Dostal som prísľub zvýšenia pomoci pre cestovný ruch o 157 miliónov eur, tvrdí Doležal
TASR
TASR

Dostal som prísľub zvýšenia pomoci pre cestovný ruch o 157 miliónov eur, tvrdí Doležal

Pripomenul, že v súčasnej schéme pomoci cestovnému ruchu, tak ako bola nastavená v septembri 2020, bolo alokovaných 100 miliónov eur.

Andrej Doležal — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 31. marca (TASR) - Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) dostal na stredajšom rokovaní vlády prísľub na zvýšenie pomoci pre pandémiou postihnuté subjekty cestovného ruchu a gastrosektor o 157 miliónov eur. V jeseni bolo na takúto pomoc vyčlenených už 100 miliónov eur.

„Som veľmi rád, že sa mi toto podarilo na rokovanie vlády predložiť a že bola o tom vecná diskusia. V princípe som dostal prísľub, že na budúcej vláde môžem už predložiť konkrétne uznesenie. Na ministerstve dopravy následne okamžite vypustíme výzvu pre obdobie november až marec,“ priblížil Doležal po stredajšom rokovaní vlády.

Koľko žiadostí už prišlo?

Pripomenul, že v súčasnej schéme pomoci cestovnému ruchu, tak ako bola nastavená v septembri 2020, bolo alokovaných 100 miliónov eur. „Situácia od času, keď sme ju prijímali v septembri 2020 sa dramaticky zhoršila. Oveľa viac ľudí, právnických osôb, sa kvalifikovalo do tejto schémy a oveľa viac sa z tejto pomoci aj čerpalo. To v praxi znamenalo, že tých 100 miliónov eur sa vyčerpalo ešte pre rok 2020,“ spresnil.

Prepady (v tržbách) u subjektov podľa neho však pokračujú. „A ak chceme pomáhať do mája 2021, keď by mohlo prísť k istej obnove trhu, tak potrebujeme zvýšiť túto schému pomoci o 157 miliónov eur. Popri klasickej schéme pomoci tzv. de minimis potrebujeme otvoriť schému pomoci so sumami nad 200 000 eur,“ poznamenal.

Od postihnutých subjektov prišlo podľa jeho slov rádovo 6000 žiadostí o pomoc. „Hovoríme iba o výzve, ktorá bola otvorená od apríla do októbra 2020. Nemohli sme si dovoliť otvoriť schému za obdobie november 2020 až marec 2021, lebo podľa dát, ktoré máme, už na ňu nemáme alokované prostriedky,“ dodal minister dopravy.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…