Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite: Koľko si mala pätiek? A prepadla si? Pýtali sa ma, keď som na ZŠ prestúpila
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite: Koľko si mala pätiek? A prepadla si? Pýtali sa ma, keď som na ZŠ prestúpila

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University of Essex a dosahuje skvelé výsledky. Následne by sa však chcela vrátiť na Slovensko. Jej cieľom je zlepšiť postavenie Rómov v spoločnosti. 

Dominika úspešne ukončila štúdium na bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici a v dnešných dňoch je študentkou druhého ročníka University of Essex — Foto: archív Dominiky Csizmárovej

BANSKÁ BYSTRICA 8. decembra - Dominika Csizmárová bola vždy vzornou žiačkou. Rodičia jej už od detstva hovorili, že štúdium je dôležité a vzdelaniu prikladali veľkú vážnosť. Úspešne ukončila štúdium na bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici a v dnešných dňoch je študentkou druhého ročníka University of Essex, ktorá patrí medzi prestížne univerzity vo Veľkej Británii. Na konte má pomerne veľa úspechov, no sama tvrdí, že ich realizácia nebola vzhľadom na jej sociálne zázemie jednoduchá. 

V súčasnosti takmer všetok svoj čas venuje štúdiu. Veľkým prínosom by pre ňu bola pomoc, vďaka ktorej by dokázala pokryť náklady spojené so štúdiom, stravovaním či ubytovaním v zahraničí.

„Rozmýšľam aj nad magisterským štúdiom v zahraničí, následne by som chcela získať prácu v nejakej medzinárodnej organizácii, aby som nadobudla skúsenosti. Jednoznačne však viem, že sa chcem vrátiť na Slovensko a chcem pomôcť rozvíjať túto krajinu k lepšiemu,“ hovorí pre Dobré noviny Dominika Csizmárová.

V rozhovore s Dominikou Csizmárovou sa dozviete:

  • kto ju viedol k štúdiu,
  • aký mala vzťah s učiteľmi a spolužiakmi, 
  • prečo sa rozhodla ísť študovať na University of Essex, 
  • či sa stretla s nepríjemnými poznámkami v škole alebo v meste, 
  • akým spôsobom by chcela zlepšiť postavenie Rómov v spoločnosti.

Akákoľvek čo i len malá odlišnosť, ako napríklad farba pleti, sa častokrát stáva terčom záujmu okolia, s čím môžu prísť aj rôzne negatívne prejavy. Stretli ste sa s nepríjemnými poznámkami už aj vy alebo vaša rodina?  

Myslím si, že som mala šťastie, pretože som nikdy nezažila nejakú veľkú diskrimináciu, skôr len mikroagresie, ako napríklad to, že vás v obchode sledujú, či náhodou niečo neukradnete. Ale ja som skôr asi výnimka ako pravidlo, aj keď si mnohí ľudia myslia, že rasizmus, diskriminácia alebo nejaká nerovnosť na Slovensku neexistuje. Moja skúsenosť, samozrejme, nereflektuje skúsenosť každého Róma alebo Rómky, keďže napríklad moja pleť nie je veľmi tmavá. Niektorí ľudia si ani nemyslia, že som Rómka a takisto často nevpadám do ich zaškatuľkovaných stereotypov.

Niektorí ľudia majú aj dnes predsudky voči Rómom. Čím je to podľa vás spôsobené?  

Nad koreňom tohto problému rozmýšľam často, no stále nemám definitívnu odpoveď. Veľký problém však vidím v tom, ako veľmi je rasizmus normalizovaný v bežnej spoločnosti a konverzácii, takisto ako aj systematický a inštitucionalizovaný rasizmus, ktorý je často prehliadaný. Určite sú problémom aj mainstreamové média, ktoré často ukazujú len problémy či negatívne stereotypy Rómov. 

Ak sa vás niekto opýta na váš pôvod, hovoríte otvorene o tom, že ste Rómka?  

Keď som bola malá, ani som si to neuvedomovala. Neskôr som však s tým nebola veľmi vyrovnaná, keďže Rómovia sú mnohokrát spájaní s negatívnymi stereotypmi a bála som sa, že to tak bude aj v mojom prípade. Dnes to ale vnímam ako časť mojej identity a otvorene o tom rozprávam.

Dominika nebola kedysi vyrovnaná s tým, že je Rómka, no v dnešných dňoch o tom otvorene rozpráva.
Dominika nebola kedysi vyrovnaná s tým, že je Rómka, no v dnešných dňoch o tom otvorene rozpráva. Foto: archív Dominiky Csizmárovej

Keď prestúpila, opýtali sa jej, či niekedy prepadla 

Vždy ste boli výbornou študentkou, úspešne ste ukončili štúdium na bilingválnom gymnáziu a v dnešných dňoch študujete na University of Essex. Kto vás viedol k vzdelaniu? 

Rodičia nám od detstva hovorili, aké dôležité je štúdium, vždy ma v ňom podporovali a vzdelaniu prikladali veľkú dôležitosť. Našťastie, nikdy ma nemuseli nútiť, aby som sa učila. Taktiež mi dali voľnosť pri výbere či už strednej, alebo vysokej školy. 

Podporujú vás v štúdiu dodnes?  

Jednoznačne. Rodičia boli veľmi šťastní, keď som sa rozhodla ísť na vysokú školu a aj v dnešných dňoch ma podporujú najviac, ako vedia a môžu. 

Ako vás vnímali učitelia v škole? Boli aj takí, ktorí vás podceňovali len preto, že ste Rómka? 

S učiteľmi som nikdy nemala takýto problém, okrem jednej situácie. Nastúpila som do novej základnej školy, pretože sme sa presťahovali, sedeli sme s mamou v kancelárii a medzi prvými otázkami sa nás opýtali, koľko pätiek som mala na vysvedčení a či som niekedy prepadla.

Samozrejme, neviem, či to bolo len kvôli tomu, že som Rómka alebo je to bežný postup, no utkvelo mi to v pamäti. Uvedomujem si, že aj v tomto som mala šťastie. Môj problém je veľmi malý v porovnaní s tými, s ktorými sa Rómovia v škole stretávajú. 

A čo spolužiaci? Aký ste mali s nimi vzťah?  

Som veľmi hanblivá povaha a trvá mi, kým sa skamarátim s novými ľuďmi, a práve preto som sa s mnohými spolužiakmi ani nerozprávala, no nikdy nevznikol medzi nami otvorený konflikt. 

Pamätám si však, že na základnej škole jedna spolužiačka nadávala na Rómov. Keď som sa k tomu vyjadrila, povedala mi, že som iná ako ostatní Rómovia a mňa tým nemyslí. Vtedy som nevedela, ako by som mala zareagovať. Ona si pravdepodobne myslela, že mi tým dáva kompliment, ale mne sa to aj tak nepáčilo. 

Dominika úspešne ukončila štúdium na bilingválnom gymnáziu v Banskej Bystrici a v dnešných dňoch je študentkou druhého ročníka University of Essex — Foto: archív Dominiky Csizmárovej
Dominika si ide za svojím snom. — Foto: archív Dominiky Csizmárovej

Štúdium v zahraničí 

Prečo ste sa rozhodli ísť študovať na University of Essex? 

Keďže som študovala na anglickom bilingválnom gymnáziu, chcela som študovať v zahraničí a využiť to, že viem jazyk. Aj napriek tomu, že som istý čas bola presvedčená, že ostanem na Slovensku, zahraničie ma lákalo oveľa viac. Takmer celú strednú školu som chcela študovať právo a každému som o tom aj hovorila. Keď som však mala urobiť rozhodnutie, vybrala som si impulzívne niečo iné. 

Čo konkrétne študujete?

Už druhý rok študujem Politics with Human Rights. Aj napriek tomu, že nemám vysnívanú konkrétnu profesiu, ktorej by som sa v budúcnosti chcela venovať, viem, že by som chcela nejakým spôsobom pomáhať. Mala som pocit, že tento odbor bude pre mňa prínosom. 

Chce sa vrátiť na Slovensko

Plánujete sa vrátiť na Slovensko alebo by ste chceli ostať v zahraničí?

Určite sa plánujem vrátiť. Rozmýšľam aj nad magisterským štúdiom v zahraničí, následne by som chcela získať prácu v nejakej medzinárodnej organizácii, aby som nadobudla skúsenosti, no nerada si plánujem budúcnosť do detailu. Jednoznačne však viem, že sa chcem vrátiť a chcem pomôcť rozvíjať túto krajinu k lepšiemu. 

O to ste sa snažili aj v rámci OZ Divé maky. Akým aktivitám ste sa v rámci organizácie venovali? 

Do Divých makov som vstúpila ako študijný talent, keďže neviem hrať na žiadny nástroj ani spievať, ale na druhej strane, učenie mi vždy išlo. 

Bola som súčasťou projektu Divých makov s názvom Mladí rómski lídri, no taktiež som sa zapojila do programu Edumy s názvom Dobrovoľní rómski poradcovia.

Na snímke je Dominika Csizmárová z OZ Divé maky počas tlačovej konferencie. — Foto: TASR - Jakub Kotian
Zo stretnutia OZ Divé maky s úspešnými Rómami, na ktorej predstavili kampaň "Nič nerozplače nácka tak ako úspešný Róm" a projekt Mladí rómski lídri. Na snímke sprava Daniel Bunda z OZ Divé maky, Dominika Csizmárová z OZ Divé maky a správkyňa OZ Divé maky Barbora Kohútikov počas tlačovej konferencie. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Vo viacerých rozhovoroch ste uviedli, že v budúcnosti by ste chceli zlepšiť postavenie Rómov v spoločnosti. Akým spôsobom?  

To je ďalšia otázka, nad ktorou často rozmýšľam, no odpoveď ešte stále hľadám. Myslím si, že je veľmi dôležité edukovať a šíriť osvetu nielen medzi Rómami, ale aj medzi majoritou. Taktiež by som chcela ísť smerom, ktorý študujem a chcela by som využiť nadobudnuté teoretické a praktické vedomosti na Slovensku. 

Zlepšuje sa podľa vás spolužitie Rómov a majority na Slovensku? 

Veľmi rada by som povedala, že áno, ale nemyslím si, že je to pravda. Za každého dobrého človeka, ktorého spoznám, mám pocit, že prečítam desať zlých komentárov na sociálnych sieťach. Myslím si, že takáto zmena si vyžaduje veľa času a neexistuje rýchle instantné riešenie, no dúfam, že k tomu začneme pomaly, ale isto smerovať.

Mladá a krásna Dominika si ide za svojím cieľom. — Foto: Divé maky

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…