Postavili sa za pravdu aj napriek rôznym rizikám. Títo Slováci sú tohtoročné Biele vrany
Martina Bednárová
Martina Bednárová

Postavili sa za pravdu aj napriek rôznym rizikám. Títo Slováci sú tohtoročné Biele vrany

Organizátori už po trinásty krát slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. Biele vrany 2020 odzrkadľujú rok ťažkých skúšok.

Ocenení laureáti s komisiou a moderátormi večera. — Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

BRATISLAVA 24. januára - Ocenenia získali štyri príbehy a putujú do ťažko skúšaných oblastí justície, školstva, zdravia a menšín. V roku pandémie a nebývalého zatýkania predstaviteľov justície sa Biela vrana rozhodla vyzdvihnúť príbehy a hrdinov mimo centra hlavnej mediálnej pozornosti. Podľa organizátorov laureáti ukazujú, aké dôležité je starať sa o veci verejné poctivo a vytrvalo, aj za cenu prehliadania či prehier a ozvať sa voči nekalostiam dostatočne včas.

„Tohtoroční laureáti nás učia, že dlhodobé poctivé úsilie s úctou k odbornosti a občianska angažovanosť už v zárodkoch by našej spoločnosti pomohli zabrániť, aby krízy narastali do nezvládnuteľných rozmerov,“ povedala médiám členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

Zuzana Wienk, členka Rady Bielej vrany.
Zuzana Wienk, členka Rady Bielej vrany. Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

Komunitná práca

Prvými tohtoročnými laureátmi sa stali manželia Jolana a Štefan Nátherovci, ktorí sa v regióne Banskej Bystrice vyše 25 rokov venujú komunitnej práci s rómskymi deťmi z náročných podmienok. Pripravujú ich na školu a sprevádzajú dospievaním tak, aby boli sebestační a pripravení na život.

Manželia Nátherovci.
Manželia Nátherovci. Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

„Manželia Nátherovci stoja vyše dve desaťročia v teréne blízko pri tých, ktorí to najviac potrebujú. Dievčatá z ich programu nezakúšajú predčasné tehotenstvo, 70% z detí, ktorým sa v komunitných centrách venujú, skončí strednú školu. Ukazujú nám, že dlhodobá láskyplná pozornosť prehliadaným mení životy ľudí,“ uviedla pre médiá členka Rady Eva Kováčechová.

Zanedbané školstvo

Druhým oceneným príbehom je študentská iniciatíva na Fakulte informatiky a informačných technológií STU „Za našu FIIT“, ktorá účinne zmobilizovala študentov za ochranu akademických demokratických hodnôt, keď sa objavili vážne podozrenia z ich hrubého porušovania.

Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

„Spôsob, akým sa študenti dokázali spojiť a vytrvať, je unikátny. Aj ich pokojný, konštruktívny prístup a vernosť hodnotám. Prípad síce ešte nie je právne uzavretý, ale Biela vrana sa napriek tomu rozhodla podporiť túto principiálnu študentskú iniciatívu v období, keď zdanlivo prehráva a ukázať, že ich aktivita mala zmysel. Zdecimované slovenské školstvo navyše potrebuje presne takých študentov, akí sa ozvali v prípade FIIT,“ povedala členka Rady Táňa Pauhofová.

Ochrana základných ľudských práv

Tretie ocenenie putuje do rúk medzinárodne uznávaného akademika Andreja Beláka, ktorý sa dlhodobo venuje sociálnym nerovnostiam v zdraví. Počas pandémie koronavírusu pomáhal jednej z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Na základe vedeckých postupov a dát sa snažil, aby bol postup štátnych orgánov odborný a zároveň chránil ľudské práva.

Andrej Belák. Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

„Andrej Belák nám ukazuje, aké dôležité je v čase kríz opierať sa o vedu a odbornosť. Len vtedy budú naše postupy účinné. Ako vedec ide často proti prúdu a rúca mýty, vzácne spája odbornosť s ľudským prístupom. Vyše roka žil v rómskej komunite, jeho záujem o tému je autentický,“ uviedol člen Rady Bielej vrany Marek Adamov.

Súdnictvo

Poslednú Bielu vranu roka 2020 udelili organizátori predsedovi Okresného súdu v Žiline Jaroslavovi Macekovi za dlhodobý prínos. Jaroslav Macek vedie takzvaný protischránkový register, ktorý nám odhaľuje skutočných vlastníkov firiem a je jedným z hlavných strojcov jeho unikátneho úspechu. „Pán predseda zosobňuje kvality a integritu sudcu, akých na Slovensku potrebujeme ako soľ a zároveň nám ukazuje, aké dôležité sú v spoločnosti silné, neskorumpované a odborne fungujúce inštitúcie. Často stojí proti najsilnejším oligarchom tejto krajiny, ich prevahe moci a peňazí a napriek tomu neuhne,“ povedala médiám členka Rady Zuzana Wienk.  

Sudca Jaroslav Macek. Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

Slávnostné odovzdávanie bolo venované publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti piateho výročia jeho úmrtia. Juraj podľa organizátorov totiž celým životom zosobňoval hodnoty porozumenia, prepájania a tolerancie, ktoré sú obzvlášť dôležité v práve prebiehajúcom období pandémie, napätia a spoločenskej polarizácie. „Navyše bol aj naším vzácnym priateľom a niekoľko ročníkov bol aj súčasťou Bielej vrany napríklad ako jej moderátor,“ povedala pre médiá členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk. 

Tento večer bol venovaný zosnulému publicistovi Jurajovi Kušnierikovi.
Tento večer bol venovaný zosnulému publicistovi Jurajovi Kušnierikovi. Foto: Ctibor Bachratý/Biela vrana

Už tradične slávnosťou sprevádzali Martin Staňo a Juraj Kemka. Naživo vystúpila hudobná skupina Hvozd. Divákom sa aj tohto roku prihovorila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá zdôraznila, aké dôležité je nestrácať vieru v to dobré.

Dobré noviny sú partnerom Bielych vrán.

Príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej

Vážené Biele vrany, organizátorky a organizátori ocenenia, drahí spoluobčania,

niet v tejto krajine asi nikoho, komu by korona v minulom roku neskrížila plány. Menili sme svoje návyky, prispôsobovali sme svoje očakávania, prichádzali o istoty. Jedinou našou istotou zostalo, že musíme vydržať a musíme sa chrániť. Aj preto sa vám neprihováram 17. novembra zo Slovenského národného divadla, ale prihováram sa dnes a z tohto miesta.

Vo svojom novoročnom príhovore som hovorila, že minulý rok bol asi najťažší, aký si za svoj život pamätám. Ukázal nám skutočných hrdinov a hrdinky, ale aj takých, ktorí svojim krikom prekričali všetko - poznanie, súdržnosť, empatiu, rešpekt. Vážim si, že Biele vrany zviditeľňujú tých skutočných hrdinov. Aj tých, ktorí sa strácajú v kriku internetu, lebo ich hrdinstvom nie je dať o sebe vedieť ale pomáhať. Bez publika, len pre prospech spoločnosti, komunity a pre vec samotnú. Teším sa z toho, že ďalší z takýchto ľudí sa od dnes budú hrdiť aj ocenením Biela vrana.

Žijeme zvláštnu dobu. A hoci dnes vidíme viac to zlé, nestrácajme vieru v to dobré. Keď si o ľuďoch budeme myslieť len to najhoršie, to najhoršie sa v našej spoločnosti a politike aj prejaví. Ak však stále veríme, že v ľuďoch je hlboko zakorenená aj empatia, altruizmus, súcit, tvoríme tým zároveň aj základy pre pozitívne zmeny v spoločnosti. Biele vrany a všetkých ďalších, ktorí veria v ľudské dobro a ktorí ho majú chuť v ľuďoch neustále hľadať a podnecovať ho, považujem za tvorcov pozitívnych zmien. Máte môj rešpekt a obdiv.

Jedna z Bielych vrán, kňaz Anton Srholec, kedysi povedal: „Ja už nerozprávam toľko o hriechoch, zaujímavým spôsobom ich ubúda, ale rozprávam o šanciach, ktoré máme a môžeme využiť, aby sa vykonalo veľa dobrého.“ Bola by som veľmi rada, ak by práve v dnešnej dobe bol toto prevládajúci prístup k ľuďom a k životu. Prispejme k nemu každý svojim dielom a nenechajme sa odradiť ľudskou hlúposťou, či sebectvom, nech sa nám ponúka v akejkoľvek podobe.

Nestrácajme nádej a pridajme sa, aby sme sa 17. novembra s Bielymi vranami mohli stretnúť osobne. Ďakujem, že ste!

Už ste čítali?

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…