Kraj sa rozhodol, že sa o seniorov postará sám. Vakcína za nimi dorazí očkovacím autobusom
TASR
TASR

Kraj sa rozhodol, že sa o seniorov postará sám. Vakcína za nimi dorazí očkovacím autobusom

Pomalé tempo očkovania a jeho nejasné pravidlá spôsobili, že na Slovensku máme v najohrozenejšej skupine seniorov nad 80 rokov zaočkovaných len 32 percent z nich. Ako to chce vyriešiť BBSK?

Na snímke očkovací autobus pred vakcinačným centrom v Banskej Bystrici. — Foto: TASR/Ján Krošlák

Banská Bystrica 7. apríla (TASR) – Pomalé tempo očkovania a jeho nejasné pravidlá spôsobili, že na Slovensku máme v najohrozenejšej skupine seniorov nad 80 rokov zaočkovaných len 32 percent z nich, priemer Európskej únie je pritom 60 percent.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) preto prichádza s projektom mobilných očkovacích jednotiek, „očkovacím autobusom“, ktorý privezie očkovanie priamo do obcí a adresne k tým, ktorí to najviac potrebujú. Konštatoval to v stredu v Banskej Bystrici podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že projekt počíta aj s call centrom, ktoré má najstarších ľudí aktívne obvolávať.

Aké je východisko?

„Každým dňom nečinnosti ministerstva zdravotníctva prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Pomalé tempo očkovania seniorov od druhej polovice februára už spôsobilo alebo ešte spôsobí 40 úmrtí seniorov, ktorým dnes už nedokážeme zabrániť. V budúcnosti sa podľa štatistických odhadov infikuje ešte asi 890 seniorov, z čoho sme mohli zabrániť polovici. To spôsobí ďalších 62 nadmerných úmrtí. Týmto sa dá zabrániť urýchleným očkovaním najohrozenejšej vekovej skupiny nad 80 rokov, zdôraznil podpredseda BBSK, opierajúc sa o dáta analytikov z iniciatívy Veda pomáha COVID-19.

 Na snímke interiér očkovacieho autobusu v Banskej Bystrici.
Na snímke interiér očkovacieho autobusu v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Ján Krošlák

Podľa neho východisko, ako nepriaznivé štatistiky zvrátiť a zabrániť zbytočným úmrtiam, vidí BBSK práve v zriadení mobilných očkovacích jednotiek a aktívneho call centra, ktoré by na základe údajov od mobilných operátorov oslovovalo cielene ľudí vo veku nad 70 rokov.

Potrebujú pomoc ministerstva

„Priamo do obcí by prišiel očkovací autobus, v ktorom by bolo celé zázemie pre jeden či viac očkovacích tímov a uskladnenie vakcín. K tým, ktorí sú úplne imobilní, by mohol tím prísť až priamo domov. Partnerom kraja pre technické zabezpečenie autobusov je humanitárna organizácia Adra,“ konštatoval Lunter. Zároveň zdôraznil, že na úspech celého projektu je nevyhnutná súčinnosť Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktoré musí dať kraju povolenie i dostatok vhodných vakcín.

„Podľa našich výpočtov je pre celé Slovensko potrebných asi 60 mobilných očkovacích jednotiek, z ktorých každá denne zaočkuje 100 obyvateľov vo veku 70+ rokov. Do konca júna tak môžeme mať zaočkovanosť v tejto vekovej skupine na úrovni 70 percent. Bez pomoci ministerstva, ktoré jasne stanoví podmienky a financovanie, je však naša aktivita len kvapkou v mori," dodal podpredseda BBSK. V prípade súhlasu MZ SR by tzv. očkovací autobus mohol byť realitou už koncom apríla.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…