Milióny baktérií a roztočov môžu prežívať aj vo vašom matraci. Viete, kedy je najvyšší čas ho vymeniť?
Inzercia
Inzercia

Milióny baktérií a roztočov môžu prežívať aj vo vašom matraci. Viete, kedy je najvyšší čas ho vymeniť?

Jarné upratovanie prináša do našich domácností čerstvý vzduch. Aby ste vyčistili skutočne všetko potrebné, posvieťte si aj na stav svojho matracu. V bezchybnom stave vám zlepší spánok, opotrebovaný môže spôsobiť zdravotné problémy.

Práve jar, kedy cítime prirodzenú chuť triediť, čistiť, vyhadzovať a prinášať do našich domovov závan čerstvého vzduchu a čistoty môže byť ideálnou príležitosťou na zmenu matracu. — Foto: Pexels / A. Piacquadio

Tri, päť, osem, desať? Koľko rokov sa dožíva priemerný matrac, kým by sme ho zo zdravotných dôvodov mali vymeniť za nový? Názory odborníkov na spánok a výrobcov matracov sú odlišné. Toto sú kritéria, ktoré je dôležité zohľadniť.

Päť rokov je maximum?

S matracom je to podobné ako s človekom. Hoci sa priemerný vek mužov a žien neustále zvyšuje, nie každý dosiahne v rovnakom zdraví ten istý cieľ. Priemerný vek Slováka je 73,8 roka, u žien o sedem rokov viac.

Priemerná životnosť matraca je 3 – 5 rokov. Existujú však aj „matuzalemské“ matrace, ktoré to v dobrom zdraví dlhšie potiahnu. Typ matraca, kvalita použitých materiálov a spôsob, akým sa oň (ne)staráme, môže jeho životnosť o niekoľko rokov predĺžiť.

Matrace starnú pozvoľna. Neexistuje kontrolka, ktorá sa nám jedného dňa rozsvieti a systém ohlási, že tomu nášmu nastala posledná noc. O to dôležitejšie je citlivo sledovať, či nám stále poskytuje rovnaký komfort spánku ako kedysi.

Matrace starnú a opotrebúvajú sa pozvoľna. Preto potrebujeme sledovať signály svojho tela, ktoré nám napovedia, či sa nám na matraci spí stále rovnako.
Matrace starnú a opotrebúvajú sa pozvoľna. Preto potrebujeme sledovať signály svojho tela, ktoré nám napovedia, či sa nám na matraci spí stále rovnako. Foto: Pexels, Unsplash / N. Wolf

Napríklad kvalitné matrace z pamäťovej peny či pur peny majú predpoklad slúžiť oveľa dlhšie ako päť rokov. Za predpokladu, že sa o matrac dobre staráte a pravidelne ho otáčate zo strany na stranu. Latexové ich v dlhovekosti často ešte predbehnú.

Predĺžte životnosť svojmu matracu 

Životnosť matracu dokážeme správnou starostlivosťou sami predĺžiť. Dôležité je dopriať mu čerstvý vzduch. Dbajte na rošt a konštrukciu postele, ktorá umožňuje, aby prúdil vzduch. Pravidelne perte vrchné matrace, chrániče a poťahy. Raz za niekoľko mesiacov matrac pretočte. Väčšina je vrstvená tak, že fungujú rovnako z oboch strán. Ochrániť matrac pomôže aj vrchný, takzvaný doplnkový matrac.

Mikrosvet skrytý v matraci

Svetové výskumy upozorňujú na riziká v podobe skrytých neviditeľných obyvateľov matracov. Najčastejšie ide o prachové roztoče. Tie dokážu zhoršiť symptómy u ľudí liečiacich sa na  alergie, astmu či dýchacie ťažkosti. Podľa viacerých svetových štúdií, vrátane výskumu na Ohio State University, môže jeden matrac obývať  mnohopočetná rodina prachových roztočov. Štúdia naznačuje horibilné čísla. Do jedného matraca sa ich v extrémnych prípadoch dokážu zmestiť státisíce až milióny. Naša koža uvoľňuje až pol miliardy odumretých buniek každý deň. Mnohé ostávajú v útrobách matracu a práve tam predstavujú pre prachové roztoče dokonalú potravu.

Ďalšou nepríjemnou kategóriou mikroobyvateľov sú ploštice, huby a baktérie. Hoci to nemusíme cítiť, každú noc sa potíme. Potením si naše telo reguluje teplotu. Tvorí ho voda, 1% močoviny a rôzne odpadové látky. Laboratória, ktoré skúmali mikrosvet v sedemročnom matraci, odhalili tiež desiatky miliónov kolónií baktérií vrátane kvasiniek, zlatého stafylokoka či E. coli.

Kedy ho skutočne vymeniť?

Okrem mikroorganizmov ohrozuje životnosť matraca aj opotrebovaný materiál. Signál, že nastal čas vymeniť starý za nový prichádza, keď sa počas spánku budíte na rušivé zvuky, ktoré vydáva. Tiež, keď je poškodený, preležaný, vstávate ubolený, dolámaný alebo s pocitom, že ste si počas noci nestihli poriadne oddýchnuť

Práve jar, kedy cítime prirodzenú chuť triediť, čistiť, vyhadzovať a prinášať do našich domovov závan čerstvého vzduchu a čistoty môže byť ideálnou príležitosťou na zmenu matraca.

Zdá sa vám, že vstávate ubolený a s pocitom, že ste si počas noci nestihli poriadne oddýchnuť? Vaše telo vám môže naznačovať, že nastal čas váš matrac vymeniť za nový.
Zdá sa vám, že vstávate ubolený a s pocitom, že ste si počas noci nestihli poriadne oddýchnuť? Vaše telo vám môže naznačovať, že nastal čas váš matrac vymeniť za nový. Foto: Pexels

Ako si vybrať nový matrac

Internetový nákup matraca je ľahší ako kedykoľvek doteraz. Stačí si navoliť potrebné parametre, ktoré poznáte. Praktické je zvoliť matrace 90x200 cm. Dva použijete na manželskú posteľ, môžete ich však aj oddeliť a využiť jednotlivo, keď to raz v budúcnosti bude potrebné. Dôležité je zvážiť, akú máte radi mieru tvrdosti matracu a už sa len rozhodnúť, aký typ materiálu je pre vás príjemný.

Môžete sa rozhodovať medzi inovatívnymi penami. Pamäťová pena zabezpečuje, že sa matrac ideálne prispôsobí vašej siluete a celej postave. Pur pena napomáha zase napomáha lepšej cirkulácii vzduchu a odvodu vlhkosti.

Pena známa ako Flexifoam rozdeľuje zase matrac do viacerých anatomických zón. Je typická priedušnosťou, vysokou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou. Účinky materiálu Flexifoam prirovnávajú výrobcovia k pocitom po masáži.

Pri kúpe nového matraca je tiež ideálne všímať si, či má snímateľný a prateľný poťah. Mnohé sa dajú prať aj pri 60 až 95°C.

Hlavné pravidlá zdravého spánku

  1. Základom je pravidelná rutina. Chodievajte spať a vstávajte približne v rovnakom čase. Inak sa narušuje prirodzený biologický rytmus človeka.
  2. Zhruba 2 hodiny pred spánkom sa vyhnite notebooku, tabletu, mobilu. Vylučujú modré svetlo, ktoré zabraňuje tvorbe spánkového hormónu, melatonínu.
  3. Ráno je múdrejšie večera. Podľa starej múdrosti „Ráno je múdrejšie večera“ nechajte radšej ťažké debaty na ráno.
  4. Posledné veľké jedlo si dajte najneskôr tri hodiny pred spaním. Krátko pred odchodom do postele už len niečo ľahšie, napríklad pohár mlieka s medom. Ak preťažíte trávenie, môžete sa budiť a mať zlé sny.
  5. Pred spánkom žiaden alkohol. Uvoľnením podnebia vplyvom alkoholu môžu nastať aj poruchy dýchania počas spánku.
  6. Majte absolútnu tmu. Nielen modré svetlo, ale aj umelé osvetlenie dokáže naše telo zmiasť. Môže vnímať, že je čas byť hore, a nie spať.
  7. Znížte teplotu. 18°C je podľa odborníkov ideálna teplota na spánok.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…