Holandská vláda urobila v klube party pre 1300 ľudí aj napriek opatreniam. Mala na to dobrý dôvod
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Holandská vláda urobila v klube party pre 1300 ľudí aj napriek opatreniam. Mala na to dobrý dôvod

Hoci to nebola tak bezstarostná zábava ako pred pandémiou, Holanďania cez víkend dostali šancu užiť si niekoľko hodín tanca v amsterdamskom klube v rámci výskumu, ako znova otvoriť krajinu.

Koncert v Amsterdame. — Foto: Twitter/EDMunplugged

AMSTERDAM 9. marca - Akcia sa odohrala v najväčšej hudobnej aréne v Amsterdame nazvanej Ziggy Dome, ktorá mala v sobotu otvorené po dobu štyroch hodín. Účastníkom netradičného výskumu tu k tancu zahrali známi holandskí dídžeji.

Vláda akciu pre 1 300 ľudí povolila v rámci skúmania rizík súvisiacich s návratom ľudí na tanečný parket. Účastníci boli rozdelení do niekoľkých skupín a celý čas na nich dohliadali organizátori. Aréna Ziggy Dome má bežne kapacitu až sedemnásťtisíc ľudí. O vstupenku na sobotňajšiu akciu za pätnásť eur malo v jeden moment záujem až sto tisíc ľudí. Vypredané mali za 20 minút.

Rozdelení do skupín s inými pravidlami

Organizátori ľudí pozorovali pri každom pohybe či kontakte. Cieľom výskumu je preskúmať, ako môžu byť podobné miesta pre verejnosť opäť bezpečne otvorené. Účastníci boli rozdelení do piatich skupín s 250 ľuďmi a a jednej, v ktorej bola päťdesiat ľudí. Každá musela v klube dodržiavať iné pravidlá.

Na niektorých z účastníkov sa vzťahovali obmedzenia v pohybe na tanečnom parkete, iných zase organizátori požiadali, aby na sebe mali po celý čas rúško, ďalší ho museli mať len pri tanečných kreáciách. Jedna skupina dostala fluorescenčné nápoj a mala za úlohu na hudbu spievať a kričať. Vedci tak zisťovali, koľko slín sa pri chvíľach veselí z úst uvoľní. Všetci účastníci museli 48 hodín pred akciou podstúpiť test na koronavírus. Dvanásť uchádzačov malo pozitívny výsledok a na akciu nedorazilo. Návštevníci boli požiadaní, aby podstúpili ďalší test o 5 dní.

Opatrenia prispôsobené na mieru

Vládni poradcovia dáta o zaznamenanom správaní použijú pri rozhodovaní o možnom zmiernení obmedzenia nočného života v nadchádzajúcich mesiacoch. Organizátori si napríklad všimli, že tí, ktorých požiadali o nosenie rúšok, si ich aj napriek tomu dali dole krátko potom, čo sa dostali do víru tanca.

Tim Boersma zo spoločnosti FIELDLAB, ktorá výskum pre holandskú vládu vykonáva, dúfa, že výskum môže prispieť k opätovnému otváraniu miest prispôsobenému na mieru: „Opatrenia sú teraz všeobecné a umožňujú napríklad maximálne 100 hostí v prípade, že vírusová infekcia klesne na určitú úroveň. Dúfame, že opatrenia budú konkrétnejšie, napríklad umožnenia otvorenia Ziggy Dome s polovičnou kapacitou,“ povedal pre denník The Guardian Boersma.

Ľuďom v sobotu zahral tiež DJ Feldt, ktorý od vlaňajšieho marca nevystupoval pred veľkým publikom. Uviedol, že mu udalosť dodala nádej. „Znovu vidím svetlo na konci tunela. Sme v tom spoločne už viac ako rok. Myslím, že očkovanie, možnosti testovania a podobné testovacie akcie sú známkou toho, že sa v lete snáď dočkáme večierkov,“ opísal hudobník.

Prísne opatrenia

Sobotňajší koncert bol súčasťou viacerých vládou podporovaných výskumných akcií, ktoré zahŕňajú napríklad obchodnú konferenciu pre 500 ľudí, vystúpenia kabaretného umelca Guida Weijerse alebo futbalové stretnutie pre 1200 fanúšikov. V pláne sú tiež dva hudobné festivaly pod holým nebom a popový koncert. Je to viac ako rok, čo holandská vláda zakázala zhromaždenia nad sto ľudí. Všetky bary a reštaurácie sú v krajine od polovice októbra zatvorené.

Posledných šesť týždňov v Holandsku platí celonárodný zákaz vychádzania medzi deviatou večer a pol piatu ráno. Akcia v Ziggy Dome sa odohrala v súlade s opatreniami medzi treťou a siedmou popoludní.
Od začiatku pandémie sa v sedemnásťmiliónovom Holandsku potvrdilo takmer 1,1 milióna prípadov nákazy koronavírusu a takmer šestnásť tisíc pacientov na jej následky zahynulo.


 

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…