Bratislavu zasiahla pred 34 rokmi najväčšia kalamita. Pozrite si, ako to vyzeralo
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Bratislavu zasiahla pred 34 rokmi najväčšia kalamita. Pozrite si, ako to vyzeralo

Hromady snehu znemožnili prejazdnosť na mnohých bratislavských uliciach. 

Električky nepremávali a majitelia osobných áut mali veľký problém ich identifikovať pod hrubou snehovou pokrývkou. — Foto: TASR - archív Vladimír Benko/Drahotín Šulla

BRATISLAVA 12. januára - V roku 1987 zažili Slováci mimoriadne zaujímavú zimu. Počas štyroch dní od 9. do 12. januára 1987 na juhozápade Slovenska snežilo až 68 hodín. Ulice, chodníky, koľajnice, ako aj zaparkované autá boli zaviate takým množstvom snehu, na ktorý nestačili pluhy ani lopaty, informovala TASR.

Neprekonateľná zima

Počas štyroch dní od 9. do 12. januára 1987 snežilo na juhozápade Slovenska až 68 hodín. „V dôsledku silného vetra sa vytvárali niekoľkometrové záveje, ktoré odrezali mnohé obce od sveta a v Bratislave spôsobili dopravný kolaps,“ povedal pred dvomi rokmi pre TASR klimatológ Pavel Matejovič.

Ulice, chodníky, koľajnice aj zaparkované autá boli v pondelok 12. januára ráno zaviate takým množstvom snehu, na ktorý nestačili pluhy ani lopaty. Mnohí ľudia v Bratislave sa nemohli dostať do práce či do škôl, a tak sa napokon vybrali do mesta pešo. V nevykurovaných vlakoch, ktoré uviazli na zaviatych tratiach, mrzli cestujúci celé hodiny. Električky nepremávali a majitelia osobných áut mali veľký problém ich identifikovať pod hrubou snehovou pokrývkou.

Na snímke z 12. januára 1987 je zaviate auto na Zochovej ulici v Bratislave. Hromady snehu znemožnili prejazdnosť na mnohých bratislavských uliciach. — Foto: TASR - archív (Vladimír Benko)
Na snímke z 12. januára 1987 je zaviate auto pri Moste SNP v Bratislave. — Foto: TASR - archív (Drahotín Šulla)

Žiadne náznaky

Počasie na začiatku roka pritom vôbec nenasvedčovalo, že nastane takáto dramatická situácia. Pavel Matejovič pripomenul, že na prelome rokov 1986 a 1987 vystúpili najvyššie denné teploty na juhu Slovenska na 10 až 12 °C. V západných Čechách sa zas vyskytli výdatné dažde, ktoré spôsobili miestne záplavy.

Po 6. januári sa však začala meniť cirkulácia a do karpatskej oblasti začal prenikať veľmi studený vzduch, ktorý sa zhromažďoval na severe Európy a Ruska. Práve stret tohto arktického vzduchu s teplejším prúdením z oblasti Stredomoria bol príčinou mimoriadne výdatného sneženia.

Rekordná zima v Bratislave

Podľa slov klimatológa Matejoviča bolo z meteorologického hľadiska veľmi zaujímavé a neobvyklé spojenie intenzívneho sneženia so silnými mrazmi. „Obvykle sa pri snežení pohybuje teplota okolo nuly, v januári 1987 však bolo aj mimoriadne chladno. V noci z 12. na 13. januára, keď sa utíšil vietor a obloha sa vyjasnila, klesli teploty vzduchu ojedinele aj v nížinách južného Slovenska tesne pod -30 °C. Bolo to posledný raz, čo v najteplejšej oblasti Slovenska klesli teploty takto nízko. V dňoch 15. a 16. januára potom nová tlaková níž priniesla ďalšiu snehovú nádielku. V Bratislave dosiahla celková výška snehovej pokrývky 64 cm. Bol tak prekonaný rekord maximálnej výšky snehovej pokrývky od začiatku meteorologických pozorovaní v hlavnom meste,“ objasnil Matejovič.

Foto: Ivan Krč
Foto: Ivan Krč

Snehovým kalamitám neodzvonilo

Práve zimy 1984/85 a 1986/87, keď bola aj táto kalamita, sa zapísali do histórie ako mimoriadne studené, respektíve chladnejšie oproti dlhodobému priemeru v Bratislave z rokov 1901 – 2000. Zápornú teplotnú odchýlku mala tiež zima 1995/96. Od začiatku 90. rokov 20. storočia prevládajú zimy s teplotou zodpovedajúcou priemeru alebo nadpriemerne teplé.

Pozrite si aj video, ktoré zachytáva chaotickú situáciu v Bratislave v roku 1987.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…