Slovenka v Austrálii: V našom meste COVID-19 dlhodobo nemáme. Toto sú dôvody nášho úspechu
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Slovenka v Austrálii: V našom meste COVID-19 dlhodobo nemáme. Toto sú dôvody nášho úspechu

Chodia do práce, na nákupy, do kina. Život v Austrálii pripomína normál, o ktorom my v Európe iba snívame. Aj vďaka špeciálnej mobilnej aplikácii, obmedzeniam v doprave a prísnej štátnej karanténe v hoteloch.

Austrália patrí ku krajinám, ktoré dlhodobo zvládajú boj s koronavírusom najlepšie. — Foto: Pexels / B.Co, archív M. Delaforce

BRATISLAVA, PORT MACQUARIE 7. marec - Michaela Delaforce pochádza z Kysúc. Vyštudovala Ekonomickú fakultu UMB v Banskej Bystrici. Pracovala v cestovnom ruchu v Írsku, v Kanade a na Novom Zélande, kde sa pred štrnástimi rokmi zoznámila so súčasným manželom, Austrálčanom, Jasonom. V roku 2011 sa presťahovali do austrálskeho Port Macquarie. Keďže jej vysokoškolský titul neuznali, spravila si austrálskeho bakalára z účtovníctva. Pôsobila v účtovníckych firmách, dnes pracuje ako účtovníčka popri materskej.

Aká je v Austrálii aktuálne situácia s covid-19?

Bývame v Port Macquarie, v päťdesiat tisícovom meste v štáte New South Wales. Od vypuknutia prvej vlny pandémie sme u nás mali len trinásť potvrdených prípadov nákazy, no žiadne úmrtia. Všetko to boli prípady na jar v roku 2020. Odvtedy máme v mesačných štatistikách nula prípadov (pozn. údaj aktualizovaný k 6.3.2021) Chodíme do práce, deti do školy a škôlky. Prísny šesťtýždňový lockdown sme tu mali len v marci minulý rok. Väčšina ľudí vtedy pracovala z domu, zatvorili sa detské ihriská. Vnímali sme to pozitívne. Ako rodina sme boli viac spolu, deti sa naučili bicyklovať, mali sme na seba čas. Za rok od vypuknutia pandémie zaznamenali veľké mestá ako Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth niekoľkokrát väčšie množstvo pozitívnych prípadov. Ak sa dnes zvýši počet nakazených v niektorom z veľkých miest, radnica okamžite nariadi niekoľkodňový lockdown na trasovanie kontaktov. V porovnaní s Európou sa tu vírus veľmi nešíri.

Povinnú štátnu karanténu vo veľkých mestských hoteloch zaviedlo len niekoľko krajín na svete. Okrem Austrálie a Nového Zélandu napríklad aj Singapúr, Čína či Južná Kórea.
Povinnú štátnu karanténu vo veľkých mestských hoteloch zaviedlo len niekoľko krajín na svete. Okrem Austrálie a Nového Zélandu napríklad aj Singapúr, Čína či Južná Kórea. Foto: Pexels / J. Navratil

Za úspechom Austrálie držať situáciu s koronovírusom dlhodobo pod kontrolou je aj štátna karanténa v hoteloch a obmedzenie leteckej dopravy. Ako tieto opatrenia vnímate?

Vláda prísne obmedzila leteckú dopravu. Aj vďaka tomu sa nám darí držať situáciu pod kontrolou. Spočiatku to vyzeralo, že sa všetko vráti do normálu až v roku 2023. Teraz sa hovorí, že by sa lety mohli obnoviť do júna. Vláda vydala už na začiatku pandémie obmedzenie počtu ľudí prichádzajúcich do krajiny letecky. Desiatky tisíc Austrálčanov po celom svete sa už celé mesiace snažia vrátiť domov. Letecké spoločnosti však znížili počet letov aj cestujúcich na palube. Navyše, mnohé vám predajú letenku len vtedy, ak máte vopred pripravené potvrdenie o rezervácii v karanténnom hoteli.

Problematické letenky

Ak ste Austrálčan, ktorý žije v inom kúte planéty, a chcete sa vrátiť do vlasti, pripravte sa na zdĺhavé procesy. Letecké spoločnosti obmedzili lety. Lístok na palubu vám predajú iba vtedy, ak máte potvrdenie o zakúpení štrnásťdňového karanténneho pobytu v niektorom z austrálskych hotelov. K cene letenky (mnohé sa v čase pandémie zvýšili) je potrebné pripočítať náklady na pobyt v hoteli. Ten sa v každom austrálskom štáte pohybuje v inej cenovej rovine. Napríklad v New South Wales vás karanténna vyjde v prepočte okolo 2000 eur. Napriek tomu väčšina Austrálčanov vníma opatrenia vlády pozitívne. Vďaka prísnej hotelovej karanténne je život na väčšine kontinentu podobný normálu, o ktorom my v Európe stál iba snívame.

Ako vnímajú Austrálčania povinnú 14.dňovú štátnu karanténu v mestských hoteloch?

Na začiatku epidémie sme situáciu podcenili. Dovolili sme v prístave zakotviť veľkej zaoceánskej lodi, ktorá mala na palube cestujúcich s covid-19. Tí ho rozšírili medzi verejnosť. Poučili sme sa. Dnes vieme, že „vysoká cena“ hotelových karantén prináša svoje ovocie. Spočiatku hradila dvojtýždňové pobyty v hoteloch vláda. Dnes to má každý štát Austrálie inak, vo väčšine si platíte spoluúčasť alebo aj celý poplatok. Z hotelovej izby nie je možné celé dva týždne vychádzať, no tomuto opatreniu vďačíme za veľa.

S manželom Austrálčanom Jasonom žila Michaela takmer šesť rokov na Novom Zélande, odkiaľ sa presťahovali do jeho rodného Port Macquarie.
S manželom Austrálčanom Jasonom žila Michaela takmer šesť rokov na Novom Zélande, odkiaľ sa presťahovali do jeho rodného Port Macquarie. Foto: Archív M. Delaforce

Podporila austrálska vláda zamestnancov a podnikateľov aj finančne?

Vláda zareagovala geniálne. Počas minuloročného lockdownu schválila v priebehu niekoľkých dní finančnú podporu všetkým, ktorí prišli vplyvom pandémie o prácu. Samozrejme, za splnenia všetkých podmienok. Podpora od vlády začala chodiť ľuďom takmer okamžite na účet. V priemere to bolo okolo 750 AUD (cca 485 eur) na týždeň. Tým, ktorým zamestnávateľ skrátil pracovný čas, doplatila alikvotnú časť. Iste, pandémia mala aj u nás na niektoré rodiny negatívne dopady, celkovo si však myslím, že 95% ľudí bolo so štátnou pomocou spokojných.

V akom stave ste u vás s očkovaním proti covid-19?

Odozva na vakcíny je tu vcelku dobrá. Systém a poradie je podobné ako na Slovensku. Ako prví sa očkujú zdravotníci a dôchodcovia. Dostávajú vakcínu od Pfizer BioNTech, my ostatní budeme dostávať AstraZeneca.

Karanténa v luxusných mestských hoteloch

Austrália patrí ku krajinám, ktoré od vypuknutia pandémie dlhodobo efektívne bojujú s vírusom. Za ich úspech môže aj systém hotelových karantén. Vláda povoľuje návraty len občanom a rezidentom krajiny. Po prílete do niektorého z veľkých miest smeruje cestujúci na štrnásť dní priamo do jedného z hotelov vrátane Hilton, Hyatt, Novotel... Karanténa neumožňuje vychádzať z hotelovej izby ani na krátku prechádzku. Jedlo vám tri krát denne nechá pred dverami hotelová služba. Aj prepracovaný systém však z času na čas narazí na trhliny. Krajina niekoľkokrát počas roka zaznamenala prenos infekcie v rámci hotela. Od začiatku roku 2021 došlo k prenosu vírusu z hosťa na zamestnanca v hoteloch v Brisbane, v Perthe aj v Melbourne. Kritici vládnych opatrení navrhovali, aby karanténne dva týždne zriadili v už existujúcich zariadeniach v austrálskej púšti. Napríklad v baníckych kempoch v Darwin's Howard Springs ďaleko od civilizovaných oblastí. Podobné návrhy neprešli.

Ako teda vyzerá váš bežný deň v Port Macquarie?

Nemáme také obmedzenia pohybu ako na Slovensku. Ľudia chodia do práce, deti do škôlky a do školy. Našťastie, s deťmi môžeme chodiť pravidelne na plaváreň. Keď máme voľno, ideme sa okúpať na pláž alebo prejsť von. Rúška u nás nikdy povinné neboli. Nariadenia máme v rovine odporúčaní, nie príkazov. Ale samozrejme, platia sprísnené podmienky na návštevu reštaurácií, kín a väčších podujatí. Do domovov dôchodcov púšťajú za sprísnených podmienok iba rodinu.

S deťmi trávia aj počas epidémie každú voľnú chvíľu vonku, v prírode a na pláži.
S deťmi (vpravo päťročná Stella a trojročný William) trávia aj počas epidémie každú voľnú chvíľu vonku, v prírode a na pláži. Foto: Archív M. Delaforce

Hneď v začiatkoch epidémie zaviedla vláda covid aplikáciu. Fungovala na Bluetooth, ktorý ste mali vždy pri pohybe mimo domu zapnutý. Monitoroval ľudí, s ktorými ste boli v dlhšom či v priamejšom kontakte. V prípade nákazy dokáže aplikácia spätne dohľadať vaše kontakty. Dnes, napriek tomu, že tu v mnohých častiach covid -19 takmer nemáme, používame novú aplikáciu. Tá skenuje QR kódy, kamkoľvek vstúpite. Napríklad, keď idem s deťmi na plaváreň, nasnímam kód a vyplním údaje o deťoch. Dôvod je rovnaký. V prípade pozitívneho človeka sa dajú jednoducho a rýchlo dohľadať jeho kontakty. Stále dodržiavame vzdialenosti a odstupy, pri vstupe do obchodov používame dezinfekčné prostriedky. Vďaka dobrej geografickej polohe a opatreniam vlády nás inak situácia s vírusom výraznejšie nezasiahla. Teda, s výnimkou vyšších cien realít.

Ako sa epidémia podpísala na realitnom trhu v Austrálii?

Ľudia dúfali, že počas covidu klesnú ceny nehnuteľností a konečne si budú môcť kúpiť dom. Množstvo obyvateľov veľkomiest si však uvedomilo, že pri homeoffice je jedno, odkiaľ pracujú. Začali sa zbavovať nehnuteľností v Sydney, v Melbourne, v Brisbane a kupovať lacnejšie v menších mestách, ktoré sú od vírusu lepšie chránené. Mnohí sa sťahujú do regionálnej Austrálie, do menších miest. Noví susedia z veľkomiest pôvodným obyvateľom domy vyfúkli. Realitný trh zareagoval okamžite. Ceny domov v menších mestách vzrástli a stále stúpajú. Samozrejme, chápeme to. Je rozdiel žiť v päťmiliónovom Sydney alebo sa presťahovať napríklad k nám do Port Macquarie, kde je všetko blízko a ste päť minút pešo od pláže.

Epidémia vyhnala ceny realít v menších mestách do výšin. Obyvatelia veľkomiest si uvedomili, že pri práci doma budú mať v malom meste život bezpečnejší a lacnejší.
Epidémia vyhnala ceny realít v menších mestách do výšin. Obyvatelia veľkomiest si uvedomili, že pri práci doma budú mať v malom meste život bezpečnejší a lacnejší. Foto: Unsplash / D. Freeman

Ovplyvnil zmenený realitný trh aj situáciu vašej rodiny?

Do istej miery áno. Obaja s manželom pracujeme, Jason je masér, ja robím účtovníctvo a dom máme v prenájme. Keď sme sa do Austrálie presťahovali v roku 2011 z Nového Zélandu, ceny priemerného domu s troma spálňami sa pohybovali okolo 450 000 austrálskych dolárov (okolo 291.000 eur). Dnes, aj kvôli cenovému skoku spôsobenom koronavírusom, nás už rovnaká nehnuteľnosť vyjde zhruba na 750 000 AUD (okolo 485.000 eur).  Aj náš príjem trochu utrpel. Počas prvého lockdownu Jase vôbec nemohol pracovať. Ja pracujem popri materskej, a tak si na kúpu vlastného domu ešte počkáme. Hoci sú platy v Austrálii výrazne vyššie ako na Slovensku (predavač zarába priemerne v prepočte 26.000 eur, učiteľ 61.000 eur, lekár 97.000 eur ročne), koronavírus sme aj u nás „pocítili“ finančne.  

Aj s manželom pravidelne športujú, na fotke Michaela počas mestského behu v Port Macquarie.
Aj s manželom pravidelne športujú, na fotke Michaela počas mestského behu v Port Macquarie. Foto: Archív M. Delaforce, Unsplash / L. Xu

Čo je iné, lepšie na živote v Austrálii v porovnaní so Slovenskom?

Ľudia sú tu pohodovejší. Ja len preletím cez supermarket, aby som nakúpila všetko bleskovo. Austrálčan si vykračuje z nohy na nohu. Naša najstaršia dcéra Stella začala už chodiť do školy. Vždy, keď parkujeme, tu hrá žiakom na privítanie namiesto zvonenia príjemná hudba. Vždy bežím, aby som ju stihla priviesť na vyučovanie včas. Austrálske mamy, ktoré sú ešte kus za nami, si vykračujú pohodovo, akoby ich vôbec netankovalo, že ich dieťa príde do školy neskoro. V bežnom živote tu necítite taký stres. Zhovorčivejšie sú tu aj predavačky pri pokladni. Vždy sa vás spýtajú, ako sa máte, čo nové v práci, čo robíte cez víkend...  Prehodia s vami pár slov popri tom, ako skenujú tovar a nakladajú vám ho do tašiek. Je tu prekrásna príroda a prostredie všade, kam sa pozriete. Akurát, musíte byť pozorní a stále sledovať, kam stúpite...

Austrália je známa nádhernou faunou a flórou. Kontinent je domovinou nielen obľúbených zvierat, ale aj veľkého množstva jedovatých hadov a pavúkov.
Austrália je známa nádhernou faunou a flórou. Kontinent je domovinou nielen obľúbených zvierat, ale aj veľkého množstva jedovatých hadov a pavúkov. Foto: Archív M. Delaforce, Unsplash / D. Clode

Narážate na jedovaté hady a hmyz?

Áno, to je jedna z mála nevýhod života v tejto krajine. Prisťahovali sme sa z Nového Zélandu, ktorý nemá takmer žiadne hady ani pavúky. Spočiatku som bála prejsť aj po tráve. Každá domácnosť tu bojuje so švábmi. Nemá to nič spoločné s tým, aká ste pedantná a čistotná gazdinka. Často, keď prídem v noci do kuchyne deťom po vodu, vidím pod mikrovlnkou ich nožičky... Z hadov tu máme najjedovatejšie druhy, aké kde nájdete. V rezidenčných oblastiach ich toľko nie je, ale na ihrisko s deťmi chodíme pre istotu len vtedy, keď je pokosené. Sused nás minule upozornil, že v tráve videli brown snake (pozn. pseudonaja, známy ako hnedý had, patrí k jedným z najnebezpečnejších hadov na svete; aj mláďa dokáže človeka uštipnúť so smrteľnou dávkou jedu). Máme tu aj množstvo bežných aj jedovatých pavúkov. Manžel ma naučil zásadu, podľa ktorej tie, čo sú nad zemou, by vám nemali ublížiť. Báť sa mám tých, čo sa držia na zemi. Máme tu najjedovatejšie druhy vrátane Redback spiders, „austrálske čierne vdovy“ aj funnel-web spiders, pavúky, ktoré milujú vlhké podnebie, teda Austráliu. Našťastie, aspoň krokodíly v našom meste nemáme, žijú od nás viac severne.

Príjemní zvierací susedia na okne u Delaforceovcov.
Príjemní zvierací susedia na okne u Delaforceovcov. Foto: Archív M. Delaforce, Unsplash / D. Kelly

Ako trávite voľný čas?

Kým sa nám narodili deti, pravidelne sme si manželom po práci chodili na pláž zabehať. S kamarátkou zájdeme aspoň každý druhý deň so psami na prechádzku po pláži. Dokázala by som sedieť na pláži a počúvať oceán nepretržite každý deň. Stále ma fascinuje obľúbený austrálsky „víkendový šport“. V krajine, ktorá je plná jedovatého všetkého, ľudia milujú kempovať vo voľnej prírode. Vyrazia karavanom alebo autom a na víkendy chodia stanovať. My radi trávime voľné chvíle v našom meste. Sme mimo diaľnice, máme super klímu. Nie je tu príliš horúco, ani príliš chladno. Občas sa aj u nás vyskytnú požiare, inak je to krásne a bezpečné miesto na život. Máme tu niekoľko časových pásiem a každý kút Austrálie je odlišný. Raz mi mama písala, nech si dáme pozor, lebo v Alice Springs je ohnivé tornádo. Pochádzam z Čadce, tak som jej podpísala: Mami, buď pokojná, je to od nás tak ďaleko ako z Čadce do Portugalska.

Nový Zéland je v boji proti koronavírusu najlepší

Nezávislý austrálsky think-tank Lowy Institute zverejnil štúdiu, v ktorej porovnával, ako sa 98 krajín sveta vypriadavalo so situáciou s koronavírusom. Prvenstvo sa ušlo Novému Zélandu (Austrália skončila ako 8. najlepšia). V krajine, ktorá počtom obyvateľom pripomína Slovensko, zaznamenali od začiatku epidémie približne len 2600 prípadov nákazy a 26 prípadov úmrtí na covid-19 (údaj aktualizovaný k 4. marcu 2021). Hoci pandémia sa negatívne podpísala na príjmoch z cestovného ruchu a mnohí podnikatelia utrpeli straty, život na ostrovoch sa pre väčšinu ľudí príliš nezmenil.

Momentky z čias, keď žili Michaela a Jason na Novom Zélande.
Momentky z čias, keď žili Michaela a Jason na Novom Zélande. Foto: Archív M. Delaforce

Život v Austrálii sa často spája aj s nízkou kriminalitou a s bezpečím. Žije sa tu bezpečnejšie ako napríklad na Slovensku?

Už z Nového Zélandu sme boli zvyknutí na to, že si tam ľudia nezamykajú auto ani dom. V Port Macquarie je to podobné. Na noc sa samozrejme zamkneme, ale minule sme odchádzali na víkend a omylom sme zabudli zatvoriť garáž. Ostala otvorená, dá sa ňou pokojne prejsť do domu. Nič sa, samozrejme, nestalo. Ak stratíte niekde peňaženku či mobilný telefón, s najväčšou pravdepodobnosťou si ho nájdete vyfotený na komunitnej skupine na sociálnych sieťach s telefónnym číslom na nálezcu, ktorý vám stratenú vec odovzdá.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…