Sépie zvládli testy pre deti. Čo všetko dokážu tieto inteligentné tvory?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Sépie zvládli testy pre deti. Čo všetko dokážu tieto inteligentné tvory?

Sépia sú schopné učiť sa a plánovať.

Sépie obecná. — Foto: Wikimedia/Hans Hillewaert

CAMBRIDGE 6. marca - Nový test inteligencie sépií, ukázal, že by sme tieto morské živočíchy nemali podceňovať. Sépie podstúpili tzv. Stanfordský experiment s marshmallow (penové cukríky). O čo v ňom ide? Dieťa je umiestnené v miestnosti s marshmallow. Niekto mu povie, že ak nezje cukrík počas nasleudjúcih15 minút, dostane druhý a bude môcť zjesť oba.

Táto schopnosť oddialiť uspokojenie demonštruje kognitívne schopnosti, ako napríklad plánovanie do budúcna. Test sa pôvodne uskutočnil s cieľom študovať, ako sa vyvíja ľudské poznanie; konkrétne, v akom veku je človek dosť chytrý na to, aby odložil uspokojenie, ak to preňho znamená lepší prínos do budúcnosti.

Na lepšie sa čakať oplatí?

Keďže je to jednoduchý test, môže sa previesť aj na zvieratách. Prirodzene, že nemôžete povedať zvieraťu, nech počká 15 minút a dostane lepšiu odmenu, ale môžete ho trénovať, aby pochopilo, že príde lepšie jedlo, ak nezožerie jedlo priamo pred sebou.

Tento test úspešné zvládli primáty či krkavcovité vtáky. Vedci z Cambridgu tentokrát otestovali šesť sépií. Tieto hlavonožce umiestnili do špeciálnej nádrže s dvoma uzatvorenými komorami s priehľadnými dverami, aby zvieratá do nich mohli vidieť. V komorách bola potrava – v jednej menej preferované krabie mäso v druhej ich obľúbené krevety.

Symboly

Na dverách boli symboly, ktoré sépie naučili rozoznávať. Kruh znamenal, že sa dvere otvoria. Trojuholník signalizoval to, že dvere sa otvoria v intervale 10 a 130 sekúnd.  A štvorec, ktorý sa používal iba v kontrolnej skupine, znamenal, že dvere zostali zatvorené na neurčitý čas.

V testovacej skupine kraba umiestnili za otvorené dvere a krevety boli umiestnené tak, že boli prístupné len, keď na nich sépie počkali.  Ak by sépie išli najprv ku krabej potrave, krevety by boli okamžite odstránené. 

Medzitým v kontrolnej skupine zostali krevety neprístupné za dverami so štvorcovým symbolom, ktoré sa neotvárali. Vedci zistili, že všetky sépie v testovacom stave sa rozhodli počkať na svoje preferované jedlo (krevety), ale neobťažovali sa tak urobiť v kontrolnej skupine, kde k ním nemali prístup. 

„Sépie v tejto štúdii si dokázali počkať na lepšiu odmenu a tolerovali oneskorenie v rozmedzí až 50 - 130 sekúnd, čo je porovnateľné s tým, čo vidíme u stavovcov s veľkým mozgom, ako sú šimpanzy, vrany a papagáje,“ uviedla vedúca štúdie Alexandra Schnell.

Schopnosť učiť sa

Druhou časťou experimentu bolo vyskúšať, ako dobre pôjdem sépiám učenie. Boli im ukázané dve rôzne predmety, šedý štvorec a biely. Keď sa priblížili k jednému, druhý sa vybral z nádrže; ak  sa rozhodli „správne“, boli odmenené občerstvením.

Keď sa naučili spájať štvorec s odmenou, vedci vymenili predmety, takže z druhého štvorca sa stal cieľ odmien. Je zaujímavé, že sépie, ktoré sa naučili tejto zmene najrýchlejšie prispôsobiť, boli tiež sépie, ktoré boli schopné dlhšie čakať na krevety.

Prečo sépia plánujú?

Zdá sa, že sépie sú schopné sebakontroly, no vedci zatiaľ nevedia prečo. U papagájov, primátov a krkavcov je to spojené s faktormi ako používanie nástrojov (pretože vyžaduje plánovanie vopred) či sociálna kompetencia (pretože prosociálne správanie – napríklad zabezpečenie toho, aby mali všetci potravu- má výhody pre  druh)

Sépie, pokiaľ vieme, nepoužívajú náradie ani nie sú nijako zvlášť spoločenské. Vedci si myslia, že táto schopnosť oddialiť uspokojenie môže mať skôr niečo spoločné s tým, ako si sépie zháňajú potravu. „Sépie trávia väčšinu času maskovaním, sedením a čakaním, ktoré prerušujú krátke obdobia hľadania potravy,“ uviedla Schnell .

„Keď zháňajú potravu, prelomia kamufláž, takže sú vystavené predátorom v oceáne. Domnievame sa, že ako vedľajší produkt toho sa mohlo vyvinúť oneskorené uspokojenie, takže sépie môžu optimalizovať zháňanie potravy čakaním na potravu lepšej kvality,“ uzavrela.

Zdroj: Science alert

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…