Žilinský kraj predstavil nový objednávací systém pre náhradníkov na očkovanie
TASR
TASR

Žilinský kraj predstavil nový objednávací systém pre náhradníkov na očkovanie

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravil nový objednávací systém pre náhradníkov na vakcinovanie proti ochoreniu COVID-19.

Erika Jurinová — Foto: Facebook/Erika Jurinová

Žilina 9. apríla (TASR) - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) pripravil nový objednávací systém pre náhradníkov na vakcinovanie proti ochoreniu COVID-19. Pacienta do poradovníka na základe jeho diagnózy zaeviduje priamo lekár. Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej ide o objektívne a spravodlivé nastavenie systému, ktoré má zamedziť prístup „špekulantom“.

Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii v Žiline. „Vyzvali sme lekárov v kraji, aby oni boli tí, ktorí podľa diagnózy určia, kto je vhodný na vakcináciu. Veríme, že každý lekár je dostatočne zodpovedný a bude zodpovedný aj pri nahadzovaní pacientov do tohto systému,“ oznámila Jurinová. Systém je podľa nej užívateľsky veľmi jednoduchý a nastavený propacientsky.

Lekár vyberie vakcínu

Lekár počas registrácie pacienta zároveň vyberá aj vakcínu, ktorou ho zaočkujú. „On najlepšie vie, ktorý pacient spadá do preferovanej skupiny a ktorá vakcína by bola pre pacienta vhodná,“ zdôraznila šéfka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Vedúci oddelenia informatiky Úradu ŽSK Žilina Roman Kučerák priblížil, že k náhradníckemu poradovníku majú prístup všetky vakcinačné miesta v kraji. Vo vakcinačnom centre si vyberú zo zoznamu pacientov podľa kritérií, ktoré si sami navolia.

„Prvým kritériom je, akou vakcínou momentálne očkujú a druhým dostupnosť, to znamená v akej vzdialenosti od nich sa pacient nachádza. Systém ponúkne všetkých pacientov, ktorí spadajú do týchto kategórií a zoradí ich. Ako prvý pôjde vždy najstarší s najťažším zdravotným postihnutím. Takže ako prví budú zaočkovaní tí, ktorí to najviac potrebujú,“ vysvetlil.

Dve fázy

Systém je podľa Jurinovej rozdelený do dvoch fáz. V prvej fáze pôjde o prihlasovanie cez lekárov, ak by sa naplnili kapacity, v druhej fáze bude možný aj prístup samotných pacientov. „V tomto prípade budeme odstraňovať špekulantské prihlasovania cez zdravotné poisťovne, ktoré by mali vedieť autorizovať pacientov,“ načrtla.

Kučerák zdôraznil, že ak pacient spĺňa aktuálnu vekovú hranicu vakcinácie, mal by sa nahlásiť do štátneho systému a ísť na štandardnú vakcináciu. Náhradnícky systém je podľa neho primárne určený pre pacientov, ktorí spĺňajú podmienky vyhlášky ministerstva zdravotníctva na základe svojho zdravotného stavu, kde nie je stanovený vek.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…