Z fotky, kde stojí vedľa Thunbergovej, ju vystrihli. Nakate je africká aktivistka, o ktorej ešte budete počuť
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Z fotky, kde stojí vedľa Thunbergovej, ju vystrihli. Nakate je africká aktivistka, o ktorej ešte budete počuť

Ekoaktivistka chápe, že zlepšenie klímy úzko súvisí s kvalitou života.

Vanessa Nakate. — Foto: Wikimedia/Paul Wamala Ssegujja

KAMPALA 24. februára - Vanessa Nakate je ugandská ekoaktivistka. Všetko to začalo, keď si uvedomila, ako nezvyčajné horúčavy ničia jej krajinu a ľudí v nej. Rozhodla sa štrajkovať pred bránami ugandského parlamentu. Dlhé mesiace bola osamelou demonštrantkou. Nakoniec sa k nej pridali mladí ľudia, ktorí reagovali na jej výzvy na sociálnych sieťach. So svojim heslom „nedokážeme jesť uhlie a piť olej“ sa stala silným hlasom za ukončenie investícii do fosílnych palív naprieč Afrikou.

Nezameriava sa len na samotné protesty. Vďaka jej projektu Zelené školy, ugandské školy využívajú solárnu energiu a zvyšujú svoju príťažlivosť. Okrem toho upozorňuje na súvislosť medzi klimatickými zmenami a kvalitou života žien. Jej veľkým vzorom je Švédka Greta Thunbergová.

Vystrihli ju z fotky

Paradoxne, Nakete na seba strhla najväčšiu mediálnu pozornosť, keď ju tlačová agentúra The Associated Press (AP) news agency „vymazala“ z fotiek, na ktorej pózovala s ďalšími štyrom aktivistkami vrátane Grety Thunbergovej na Svetovom ekonomickom fóre v švajčiarskom Davose. Mlade aktivistky na konferencii žiadali vyvodenie zodpovednosti za nedostatočné opatrenia v oblasti klimatickej krízy, kde sa zúčastnili aj tlačovej konferencie. Píše denník Sme.

Nakate na svojom Twitteri upozornila, že tlačová agentúra ju doslova vystrihla. Nielen z fotiek, ale nezverejnila ani jediné jej vyjadrenie. Na fotografii, kde pózuje so štyrmi Európankami, ostala len malá časť jej bundy. „Nevymazali ste len fotku, vymazali ste aj kontinent,“ napísala. „Aktivisti s inou farbou pleti sú vymazávaní,“ uviedla po incidente pre britské noviny The Guardian a dodala, že sa to nebol iba je prípadj. Písali jej vraj viacerí, že sa im stalo to isté, len nemali odvahu povedať to nahlas.

V jej aktivitách ju to nijak neodradilo. Naopak priznala, že aj keď ju to "bolí" je rada, že incident upozornil verejnosť na Afriku. Dnes sa o Nakete vraví ako o významnej osobnosti budúcnosti. Nedávno ju časopis Time zaradil do rebríčka Time 100 Next. Jej profil napísala Thunbergová. „Začala projektom Zelené školy, vďaka ktorému školy v Ugande prechádzajú na využívanie solárnej energie. Je tiež šampiónkou vo vzdelávaní a posilňovaní postavenia dievčat a mladých žien, čo je podľa odborníkov z projektu Drawdown šiestym najvýkonnejším klimatickým riešením, aké máme,“  napísala okrem iného o Nakete.

Nedostatok dažďa znamená smrť

Ešte v roku 2019 Nakate v jednom z rozhovorov ozrejmila, prečo sa rozhodla bojovať za lepšiu klímu. Zdôraznila, že jej krajina je závislá od poľnohospodárstva: „Ak sú teda naše farmy zničené povodňami a suchom, rastlinná výroba je nižšia, znamená to, že cena potravín bude stúpať. Bude to teda iba pre tých najprivilegovanejších, ktorí si bude môcť kúpiť jedlo. Sú to práve najväčší producenti emisií, ktorí budú schopní prežiť potravinovú krízu, zatiaľ čo väčšina ľudí, žijúcich na dedinách a na vidieku, sa bude potýkať s problémami so získavaním potravín kvôli vysokým cenám. A to vedie k hladu a smrti. Doslova v mojom kraji nedostatok dažďa znamená hlad a smrť pre menej privilegovaných.“ 

Sťažený život žien

V rozvojových krajinách sú to práve ženy a dievčatá, ktoré pre svoje rodiny zabezpečujú obživu a vodu. Podľa OSN sú zároveň v týchto krajinách sveta práve ženy odkázané na prácu v poľnohospodárstve. Píše denník Sme. Ak v dôsledku klimatických zmien vládne neúroda, ženy musia na zaobstaranie obživy pracovať ťažšie a to aj na úkor vzdelania. Nakate upozorňuje, že keď sa dostane vzdelaniu dievčatám, neprospieva to iba jednotlivcom, ale kaskádovito to ovplyvňuje aj ich rodiny a celé komunity. Samotná aktivistka vyštudovala ekonómiu.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…