Mohol utiecť za lepším životom, no zostal v tábore vyrábať mydlo. Zachránil tým ľudí pred covidom
Mladý muž sa rozhodol odísť z chudobnej dediny, v ktorej nevidel ružovú budúcnosť. Asi to bol osud, pretože teraz pomáha mnohým ľuďom.

KAKUMA 12. januára - Bývalý študent chémie cítil, že v rodnom Burundi nemá budúcnosť. Ako mnoho ďalších Afričanov sa rozhodol prežiť svoj život na lepšom mieste. Túžil po ďalšom vzdelaní, po adekvátne zaplatenej práci, po čistom domove. V roku 2014 sa preto Innocent Havyarimana rozhodol odísť. Jeho cesta sa však dočasne zastavila v tábore v dedine Kakuma v Keni. Najväčšom utečeneckom tábore na svete – v ktorom žije viac ako 200 tisíc ľudí.
Od roku 2015, keď sa do tábora dostal, rozhodol sa privyrábať si tým, čo vie najlepšie. Vo svojej chatrči doslova na kolene vo voľnom čase vyrábal mydlo. V tom čas ešte netušil, ako sa jeho biznis rozbehne. Aj Afriku veľmi prudko minulý rok zasiahla pandémia koronavírusu. Presné štatistiky nakazených a úmrtí mnohí spochybňujú, zdravotníctvo je totiž v Keni na katastrofálnej úrovni. Zdá sa však, že práve Innocent bol na správnom mieste v správny čas.
Oblasti a miesta ako utečenecké tábory sú najmä pre chabú hygienu a veľký počet ľudí na malom mieste priam časovanou bombou vírusu. Innocent si hneď uvedomil, ako vzdelaný človek, že práve umývanie rúk a hygiena je niečo, čo môže jeho známych a susedov ochrániť. A niektorým doslova zachrániť život. „Vo výrobe mydla som pokračoval s väčšou vervou, a výrazne som znížil ceny. Aby si ho mohol dovoliť skutočne každý. Je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ako proti covidu bojovať,“ povedal pre portál BBC mladík.
Vybudoval biznis
Produkciu zvýšil až o 75% a z koníčka na výplň času sa stala denodenná práca. „Vďaka prosperite mám možnosť veľa vyrobených mydiel darovať tým, ktorí si ho dovoliť nemôžu. Je to moje poslanie, všetko je, ako má byť,“ tvrdí mladík. Aktivitu mladíka ocenila aj agentúra UNHCR v Keni, patriaca pod OSN, ktorá sa utečencom venuje.
To však nie je všetko. 35-ročný Innocent expandoval, vo svojej firme už zamestnáva 42 ľudí, väčšina z nich sú priamo z tábora. Politická nestabilita v Keni narastá, už viac ako 300 tisíc ľudí sa pokúsilo o útek, niektorým vyšiel, väčšina z nich však zostala „zaseknutá“ v spomenutom tábore. Ľudia si v ňom snažia pomáhať navzájom ako sa len dá, aj keď možnosti a podmienky sú biedne.