveký riečny most. Viete kde sa nachádzal?

Ďalšia desiatka fascinujúcich zaujímavostí o mohutnej európskej rieke, ktorá je tichým svedkom našich dejín.

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu — Foto: TV Spektrum

Rieka Dunaj, ktorá preteká územím desiatich krajín, bola svedkom mnohých zásadných míľnikov dejín nielen východnej Európy. Vo vlnách aj na brehoch tohto mohutného toku nájdeme množstvo tajomstiev, fascinujúcich príbehov a osudov. V poslednej dobe si Dunaj a obyvatelia jeho okolia vyslúžili pozornosť tvorcov dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu, ktorý môžete sledovať na televíznej stanici Spektrum.  

V článku nadväzujeme ďalšou desiatkou najzaujímavejších faktov o Dunaji, ktoré vašu zvedavosť príjemne naladia na skvelú sériu dokumentov. Ak sa neuspokojíte s touto nádielkou zaujímavostí, nenechajte si ujsť ani prvý článok, kde ich nájdete ďalších desať. 

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu Foto: TV Spektrum

11. Pochované nemecké lode

Vo vlnách Dunaja, v oblasti rumunsko-srbských hraníc, sa nachádza množstvo vrakov potopených nemeckých lodí. Lode na konci druhej svetovej vojny potopili sami Nemci preto, aby sa nedostali do rúk Sovietov. Lode sú nebezpečné na dopravu po rieke, najmä kvôli výbušninám a munícii, ktoré sa v nich dodnes nachádzali. Na jar tohto roku tak bol schválený plán na ich vylovenie.

12. Výbuch, ktorý zabil tisíce

Dunajské brehy boli miestom nejednej tragédie. Napríklad pevnosť v srbskom meste Smederevo. Pevnosť slúžila počas druhej svetovej vojny ako nemecký muničný sklad. 5. júna roku 1941 došlo v sklade k výbuchu. Explózia zasiahla celé mesto do okolia desiatich kilometrov, zničila južnú časť pevnosti, neďaleké nádražie aj väčšinu domov. Výbuch zabil 2 500 obyvateľov Smedereva a zranil ďalších 5 500.

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu Foto: TV Spektrum

13. Attilov hrob

Miesto posledného odpočinku obávaného hunského bojovníka nie je známe, pretože cez neho vraj bola odvedená rieka. Podľa jednej z legiend sa tak hrob s tromi rakvami – zlatou, striebornou a železnou a obrovským množstvom pokladov môže nachádzať v sútoku Dunaja a Sávy po Belehradskú pevnosť Kalemegdan.

14. Bohovia Dunaja

V Srbsku neďaleko tiesňavy Železné vráta sa nachádza fascinujúce archeologické nálezisko Lepenski Vir. Miestne nálezy pochádzajú približne z roku 7000 p. n. l. a slávne sú najmä unikátne zachované sošky tzv. dunajských bohov.

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu Foto: TV Spektrum

15. Vstup Habsburgovcov do európskej politiky

Meander Dunaja v dnešnom Maďarsku získal výnimočnú úlohu v európskych dejinách vďaka bitke pri Moháči v roku 1526. Stretli sa tu vojská Osmanských Turkov s oddielmi českého, uhorského a chorvátskeho kráľa Ľudovíta Jagelovského, ktorý sa na úteku po prehranej bitke utopil. Na uvoľnený český a uhorský trón tak nastúpili Habsburgovci, ktorí si tak zaistili pozíciu najmocnejšieho európskeho šľachtického rodu.

16. Ostrov sĺz

Dejiny Dunaja sú pohnuté rovnako ako dejiny samotnej východnej Európy. Jednou z tragických pripomienok je pamätník na ostrove Belene, ktorý pripomína koncentračný pracovný tábor, ktorý tu bol vybudovaný v roku 1949. V tomto mimoriadne krutom tábore komunistická vláda Bulharska mučila a likvidovala politických väzňov a asimilácii vzdorujúcich Turkov. Oficiálne tábor fungoval do roku 1962, de facto bol ale uzavretý až v roku 1989.

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu Foto: TV Spektrum

17. Rozstrieľaná vodárenská veža

Dunaj preteká okrem iného chorvátskym mestom Vukovar, ktoré bolo dejiskom jednej z najkrvavejších bitiek vojny o Juhosláviu. V septembri 1991 sa tu stretli Chorváti s Juhoslovanskou ľudovou armádou. Mesto bolo kompletne zničené a došlo aj k masakrom civilného obyvateľstva. Jedným z tragických následkov bitky bol masaker na neďalekej farme Ovčara. Tu príslušníci Juhoslovanskej armády popravili 260 chorvátskych vojakov a civilistov. Tento čin bol Medzinárodným tribunálom v Haagu označený za vojnový zločin. Tieto udalosti dodnes pripomína guľkami ťažko poškodená vodárenská veža vo Vukovare.

18. Krv vo vlnách

Veľmi smutný pomník na brehu Dunaja nájdeme priamo v centre Budapešti. Po dĺžke 300 metrov sú tu umiestené železné topánky, ktoré pripomínajú cez 3500 maďarských židov, ktorí boli na konci druhej svetovej vojny postrieľaní a vhodení do rieky príslušníkmi nacistickej Strany šípových krížov.

Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu
Záber z dokumentárneho seriálu Dunaj – proti prúdu Foto: TV Spektrum

19. Najdlhší staroveký most

Konštantínov most, pomenovaný po cisárovi Konštantínovi I. Veľkom (známy tiež ako svätý Konštantín), bol postavený v roku 328 n. l. Most spájal oblasti dnešného Rumunska a Bulharska. Jeho stavba bola súčasťou plánu na znovudobytie Dácie. So svojou dĺžkou 2437 m bol najdlhším starovekým riečnym mostom.

20. Väzenie pre kráľa

Na Dunaji v Rakúsku tiež leží zrúcanina hradu Dürnstein, kde bol držaný v zajatí anglický kráľ Richard I. Levie Srdce. Táto príhoda je známa predovšetkým vďaka najrôznejším legendám a románom. Anglický kráľ bol zajatý pri svojom návrate z krížovej výpravy rakúskym vojvodom Leopoldom, ktorý Richarda obvinil z vraždy svojho bratranca. Skutočným dôvodom väzenia ale bola skôr roztržka kvôli deleniu koristi po dobytí mesta Akkon. Richard I. Levie Srdce bol prepustený až o dva roky neskôr po zaplatení výkupného 100 000 hrivien striebra, čo bola na svoju dobu skutočne astronomická čiastka.

Ďalšie zaujímavosti o Dunaji, jeho histórii, miestnych kultúrach a obyvateľoch môžete objavovať vďaka dokumentárnemu seriálu Dunaj – proti prúdu už v nedeľu 8. novembra o 15:00 na televíznej stanici Spektrum.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…