Farári z Brezna veria, že táto Veľká noc je posledná, keď nemôžu byť s veriacimi
TASR
TASR

Farári z Brezna veria, že táto Veľká noc je posledná, keď nemôžu byť s veriacimi

Slávenie najstaršieho a najvýznamnejšieho sviatku kresťanského cirkevného roka Veľkej noci sa aj v Brezne opäť uskutoční bez účasti veriacich v kostoloch.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Roman Hanc

Brezno 29. marca (TASR) – Slávenie najstaršieho a najvýznamnejšieho sviatku kresťanského cirkevného roka Veľkej noci sa aj v Brezne, podobne ako v iných mestách na Slovensku, opäť uskutoční bez účasti veriacich v kostoloch.

„Je to už dlho - myslím to fungovanie v núdzovom režime. V tom sme na rovnako s inými oblasťami života – obchodmi, službami, športom aj kultúrou. Aj keď spoločenstvo veriacich zhromaždené v liturgickom priestore sa nedá nahradiť, predsa len, oproti spomínaným iným oblastiam nášho života vieme vieru prežívať aj individuálne. Je to však v danej situácii ťažšie,“ uviedol na webovej stránke mesta Brezno dekan rímskokatolíckej farnosti Dušan Lukáč s tým, že verejná spoločná bohoslužba je v tomto prípade skutočne nenahraditeľná.

Opäť netradičné sviatky

„Sú to už tretie sviatky v poradí, ktoré budú netradičné. Ako sa nám počas nich osvedčilo, budeme služby Božie vysielať prostredníctvom našej stránky ECAV Brezno na sociálnej sieti. Teším sa zo spolupráce s bratom farárom Vladimírom Ticháňom z Kokavy nad Rimavicou, s ktorým spolupracujeme na prenosoch služieb Božích od konca januára. Služby Božie počas sviatkov budeme vysielať striedavo z breznianskeho a kokavského chrámu Božieho,“ reagoval na mestskom webe evanjelický farár Radim Pačmár, ktorý verí, že takéto sviatky zažívame poslednýkrát.

Podľa gréckokatolíckeho farára Jána Kovaľa je vzájomne bolestné, že nemožno s veriacimi sláviť sviatky. „Ako alternatíva pre veriacich, hoci si uvedomujem, že nie dokonalá, sa ponúka sledovanie médií – internetu a televízie, kde budú prenášané v priamom prenose z katedrálnych chrámov gréckokatolíckej cirkvi jednotlivé liturgické obrady Paschy,“ konštatoval.

Kňazi zdôrazňujú, že žijeme v ťažkej dobe a každý niekoho alebo niečo stráca. O to viac však potrebujeme vzájomnú blízkosť a lásku, nie konflikty, nezhody a nepokoj. To by sme si mali uvedomiť počas nadchádzajúcej Veľkej noci.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…