Chcete po pandémii uspieť s novým biznisom? Nájdite vo svojom detstve odpoveď na túto otázku
Júlia Mekyňová
Júlia Mekyňová

Chcete po pandémii uspieť s novým biznisom? Nájdite vo svojom detstve odpoveď na túto otázku

Štefan Súkeník vyrastal v chudobných pomeroch. Ako štrnásťročný vymyslel názov svojej firmy, Kinekus. Dnes riadi dvesto ľudí a 16 prevádzok po celom Slovensku. Radí, v čom uspieť, ak ste sa počas pandémie rozhodli pre zmenu kariéry.

„Pri hľadaní toho, na čo máme v dospelosti nadanie, sa potrebujeme mentálne vrátiť do detstva," hovorí Štefan Súkeník. — Foto: Archív Š. Súkeníka, Pexels / A. Dorobantu

V rozhovore so Štefanom Súkeníkom sa dozviete:

  • ako skromné detstvo dokáže posilniť ľudský charakter
  • prečo Štefan Súkeník vyškrtol slovo „kríza“ zo svojho slovníka a akým iným ho nahradil
  • aký recept používa na to, aby boli jeho zamestnanci spokojní
  • v čom je podnikanie v čase e-shopov náročnejšie ako keď sme nemali internet
  • prečo máme v našom detstve hľadať odpovede na biznis otázky
  • prečo okrem budovania kariéry potrebujeme poctivo budovať aj náš vzťah a naše manželstvo

DETSTVO, KTORÉ DÁVA LEKCIE

Už ako malý chlapec ste si vysnívali svoju budúcu spoločnosť. Ako ste si ju predstavovali?

Vyrastal som v socializme, kedy nikto nechyroval o tom, že raz v živote budeme súkromne podnikať. Vnímam to ako vnuknutie. V štrnástich rokoch som jej vymyslel názov Kinekus, čo je odzadu moje priezvisko. Vedel som, že bude poskytovať ľuďom dobré služby a úžitok. V akom smere, som však v tom čase ešte netušil.

V detstve vás fascinovali miestne domáce potreby, v ktorých predavačka zohnala aj nemožné. Čo sa vám na týchto prevádzkach tak páčilo?

Náš obchod s domácimi potrebami som priam zbožňoval. Fascinovalo ma, že na malom priestore nájdete tisíce výrobkov. V našej dedine to bol jediný obchod so zmiešaným tovarom. Pani vedúca však bola nesmierne ochotná, aj v tej dobe vám dokázala zohnať čokoľvek od koberca až po po náradie. Ľudia sa mohli spoľahnúť, že im zadováži všetko potrebné. To ma fascinovalo.

U zamestnancov sleduje Štefan Súkeník nielen ich vedomosti a zručnosti, ale aj ochotu slúžiť. „Je jedno, či ste u nás na poste predavačky alebo šoféra alebo vedúceho prevádzky. Ochota slúžiť druhým musí byť vždy.
U zamestnancov sleduje Štefan Súkeník nielen ich vedomosti a zručnosti, ale aj ochotu slúžiť. „Je jedno, či ste u nás na poste predavačky alebo šoféra alebo vedúceho prevádzky. Ochota slúžiť druhým musí byť vždy." Foto: Kinekus

Pochádzate zo siedmych súrodencov. Čo ste si do dnešného podnikania odniesli z rodiny?

Detstvo som prežil na hospodárstve u starej mamy. Bola vdova, tvrdou prácou na poli však vychovala štyri deti. Mala koňa, chovala ošípané, kravy, hydinu. Bola mi vzorom pracovitosti a nezlomnej vôle. Prežívala obrovské ťažkosti, ktoré si dnes nevieme ani predstaviť. Nikdy som ju však nepočul šomrať alebo sa sťažovať. Všetko odovzdávala do Božej moci. Ako dieťa som sa jej snažil pomáhať. Od štyroch rokov som brával kravy na pašu. Pasienok bol ďaleko, preto som sa zvykol zviesť na najmenšom teliatku.  

Miliardár a zakladateľ IKEA, Ingvar Kamprad, ako malý chlapec predával susedom zápalky, dekorácie, guľôčkové perá. Aj vy ste skúšali podnikať?

Pomáhal som starším ľuďom v širšej rodine. Bolo zvykom, že sa vám za pomoc chceli odmeniť, vždy mi dali nejaké peniažky. Neskôr sme sa odsťahovali. Otec bol preč, ako najstarší som preto prevzal zodpovednosť za domácnosť. V dvanástich rokoch som sa pustil do prestavby rodičovského domu. Bývali sme v jednej izbe a v kuchyni. Pri tom veľkom počte ľudí to nestačilo na život, ani na prípravu do školy. Vždy po vyučovaní sme pracovali na stavbe, aby sme mali o dve izby viac. Na „podnikanie“ mi už ako malému neostával čas, všetok som dával do zveľaďovania nášho skromného bývania. 

HRAČKY VYRÁBAL PO NOCIACH 

Kariéru ste začínali výrobou drevených hračiek, neskôr ste popritom dodávali náradie do obchodov. Čo vás naučilo prvé obdobie v podnikaní?

Počas vysokej školy som každé leto brigádoval, aby som si zarobil na štúdium. Ako absolvent som sa zamestnal vo fabrike. Oženil som sa, prišli deti. Vo fabrike som vtedy zarábal dvetisíc päťsto slovenských korún. Prenájom slobodárky nás stál tisícpäťsto. Z toho, čo ostalo, som nedokázal uživiť rodinu. Preto som ako vyštudovaný strojár začal po večeroch a víkendoch ručne vyrábať drevené hračky. Nemal som kapitál, aby som kúpil stroje a prácu si uľahčil. Potrebné náradie sa vtedy nedalo zohnať ani v obchodoch. Nakoniec som v zahraničí našiel výrobcu. Pricestoval som vlakom s veľkým ruksakom s tým, že potrebujem kúpiť náradie. Nemal som však žiadne peniaze. Požiadal som ich, aby mi dali tovar na faktúru. Po troch hodinách som ich prehovoril, v ruksaku som si odniesol náradie aj faktúru.

Foto: Pexels / D. Teschl, T. Elliott

Potravinová sebestačnosť: realita alebo ilúzia?

Aj vy by ste si chceli byť z ekologických či z ekonomických dôvodov dopestovať vlastné potraviny? Ideálne je spojiť vlastné pestovateľské ambície s odoberaním lokálnych potravín od miestnych farmárov, ktorých nájdete vo svojom okolí. Vzorec k potravinovej sebestačnosti nájdete na blogu Kinekus

Ako dlho trvalo obdobie, kým vznikla vaša vysnívaná spoločnosť? 

Na slobodárni pod posteľou sme mali prvý sklad s náradím. Keď som ním začal zaplňovať manželkinu skriňu, donútila ma, aby som našiel iné priestory. Na Kysuciach nám prenajali sklad od Jednoty. Pod podmienkou, že odkúpime aj ich zásoby. Za tristotisíc korún sme dostali expirovanú drogériu a nepredajné ležiaky. Vzápätí nám začali chodiť inšpekcie a kontroly kvôli tomu, že máme na predajni  tovar po dátume spotreby.

SLOVO KRÍZA NAHRADIL SYNONYMOM SITUÁCIA 

Pandémia koronavírusu poznačila životy mnohých podnikateľov. Mnohých v negatívnom kontexte, iným otvorila dvere k novému biznisu. Ako prekonávate krízy vy?  

V začiatkoch môjho podnikania to bola kríza za krízou. Slovo kríza však nemám rád, evokuje negatívny význam. Pritom môže otvoriť dvere príležitostiam, ktoré sme dovtedy nemali. To sa snažím učiť aj ľudí u nás vo firme. Pri slove kríza dostáva náš mozog automaticky strach a blok. Ak na vyjadrenie náročného stavu použijeme iné slovo, všetko sa otočí. Ja používam „situácia“. A na situáciu hľadám vždy riešenie.

Akými zmenami prešiel od začiatku pandémie Kinekus?  

Z večera do rána som sa ocitol v úlohe krízového manažéra. Začali sme zháňať veci, ktoré nesúviseli s našim sortimentom, ale v spoločnosti chýbali. Dezinfekcie, rúška, respirátory... Dodávateľom sme trpezlivo vysvetľovali, že zaplatíme hneď, ako to bude možné. S bankami sme sa dohadovali na odklade splátok. Nakoniec sa nám všetko podarilo ustáť. Do zmenenej situácie sme vstúpili s novým sortimentom, vďaka čomu sme uľahčili život aj našim odberateľom, aby aj oni dokázali ľahšie existovať v neštandardnej situácii. 

Foto: Pexels / Blue Bird

Rebrík vášho života 

Vyrobiť rebrík bolo kedysi jednoduché a predsa fascinujúce. V lese sa vybral dostatočne dlhý a tenký stromček, očistil sa od kôry, spodná strana sa zaostrila obojručným nožom a celý strom sa pozdĺžne prerezal. Tak vznikli dve stojky rebríka. Priemyselná výroba hliníkového rebríka nie je o nič menej fascinujúca ako výroba dreveného. Rebríky sa nevyrábajú z čistého hliníka, ale z jeho zliatiny legovanej kremíkom, meďou, horčíkom a mangánom. Na webe Kinekusu nájdete pútavý blog s praktickými radami do domu, dielne aj záhrady. Dočítate sa tiež, ako si vybrať správny rebrík.

ETIKA A RADOSŤ Z PRÁCE 

Hovoríte, že kľúčom k úspechu je nielen kvalitný produkt, ale aj etika, radosť z práce a dobrá atmosféra v prevádzke. Čo podľa vás odlišuje skutočne úspešných podnikateľov od tých ostatných?

Neexistujú univerzálne platné pravidlá. Každý človek dostal od Boha iné talenty. Je preto veľmi dôležité, aby sme rozpoznali naše nadanie a začali ho rozvíjať. Často nás negatívne ovplyvňuje najbližšie okolie, to, čo je „in“ a na čom sa dá zarobiť. Úspešný človek však nie je len ten bohatý. Za úspešného považujem každého, kto rozpozná a rozvíja svoje talenty v prospech ostatných. Človek nedokáže byť šťastný v samote. Potrebuje okolo seba šťastných ľudí. To je možné iba vtedy, ak robia prácu, ktorá ich baví, robia ju dobre a so srdcom. 

Mnohí z vašich zamestnancov sú s vami už roky. Čo robíte preto, aby boli ľudia u vás spokojní  z dlhodobého hľadiska?

Na to, aby sa ľudia posúvali vpred, potrebujú aj výzvy, aj prekážky. Ak zamestnancovi všetko naservírujete na zlatom podnose, unaví sa aj vtedy, keď bude sedieť a nič nerobiť. V práci sa potrebujeme občas popasovať s náročnými situáciami. A tiež sa vzdelávať. Mrzí ma, že súčasné školstvo sa vzdialilo od praxe. Ja som vychodil učilište, kde išla ruka v ruke teória a prax. Načo nám je toľko gymnázií a univerzít, keď nám nemá kto opraviť vodovod. Chýbajú nám remeselníci. Mnoho mladých má pritom talent na remeslá, no rodičia ich prinútia vyštudovať niečo, o čo nemajú skutočný záujem. Človek nemôže byť v živote šťastný, keď robí prácu, na ktorú nemá potrebné talenty.

Šťastná sedmička. Štefan Súkeník sa narodil do sedemdetnej rodiny a s manželkou majú tiež sedem detí.
Šťastná sedmička. Štefan Súkeník sa narodil do sedemdetnej rodiny a s manželkou majú tiež sedem detí. Foto: Archív Š. Súkeníka

Ako spokojnosť a radosť z práce vštepujete ľuďom okolo seba?

Podnikateľ by sa mal správať v práci tak, ako otec rodiny. Tým, čo hovorí, musí aj žiť. Zamestnanci rýchlo zistia, ak jeho slová nie sú v súlade s jeho správaním. Nebudú mu veriť. Láskavosť, ochotu, priamosť, ktorú vidia u nadriadeného, si často aj sami osvoja. Snažím sa o otvorenú komunikáciu a zvyknem sledovať správanie svojich kolegov. Skúmam nielen ich vedomosti a zručnosti, ale aj ochotu slúžiť. Je jedno, či ste u nás na poste predavačky alebo šoféra alebo vedúceho prevádzky. Ochota slúžiť druhým musí byť vždy. 

30 ROKOV KINEKUSU 

Kinekus oslavuje 30. výročie. Aké najdôležitejšie lekcie ste si z podnikania doteraz odniesli?

Úspech nemá žiadne univerzálne pravidlá. Vytrvalosť je však v podnikaní absolútne kľúčová. Za tridsať rokov som stretol mnoho podnikateľov, ktorí sa snažia rýchlo zarobiť. Skáču z jedného sortimentu do druhého, z jednej vlny do ďalšej. Stále skúšajú niečo iné, namiesto toho, aby sa zastavili a premýšľali o svojich talentoch. Dôležité je vedieť sa správne rozhodnúť, nájsť svoj talent a potom v ňom vytrvať. Vždy prídu obdobia, kedy sa nedarí. Ak niekto vstupuje do podnikania s cieľom rýchleho zisku, rýchlo narazí.

Kinekus je sieť slovenských hobbymarektov vrátane e-shopu a kamenných prevádzok po celom Slovensku. Ponúka kompletný sortiment domácich potrieb a tovaru pre domácnosť, dielňu, záhradu.
Kinekus je sieť slovenských hobbymarektov vrátane e-shopu a kamenných prevádzok po celom Slovensku. Ponúka kompletný sortiment domácich potrieb a tovaru pre domácnosť, dielňu, záhradu. Foto: Kinekus

Mladí ľudia majú dnes v oblasti podnikania inú štartovaciu čiaru ako generácia pred nimi. Doba praje e-shopom a startupom. V čom sa podnikanie zmenilo?

Každá doba má svoje nevýhody a svoje výhody. Keď som začínal, bez internetu mi trvalo týždne, kým som zistil, kto a kde niečo vyrába. Dnes vám na to stačí jeden klik. Za pár minút objavíte na druhej strane zemegule niekoho, od koho si tovar môžete ďalším klikom objednať. Založiť e-shop je otázka hodín a dní. Podnikať online môže dnes každý. Hromadí sa však počet podnikavcov, ktorí chcú iba zarobiť a dopláca na to zákazník. Na druhej strane, mladí ľudia majú dnes pri vstupe do podnikania toľko možností, že pociťujú paralýzu výberu. Ocitnú sa pred stovkami možností a cítia neschopnosť sa rozhodnúť. Ľudia sa dnes už nevedia rozhodovať, k schopnosti príjmať rozhodnutia ich žiaľ, ani škola nevedie.

NÁJDIME SVOJE TALENTY 

Niekedy sa ocitneme na rázcestí. Nespokojnosť z doterajšej práce nás privedie k otázke, akou novou cestou sa profesionálne uberať. Ak človek netuší o svojom talente, ako ho odhaliť? 

Talenty najlepšie vidno na deťoch, ktoré ešte nezačali chodiť do školy. Škola ich, žiaľ, často zošnuruje tak, že z päťročného šťastného a nadšeného dieťaťa vychová frustrovaného mladého človeka, ktorý nevie, čo so sebou. Jedným z dôvodov je možno fakt, že deti učia ľudia, ktorí vlastne učiteľmi nechceli byť. Pedagógovia v mojom detstve robili svoje povolanie s vášňou a s nadšením. Ak má dieťa v učiteľovi vzor, cíti prirodzenú tendenciu sa mu viac venovať. Pri hľadaní toho, na čo máme v dospelosti nadanie, sa potrebujeme mentálne vrátiť do detstva.

Foto: Pexels / Y. Krukov

Práca v záhrade posilňuje u detí vytrvalosť a vôľu  

Vlastné náradie v nich vzbudzuje pocit vlastnej dôležitosti. Majú totiž niečo, čo dospelí, toto náradie je však iba ich. Detské náradie je síce „hračkárske”, predstavuje však ideálny prechod k skutočnému plnohodnotnému náradiu. Učí ich spolupráci, uvažovaniu, pracovať, zlepšuje ich motorické schopnosti a posilňuje vytrvalosť a vôľu. V blogu Kinekusu sa dočítate, ako a prečo sa oplatí deťom zadovážiť správne náradie.

Na čo z detstva si máme pospomínať?

Na to, čo ste ako dieťa radi robili. Čo vás naozaj napĺňalo, pri čom ste prežívali pocity skutočnej radosti. Ak je to možné, skúste svoj sen z detstva pretransformovať do dneška. Hľadajte spôsoby, ako svoju detskú vášeň premeniť na biznis. Dôležité je myslieť aj na ekonomické rozmery. Odpovedzte si na otázku, či na svete alebo u nás existujú ľudia, ktorí budú za váš produkt či službu ochotní zaplatiť. Darmo budete kresliť ako Picasso. Ak sa to bude páčiť iba vám, nevyžijete.

MANŽELSTVO, DETI, RODINA 

K čomu vediete svojich sedem detí? Aké hodnoty si odnesú do svojej vlastnej rodiny? 

Deti len opakujú to, čo vidia v rodine. Každý sa ma pýta, koľko mám nasledovníkov. S manželkou sme sa dohodli, že deťom dáme absolútnu slobodu, aby sa mohli uplatniť vo svojich vlastných talentoch. Dievčatá majú hudobný talent a nadanie učiť deti, uplatnili sa ako vychovávateľky a učiteľky. Chlapci vyštudovali strojarinu. Snažíme sa im odovzdať odkaz, že dôležité je živiť sa poctivou prácou. Robiť to, čo ich baví. Netlačíme ich k práci vo firme, hoci každé z detí tam chodilo na brigády. S manželkou sme sa rozhodli nedávať deťom vreckové. Vždy sme im zabezpečili všetko potrebné, no ak chceli niečo navyše, mohli si na to zarobiť na brigáde vo firme.

S manželkou ste sa dlhé roky angažovali aj v snúbeneckých náukách. Na čo v manželstve nezabúdať, aby vzťah vytrval?

Vzťah a manželstvo je potrebné neustále budovať. Sme zvyknutí na to, že si budujeme firmy, domy, kariéry. Keď príde na manželstvo, očakávame, že bude samé od seba fungovať.  Ak chceme, aby vytrvalo a prekonalo prekážky, musíme ho postaviť na pevných základoch. Už v čase zoznamovania si potrebujeme s partnerom, partnerkou ujasniť, čo pre nás oboch znamenajú pevné základy. Darmo si spravíte dlhý rebrík a snažíte sa po ňom vyliezať. Ak ho opriete o nesprávnu či nestabilnú stenu, spadne a dôjde vám to až po rokoch. Spokojnosť nezávisí od výšky výplaty, ktorú muž domov prinesie. Ale od pozornosti, ktorú je jeden druhému ochotný každodenne venovať. Obaja by si tiež mali vyjasniť, či majú spoločné sny a „projekty“. Ak sa jeden lopotí len preto, aby zarobil na drahšie a väčšie auto, no pre druhého to nie je podstavné, budú narážať. Dôležité je tiež spolu neustále komunikovať. Vzájomný rozhovor je ako krv, ktorá obieha v tele a roznáša bunkám živiny. Vyživuje vzťah.

Kinekus oslavuje 30. narodeniny

Kinekus je veľkoobchodná a maloobchodná sieť slovenských hobbymarektov vrátane e-shopu a dvanástich kamenných prevádzok po celom Slovensku. Zásobuje viac ako 1150 obchodov po celom Slovensku. Ponúka kompletný sortiment domácich potrieb a tovaru pre domácnosť, dielňu, záhradu. Jej zakladateľ, Štefan Súkeník, hovorí svojim prevádzkam aj čaromarkety. Tovar, ktorý v nich kúpite, vám nielen vytvorí čaro domova. Počas samotného nakupovania zažijete ochotného predavača a čarovnú atmosféru, ktorá váš nákup premení na príjemný zážitok. Od roku 2008 Kinekus úspešne rozvíja aj vlastnú franšízingovú schému. Predajne vlastnené franšízistami fungujú v Prievidzi, Púchove, Martine, Poprade, Košiciach, Prešove a Nitre.

Článok bol pripravený v spolupráci s Kinekus. 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…