Erika Mokrý otvorene o popôrodnej depresii: Bolo to peklo, ktoré pretrváva dodnes
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Erika Mokrý otvorene o popôrodnej depresii: Bolo to peklo, ktoré pretrváva dodnes

O popôrodnej depresii sa podľa jej slov hovorí veľmi málo. Hormóny jej rozhádzali celý život, no už dva mesiace ho spolu s manželom a synčekom skladajú späť. 

Na snímke je Erika Mokrý so synčekom. — Foto: Instagram/tak_trocha_inak

BRATISLAVA 3. marca - Príbeh Slovenky žijúcej vo Francúzsku inšpiruje mnohých ľudí. Erika Mokrý porazila rakovinu a v septembri minulého roka oznámila, že s manželom čakajú bábätko. Jej tehotenstvo však nebolo ukážkové, sprevádzali ho viaceré komplikácie. Okrem silného krvácania, tehotenských nevoľností a migrén jej hrozil predčasný pôrod. Aby toho nebolo málo, na začiatku tretieho trimestra bola pozitívne testovaná na koronavírus, pričom priebeh tohto ochorenia bol u nej náročný. Na 50 dní stratila chuť aj čuch, no spolu s manželom prekonali všetky prekážky. Koncom decembra priviedla na svet synčeka, neobišla ju však ani popôrodná depresia, o ktorej otvorene rozpráva. 

Kladie si niekoľko zbytočných a pochybných otázok 

Erika Mokrý spomína, že pôrodná asistentka ju upozorňovala, že po pôrode u nej nastane baby blues, ktorý môže prerásť do popôrodnej depresie. „V tom čase som sa smiala, že nemôžem mať všetky problémy. Veď predsa, neustále krvácania, hrozba predčasného pôrodu a covid snáď stačili,“ uviedla mladá Slovenka žijúca vo Francúzsku na Instagrame s tým, že pôrodná asistentka sa len pousmiala, chytila ju za ruku a neisto konštatovala, že človek nikdy nevie.

Zároveň jej manžela požiadala, aby jej stav sledoval s tým, že ak bude mať zlú náladu viac ako desať dní, má ju okamžite kontaktovať. „Nevolal jej. Zavolala som jej ja, uvedomujúc si problém môjho bytia. Lebo to, čo sa u mňa na piaty deň po pôrode začalo, bolo peklo. Pre mňa, pre môjho muža a myslím, že aj pre nášho Gramča, lebo on presne vie, ako sa cítim a ako mi je,“ objasnila Erika Mokrý. 

Peklo podľa jej slov pretrváva do dnešného dňa, len s tým rozdielom, že už neplače celé dni s otázkou, čo ak zomrie a neuvidí rásť synčeka. „Revem len v nejakú časť týždňa. A v rámci nej si kladiem niekoľko ďalších, zbytočných a pochybných otázok, vrátane tých, že keď sa manžel staral o Gramča, ja som plakala a je to preto, že som zlá mama. A on mi pritom chcel len pomôcť,“ dodala. 

Niekedy stačí skutočne málo 

Hormóny jej rozhádzali celý život, no už dva mesiace ho spoločne skladajú späť. Erika však tvrdí, že to vôbec nie je jednoduché a mnohokrát tomu nepomáha ani okolie. „A pritom by stačilo tak málo. Neradiť, ak o radu nežiadame, počúvať, keď hovoríme, vnímať, keď sme bez slov,“ ozrejmila.

Erika Mokrý povzbudzuje ľudí, aby mysleli na tehotné ženy či čerstvé matky, ktoré majú vo svojom okolí. „Opýtajte sa jej, ako sa má a či nepotrebuje pomôcť. A nesnažte sa jej vnútiť svoje názory. Len ju počúvajte a vnímajte,“ podotkla. 

Pre Dobré noviny objasnila, že chodí k psychológovi, ktorý je odborníkom na popôrodnú depresiu. Je presvedčená o tom, že by ho mali vyhľadať všetky mamičky, u ktorých sa objavia psychické popôrodné problémy.

O baby blues a popôrodnej depresii sa podľa nej hovorí veľmi málo. „A pritom je to tak dôležité. Vedieť, že v tom nie som sama. Vedieť, že sa nemusím hanbiť za svoje pocity. Vedieť, že to dokážem vyriešiť,“ uzavrela Erika Mokrý.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…