Natálka si z tábora priniesla popáleniny na polovici telíčka: Na silných fotkách teraz ukazuje svoju statočnosť aj jazvy
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Natálka si z tábora priniesla popáleniny na polovici telíčka: Na silných fotkách teraz ukazuje svoju statočnosť aj jazvy

Len 7-ročné dievčatko čaká množstvo výziev, no dojemné fotky ukazujú, aké silné dokáže byť puto medzi matkou a dcérkou. Dievčatko však stále potrebuje pomoc. Pomôcť dokážete aj vy.

Malá Natálka je napriek všetkému veľkou bojovníčkou. — Foto: Facebook/Fotografové Lukáš a Petra Potůčkovi

ROKYCANY 10. novembra - Mal to byť letný tábor, z ktorého si mala Natálka (7) priniesť množstvo zážitkov. Všetko zmenil program, ktorý sa v jeden moment pre ňu a ďalšie dve deti premenil na tragédiu obrovských rozmerov. Najviac utrpela práve malá Natálka.

Napriek tomu, že si z tábora odniesla popáleniny druhého a tretieho stupňa na 43 % jej drobného telíčka, Natálka a jej mama sa nikdy nevzdávali a zabojovali. A bojujú spolu až dodnes.

Malú Natálku čaká 40 laserových operácií v celkovej anestézii, každodenný boj, cvičenie a starostlivosť o jazvy.

Fotky mamičky a dcérky

Lásku, podporu a nádej medzi dcérou a matkou nedávno zachytila dvojica fotografov, Lukáš a Petra Potůčkových v sérii dojemných fotiek s verejnou výzvou, v ktorej prosia o hocijakú finančnú čiastku, ktorá by mohla pomôcť malej bojovníčke na ceste životom.

„Po dohode s rodičmi si dovoľujeme zverejniť ich transparentný účet 4100329063/0800 a aj malá suma pomôže Natálke lepšie zvládnuť liečbu a doživotnú starostlivosť o obrovské jazvy,“ informujú na sociálnej sieti.

Napriek všetkému sa Natálka dokáže dnes usmievať: Natálka je úžasná, veselá a citlivá, hneď sme si ju v ateliéri zamilovali,“ prezradila pre Blesk fotografka Petra o dievčatku, ktoré osobne spoznala počas vzniku týchto dojemných fotiek.

Lásku, podporu a nádej vyjadrujú spoločné fotky Natálky a mamičky.
Lásku, podporu a nádej vyjadrujú spoločné fotky Natálky a mamičky. Foto: Facebook/Fotografové Lukáš a Petra Potůčkovi
Natálka utrpela v letnom tábore popáleniny, ktoré zasiahli 43% jej malého telíčka.
Natálka utrpela v letnom tábore popáleniny, ktoré zasiahli 43 % jej malého telíčka. Foto: Facebook/Fotografové Lukáš a Petra Potůčkovi

Fotky dojali množstvo ľudí

Fotky mamičky a Natálky si hneď získali srdcia mnohých: „Tak sa mi tlačia slzy do očí. Tento moment má veľkú silu. Natálka je veľký učiteľ maminky. Božia krása,“ opísala na stránke dvojice fotografov Alena D.

„Neubránila som sa slzám...nádherné fotky, nádherná a statočná Natálka i mamička. Pri poslednej fotke akoby Natálka vravela, neboj sa, mami, zvládneme to spolu. Deti sú zázrak, držím palce“, vyjadrila podporu Hana W.K.

Mnohí sa za malé dievčatko modlia, tak ako napríklad Ilona K.: „Natálka, ja ti prajem, aby si sa nemusela už trápiť, aby ťa to nebolelo a modlím sa za vás.“

Séria fotiek dojala množstvo ľudí: „Tá emócia lásky z tej fotografie. Po tvári mi putuje slza, čo vo mne fotka vyvolala. Nedokážem dodať viac slov...,“ opísala fotky Barbara S.K.

„Lienočka krásna. Rada prispejem, hádam sa nás takých nájde viac. Natálke držím palčeky, aby to všetko zvládla, aby bola aj naďalej taká silná ako teraz. Si bojovníčka, lienočka,“ napísala dojemne Markéta M.

Malá Natálka.
Malá Natálka. Foto: Facebook/Fotografové Lukáš a Petra Potůčkovi
Malá Natálka je veľkou bojovníčkou.
Malá Natálka je veľkou bojovníčkou. Foto: Facebook/Fotografové Lukáš a Petra Potůčkovi

Nevydarený chemický pokus popálil 3 deti

Vráťme sa o rok naspäť, do roku 2019, kedy sa tragédia odohrala. Bol to práve neúspešný táborový pokus, ktorý, žiaľ, Natálkine telíčko raz a navždy poznamenal: „V piatok 23. 8. 2019, v prímestskom tábore v Rokycanoch (okresné mesto v západných Čechách, niekoľko km od Plzne – pozn.red.), došlo k vážnej nehode. Pri nevydarenom chemickom pokuse, za použitia horľavín - tzv. Faraónov had, boli popálené 3 deti, vrátane Natálky. Natálku previezol vrtuľník Leteckej záchrannej služby v umelom spánku do Fakultnej Nemocnice Královské Vinohrady, kde sa o ňu, spoločne s oddelením JIS, stará tím profesionálov,“ stojí v správe charitatívnej organizácie s názvom Pomáháme Natálce zpět do života, ktorá vznikla na jej podporu.

Jediné nezasiahnuté miesto na jej telíčku

Malá Natálka si dnes uvedomuje, že je iná. Bolí to, keď povie, ja by som chcela, aby moja koža vyzerala takto, a ukáže na lýtka, jediné nezasiahnuté miesto,“ zverila sa mamička. Napriek tomu mama bojuje aj za ňu a malej Natálke pomáha celá rodina tak, ako sa len dá.

Mamička Natálky nebude môcť dlhodobo chodiť do zamestnania, jej silu teraz bude potrebovať zranená dcérka, ale aj jej ďalšie deti (3-ročné dvojičky), bohužiaľ, rodina príde o značnú časť financií,“ informovala dobročinná organizácia Pomáháme Natálce zpět do života na Facebooku, kde sa tiež nachádza číslo spomínaného transparentného účtu.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…