Bookerovu cenu 2020 získal škótsky spisovateľ Douglas Stuart za svoj debut
TASR
TASR

Bookerovu cenu 2020 získal škótsky spisovateľ Douglas Stuart za svoj debut

Britskú prestížnu literárnu Bookerovu cenu za rok 2020 získal vo štvrtok škótsky spisovateľ Douglas Stuart za svoj debutový román Shuggie Bain.

Škótsky spisovateľ Douglas Stuart — Foto: TASR/AP

Londýn 19. novembra (TASR) - Britskú prestížnu literárnu Bookerovu cenu za rok 2020 získal vo štvrtok škótsky spisovateľ Douglas Stuart za svoj debutový román Shuggie Bain. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vždy som chcel byť spisovateľ, takže toto je splnený sen,“ reagoval na svoje víťazstvo Stuart. „Toto mi zmenilo život,“ dodal čerstvý laureát prestížneho literárneho ocenenia, ktoré je dotované sumou 50 000 libier (55 844 eur).

Knihu venoval mame

Shuggie Bain je príbeh o mladíkovi menom Shuggie a jeho vzťahu s matkou, alkoholičkou. Stuart, módny návrhár žijúci v New Yorku, čerpal pri písaní knihy z vlastných skúseností. Vyrastal ako homosexuál v ekonomicky zdevastovanom meste Glasgow počas vlády britskej premiérky Margaret Thatcherovej.

Na snímke titulná strana knihy Shuggie Bain od Douglasa Stuarta.
Na snímke titulná strana knihy Shuggie Bain od Douglasa Stuarta. Foto: TASR/AP

Knihu venoval svojej matke, ktorá zomrela keď mal 16 rokov. „Moja mama je na každej strane tejto knihy, bez nej by som tu nebol ani ja, ani moje dielo,“ uviedol Stuart. Kritici oceňujú jeho živé postavy a jeho neoblomný pohľad na chudobu, pre ktoré Shuggie Bain niektorí prirovnávajú k dielam Charlesa Dickensa, píše AP.

Prvý škótsky laureát od roku 1994

Stuart je prvým škótskym laureátom spomínanej ceny od roku 1994, keď vyhral James Kelman, ktorého knihu How Late it Was, How Late nazval Stuart inšpiratívnou. Bookerova cena sa udeľuje od roku 1969 a jej prvým laureátom bol anglický spisovateľ Percy Howard Newby.

Do roku 2013 sa o ňu mohol uchádzať len prozaik či prozaička narodený v Británii alebo v niektorej z britských kolónií. V roku 2014 bola cena rozšírená a môže ju získať každý román pôvodne napísaný v angličtine. Môžu ju tak dostať aj Američania, ktorí dovtedy takúto možnosť nemali.

Na ceremónii aj Obama

V roku 2019 sa laureátkami spoločne stali kanadská spisovateľka Margaret Atwoodová a britská autorka s nigérijským pôvodom Bernardine Evaristová. Bookerova cena sa tradične udeľuje na slávnostnej ceremónii v londýnskom paláci Guildhall.

Laureáta tohto ročníka však v dôsledku pandémie nového koronavírusu oznamovali prostredníctvom online prenosu z londýnskej Roundhouse, budovy, v ktorej sa za normálnych okolností konajú najmä koncerty a vystúpenia. Na ceremónii prostredníctvom videoprenosu vystúpil napríklad aj bývalý americký prezident Barack Obama či manželka britského princa Charlesa - Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…