Na Vtáčí ostrov na Dunaji sa vrátila kolónia vzácnych druhov čajok
TASR
TASR

Na Vtáčí ostrov na Dunaji sa vrátila kolónia vzácnych druhov čajok

Vyzeralo to tak, že kolónia zanikne, no skupina dobrovoľníkov ju zachránila.

Návrat čajok — Foto: pexels

Bratislava 3. apríla (TASR) - Na Vtáčí ostrov na Dunaji sa koncom marca vrátila kolónia čajok, sú medzi nimi aj vzácne čajky čiernohlavé. Zahniezdiť tam prišli vďaka dobrovoľníkom, ktorí ostrov kosili a odstraňovali z neho invázne rastliny. Pre TASR to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko.

Prečo kolónia takmer zanikla?

Od roku 1994 sa čajky na ostrov vracajú každoročne. V roku 2005 to však vyzeralo, že kolónia zanikne, hovorí Ridzoň. Dôvodom bolo, že ostrov zarastal inváznymi stromami, napríklad javorovcom, a ostal malý okraj lesa, kde čajky hniezdili. „Ich počet klesol viac ako dvojnásobne. Stačili dva roky a jediná kolónia vzácnych čajok čiernohlavých na slovenskom Dunaji a najväčšia v strednej Európe by zanikla,“ poznamenal ornitológ.

Čajky a rybáre totiž potrebujú pre svoje hniezdenie ostrov bez vegetácie alebo s nízkou trávnatou vegetáciou, približuje ornitológ. Dopĺňa, že v lese a ani v porastoch roripovníka nezahniezdia. Skupina dobrovoľníkov preto začala ostrov kosiť, a tak sa podarilo zväčšovať časť bez inváznych rastlín. „Aj vlani nám pomohli desiatky dobrovoľníkov kosiť invázny zlatobyľ a roripovník,“ povedal Ridzoň.

Malý zázrak prírody

Vysvetľuje, že návrat čajok na ostrov je výnimočný v tom, že kolónia čajok a rybárov je na celom slovenskom úseku Dunaja len jedna. „Pritom po vyhniezdení z ostrova čajky a rybáre na niekoľko mesiacov úplne zmiznú a vyzerá to, ako keby tam ani neboli, na ostrove neostane ani pierko,“ konštatuje Ridzoň.

Hniezdia tu aj iné vzácne druhy

Okrem čajky čiernohlavej, kolónie čajky smejivej na ostrove hniezdi podľa Ridzoňa aj vzácna kačica chripľavka, hrdzávka potápavá či chriašteľ vodný. V pieskových dunách hniezdia brehule, a tiež kalužiak červenonohý, ktorý je viazaný na mokrade a vlhké lúky.

Zatiaľ žiadne vtáčie druhy z ostrova neodišli. „Vzácne druhy, ktoré tu hniezdia, sa nám darí udržať. Tomu sme radi, lebo väčšina druhov hniezdiacich na Vtáčom ostrove na Dunaji už hniezdi len na niekoľko málo iných lokalitách na Slovensku,“ povedal Ridzoň. Uviedol tiež, že na ostrove na vodnej nádrži Kráľová sa čajky udržať nepodarilo. Dôvodom bolo, že ho nikto nekosil, zarástol lesom a čajky ostrov opustili. „Takmer tak zanikla jediná kolónia čajok na dolnom Váhu, “podotkol s tým, že časť čajok sa presunula na plaváky ťažobného zariadenia štrkov. Tam však pri vlnách často dochádza k úhynom mláďat.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…