Mladý podnikateľ rozdáva respirátory, aby spomalil pandémiu. Ľuďom podľa neho chýba solidarita
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Mladý podnikateľ rozdáva respirátory, aby spomalil pandémiu. Ľuďom podľa neho chýba solidarita

Bude rád, keď aspoň o čosi pomôže zmierniť epidemickú situáciu.

Ján Smejkal. — Foto: Youtube(CMS TV @ FILM STUDIO COMVISION

LYTOMYŠL 25. februára - V Česku je od dnes povinné nosiť respirátory na miestach, kde sa zdržuje vyšší počet ľudí. Pôvodne mala povinnosť platiť od utorka. Náhly veľký záujem zaskočil predajcov a mnohí majú vypredané  Tridsaťpäť-ročný český podnikateľ Jan Smejkal umiestnil v pondelok na vlakovej stanici v Litomyšli, Polčiciach a Svitvách 5000 kusov respirátorov, aby si ich ľudia mohli vziať.

Mladý muž portálu Aktuálně.cz vysvetlil, prečo sa rozhodol za svoje peniaze pomáhať ostatným: „Respirátory sa momentálne nedajú zohnať v lekárňach, kým vám ich doručia z internetu, tak to trvá dlhšie. Toto pomôže vyriešiť aspoň na pár dní situáciu ľuďom, ktorí si ich nestihli kúpiť.“ 

Pomáhal už v prvej vlne

Podnikateľovi ostali respirátory ešte z prvej jarnej vlny, keď ich objednal a daroval tisíckam hasičov, domovom pre seniorov a nemocniciam. „Vláda na jar nebola schopná  zabezpečiť pomôcky do nemocníc. Ja som vďaka svojim kontaktom a skúsenostiam z podnikania oslovil firmy, ktoré boli schopné ochranné pomôcky a dezinfekciu dodať, a niekedy aj lacnejšie, než ich v tom čase  nakupovala vláda. Samozrejme to odnášalo riziko, nemuselo mi nakoniec nič prísť, ale vyšlo to,“ opisuje.

Respirátory podľa Smejkala majú potenciál epidémiu v Česku stlmiť. „Chápem, že sú ľudia na vládu nahnevaní a opatreniam často nerozumejú, pretože ich vláda nevie vysvetliť. Respirátory sú ale nástroj, ktorým sa dá ďalšiemu šíreniu covidu-19 zabrániť. Preto je potrebné, aby ich ľudia mali,“ myslí si Smejkal. 

Medzi ľuďmi podľa neho chýba vzájomná solidarita. „Keď som na jar zavolal s ponukou pomoci do jedného domova pre seniorov, miestny pán riaditeľ najskôr vôbec nechápal, čo sa deje. Pýtal sa, koľko to bude stáť. Keď som mu odpovedal, že im chcem ochranné prostriedky darovať, tak mi vôbec neveril a nechápal, ako je to možné,“ opisuje situáciu.

Váži si, že môže pomáhať

Respirátory ale nie sú to jediné, čo v uplynulých mesiacoch tridsaťpäťročný podnikateľ z Litomyšle rozdával zadarmo. Napríklad do nemocníc v kraji daroval okrem iného prístroja na meranie tlaku alebo činnosti srdca. 

„Mám natoľko veľké šťastie v tom, že môžem pomáhať spoločnosti, a preto to robím. Je to taký fajn pocit, keď človek vidí, že sú ľudia majú z toho radosť. Bohužiaľ, stretol som sa s pár negatívnymi reakciami, hlavne na sociálnych sieťach, trošku ma to zamrzelo. Bol som obvinený, že som podporovateľ vládnych humusákov, ktorí sa na tom nabalili. To mi prišlo veľmi úsmevné, keď to sponzorujem ja a dávam to zadarmo, ale tak čo sa dá robiť,“ povedal pre Irozhlas.cz mladý filantrop.

Nemalé peniaze

Veci, ktoré Smejkal zatiaľ nakúpil a daroval, neboli vôbec lacné. „Na rovinu, priateľka by asi bola radšej, keby sme za tých pár sto tisíc korún išli na dovolenku, to nezastieram. Hovorím to však s nadsázkou, je samozrejme rada a teší ju, že pomáhame,“ hovorí s úsmevom. Podnikateľ dúfa, že jeho pomoc prinesie nejaké ovocie. „Keby to malo aspoň z časti pomohlo zvládnuť epidémiu alebo napríklad lokálne uľaviť nemocniciam, tak budem rád,“ priznáva.

V blízkej dobe chce Jan Smejkal darovať predovšetkým zdravotne najrizikovejšie skupine vo svojom okresu vitamínové balíčky.
 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…