Umelec vytvoril z ľadu celý orchester. Započúvajte sa do nebesky čistého zvuku
Radka Rosenbergová
Radka Rosenbergová

Umelec vytvoril z ľadu celý orchester. Započúvajte sa do nebesky čistého zvuku

Za celý svoj život vytvoril až devätnásť ľadových orchestrov a koncertných sál z iglu. Hráva na nich spoločne so svojou kapelou Ice Music.

Ľadové nástroje vydávajú nádherný, čistý zvuk — Foto: instagram.com/icemusicfestivalnorway

LULEÅ, ŠVÉDSKO 4. marca - Američan Tim Linhart sa rozhodol vytvoriť neobyčajné hudobné nástroje z ľadu. Dá sa na nich aj hrať, podľa ich tvorcu vydávajú „nebesky čistý zvuk“Stali sa tak globálnym fenoménom a sám Tim ich vytvára v minidokumentoch na Youtube. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/icemusic.sweden/photos/basw.AbpdzA4y39KwAgBx9mOlKycC5HMCtr2vo6WhgmNObqLrotZ8IAjBp4b2xuqJ1OIbTbxPzguKB1ZhmVXsy6OoatoepGSqoMl-7aMH_ltqucW3aqZJkXIP4xa7Y_x-fkF5oTLmKyuLn-_lfG4WtCVCeqe3/798983046783530/?opaqueCursor=AbpuylFEacNRzoaaxGdJEbZhgRqrZtsWDfrtta5m_4ojqtfUsb4dZXUcYC5xvGVXpeTkV53tUKH1AEiEhqxaXtkiXV3QSMO72EBVCJ5rMbzHPVHwIw6-1o1Rwjz2sDgSLrLm4gboXUYChVobMg_cgn8Col_6bdSQIv181AyFXOcgU6bI_Uq0fHOHV3kqqZWdt4uv8_2e7IXMQkUUjWKBmE1_8dQBw-QUiRXfjNZ9SPGFP9ec8WQM-F7fsXja97mbHrjM4yae8clqX4GAflLp0-vvauIbOxH4K55Hp1zjSGfWbtS3bdUzjWZUipp9qG-nlsTgoboY3IOJPb2wr3LjBqcfLIOg8djsrWt8iFfRGzv22FPqjJIX_gChXilqmTQSkuV8sZSLKZnMyE0StSAvSjBjvJsPg5fBPCAbxoF0fVQSjRD-L_si0tJwpY3UYlioGm3VBImwKV0iw_l7s8cv-yfRZQuYOSJGf3-fbEvcAJhzuLhfYGcs7AiEnKUrRkh63pPsXHgmesE7uIz_0CD3KZ65lTtpnWyTtlEGGcI-p75nNiF_f042ytW4k7CpobYB_tTZZ5yaectqSc--iaRGKmA-C6dr1EjTApxfrnYGF0mwrUjMY9eizVCaaMuJ9KkuAUiaRPOmQ8mxNMRJZBieV3-h

„Ľad má obrovský potenciál pre akustický zvuk,“ myslí si staviteľ hudobných nástrojov. Zo začiatku mal množstvo nepodarkov či nefunkčných ľadových hudobných nástrojov, no časom sa naučil, ako zo zamrznutej vody vyrezať kompletný orchester. Vytvoril už husle, violončelo, kontrabas, mandolíny, gitary, xylofón, bicie či marimbu. 

Devätnásť ľadových orchestrov

Postavil až devätnásť ľadových orchestrov a koncertných sál z iglu. Okrem toho založil hudobnú skupinu Ice Music, ktorá na týchto ľadových nástrojoch hráva. Nie je však jediný. 

Už v roku 2000 sa pod zamrznutým vodopádom v nórskom Lillehammeri uskutočnil prvý koncert na ľadových nástrojoch. Skladateľ a dirigent Terje Isungset je stále jedným z popredných svetových producentov „ľadovej hudby“. Ten každoročne organizuje aj koncerty s ľadovými hudobnými nástrojmi v Nórsku.

„Keď som prvýkrát začal hrávať na ľadových nástrojoch, zistil som, že majú veľmi čistý zvuk, ktorý je prekvapivo jemný v porovnaní so zvukom drveného ľadu pod nohami,“ spomína skladateľ Terje Isungset. 

 

 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…