Rodičia a zamestnaní pacienti dostanú viac. Štát zvýšil pandemickú PN a OČR
TASR
TASR

Rodičia a zamestnaní pacienti dostanú viac. Štát zvýšil pandemickú PN a OČR

Parlament v utorok schválil novelu zákona o sociálnom poistení.

Ilustračné foto — Foto: TASR/František Iván

Bratislava 30. marca (TASR) – Parlament v utorok schválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá okrem iného hovorí aj o rozšírení a zvýšení finančnej pomoci pre ekonomicky najcitlivejšie skupiny ľudí – rodičov a zamestnaných pacientov.

Pripomenula to hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Michaela Slivková Kirňaková. Legislatíva zvýši pandemické nemocenské, pandemické ošetrovné (OČR) a spresní aj nároky na vyplácanie covidových príplatkov.

Zvýšená pandemická PN a OČR

„Od 1. do 30. apríla 2021 budú môcť občania čerpať zvýšenú pandemickú PN a zvýšenú pandemickú OČR vo výške 75 % denného vymeriavacieho základu. Úroveň dávok sa približuje k výške plnohodnotnej čistej mzdy,“ podotkol rezort práce s tým, že kým doteraz bola maximálna výška pandemickej PN 1224,30 eura, po novom by sa mala zvýšiť na 1669,50 eura.

Pri čistej mzde okolo 735 eur tak pôjde o zvýšenie nemocenského alebo OČR z 508 eur na takmer 692 eur, čo predstavuje 94 % čistej miery náhrady mzdy. Ak niekto zarába v čistom okolo 900 eur a v súčasnosti mu je vyplácaná pandemická PN alebo OČR na úrovni okolo 635 eur, po novom v apríli môže dostať vyše 866 eur, čo je 96 % čistej miery náhrady mzdy.

Predĺženie čerpania nemocenského

Vďaka legislatíve sa tiež môže predĺžiť obdobie čerpania nemocenského za predpokladu splnených podmienok. Prvou je trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti ako základného predpokladu trvania nároku na nemocenské.

Ďalšou podmienkou je, že podporné obdobie uplynulo v súvislosti s dočasnou pracovnou neschopnosťou, ktorej trvanie sa predlžovalo z dôvodu krízovej situácie, teda z dôvodu sťaženého prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Zmeny pri covidovom príplatku

Podmienkou je tiež predpoklad, že poistenec po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti nebude mať z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou. Posledné dve podmienky by mal posudzovať posudkový lekár Sociálnej poisťovne.

Novela prinesie aj zjednodušenie priznávania úrazového covidového príplatku tým, ktorí sa novým koronavírusom nakazili v práci. „Nárok na úrazový covidový príplatok bude mať každý zamestnanec, ktorý sa nakazil ochorením COVID-19 pri výkone činnosti, z povahy ktorej vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia,“ vysvetlilo ministerstvo. Príplatok sa vypláca od prvého dňa nástupu na pandemickú PN až do jej skončenia.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…