Z učiteľky angličtiny prvá dáma: Jill Bidenová sa ani po manželovom zvolení nechce učenia vzdať
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Z učiteľky angličtiny prvá dáma: Jill Bidenová sa ani po manželovom zvolení nechce učenia vzdať

Pozrite sa, ako vyzerala budúca prvá dáma Ameriky v rôznych obdobiach svojho života a ako ste ju ešte nevideli.

Jill Bidenová s manželom a deťmi (naľavo) — Foto: Instagram/vp44

WASHINGTON 11. novembra – Svet len nedávno s napätím sledoval súboj medzi končiacim prezidentom Donaldom Trumpom a demokratickým kandidátom Joeom Bidenom o prezidentské kreslo v USA.

Po boku víťazného Bidena stojí viac ako 43 rokov jediná žena - Jill. Tá sa už stihla dostať do povedomia médií jedinou novinou. Vysokoškolskú profesorku angličtiny s doktorátom z pedagogiky mnohí nestačili ani osloviť ako prvú dámu Ameriky, no ona už stihla svojím sympatickým gestom o sebe povedať oveľa viac.

Chce pokračovať aj vo výučbe

Manželka prezidenta sa totiž „vidí“ stále vo svojej práci. „Dúfam, že áno. Rada by som. Ak sa dostaneme do Bieleho domu, budem pokračovať vo výučbe. Je to dôležité a chcem, aby si ľudia vážili učiteľov, poznali ich prínos a pozdvihli profesiu,“ povedala v auguste pre CBS News a svojej myšlienky sa nevzdala. Ako prvá dáma púta svojou požiadavkou pozornosť ešte viac.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Reshma Saujani (@reshmasaujani),

„Je neobvyklé, že druhá dáma pracuje, ale bezprecedentné pre prvú dámu,“ povedala Andersen Browerová, autorka niekoľkých kníh o prvých dámach a Bielom dome pre obľúbený a známy televízny program Good Morning America (Dobré ráno, Amerika). Špecialistka na prvé dámy dodala, že toto je jej nádej a toto je to, čo chce robiť, pretože miluje učenie a práve kariéra, ktorú si vybrala, je jedinečná a odlišná od manželovej“.

Pozrite sa, ako vyzerala prvá dáma Ameriky v rôznych obdobiach svojho života v priloženom videu:

Ženská identita nemá byť potlačená, môže byť vzorom pre mamičky

„Myslím si, že je nesmierne dôležité, aby žena mala svoju vlastnú identitu, najmä ak ste vydatá za politika a teraz za prezidenta,“ uviedla ďalej spisovateľka a dodáva: Myšlienka, že by ste sa pre svojho manžela museli vzdať celého života, sa javí ako veľmi zastaraná. Dúfam, že ľudia prijmú jej vôľu učiť, že je manželkou a matkou a že má kariéru.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Jill Biden (@drbiden),

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Jill Biden (@drbiden),

Sám Biden podporoval svoju ženu aj počas svojej prezidentskej kampane. Učiteľstvo nie je to, čím sa Jill živí, je to niečo, čo ju stelesňuje,“ uviedol. Za jej postojom stojí napríklad aj výkonná riaditeľka advokátskej skupiny pre ženy MomsRising. „Išla by príkladom a tento príklad je dôležitý,“ tvrdí Kristin Rowe-Finkbeinerová

Zároveň dodáva: „Keď bude pokračovať v práci na platenej pracovnej pozícii, bude príkladom pre väčšinu našich mamičiek, ktoré tiež pracujú.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Jill Biden (@drbiden),

Čo ste o prvej dáme nevedeli:

 • Jej celé meno je Jill Tracy Jacobs Biden, má štyri sestry a spolu s rodičmi žili a vyrastali v Pensylvánii. Otec pracoval ako úradník, matka bola ženou v domácnosti.
 • Napriek tomu, že už na strednej škole milovala angličtinu, ktorá bola jej najobľúbenejším predmetom, práca jej nesmrdela. Ako 15-ročná brigádnička si obliekala zásteru servírky, aby si mohla zarobiť.
 • Prvú vysokú školu nedokončila, pretože ju nebavila. Zanechala štúdium na Vysokej škole v Pennsylvánii v odbore „fashion merchandising“ a pustila sa do štúdia toho, čo ju skutočne bavilo a napĺňalo – úspešne dokončila štúdium angličtiny na Univerzite v Delaware na fakulte umení a vied.
 • Jill sa prvýkrát vydávala ako 19-ročná tínedžerka za futbalistu Billa Stevensona, no manželstvo im vydržalo len 5 rokov.
 • „Mami, konečne som stretla gentlemana.“ Takto opísala svoje prvé stretnutie s Joeom Bidenom, ktoré bolo naslepo. O 9 rokov staršieho Joea stretla počas štúdia na univerzite v Delaware. Vzali sa v roku 1977 v New Yorku.
 • Joeovi Bidenovi zomrela pri tragickej nehode manželka a dcérka, svadbou získala dvoch synov. Manželom sa narodilo jedno spoločné dieťa, ktoré pomenovali Ashley Blazer. Jill po jej narodení prestala pracovať a starala sa deti.
 • Predtým, ako sa stala vôbec prvou dámou, väčšinou pracovala ako učiteľka, no ako manželka Bidena mala možnosť si vyskúšať úlohu „druhej dámy USA“ počas jeho viceprezidentovania. Propagovala komunitné vysokoškolské vzdelávanie a povedomie o rakovine prsníka.
 • V januári 2007 získala doktorát na University of Delaware.
 • Je autorkou dvoch detských knižiek a memoárov, ktoré jej vyšli minulý rok.
 • K prezidentskému páru sa pripojí vlčiak Major. Je vôbec prvým psom z útulku v Bielom dome a prvým po štyroch rokoch v Bielom dome.
 • Bude prvou prvou dámou v histórii, ktorá bude pracovať.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…