Na darovanie dvoch percent dane z príjmu zostávajú posledné dva dni
TASR
TASR

Na darovanie dvoch percent dane z príjmu zostávajú posledné dva dni

Už iba do konca týždňa majú zamestnanci čas na darovanie dvoch alebo troch percent zaplatenej dane z príjmu za minulý rok tretiemu sektoru.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 29. apríla (TASR) - Už iba do konca týždňa majú zamestnanci čas na darovanie dvoch alebo troch percent zaplatenej dane z príjmu za minulý rok tretiemu sektoru. Darovať percentá neziskovým organizáciám je možné len na predpísanom tlačive, upozornila vo štvrtok Finančná správa (FS) SR.

Zamestnanci môžu darovať dve alebo tri percentá dane na základe vykonaného ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2020, ktoré za nich vykonal zamestnávateľ.

„Potrebné je predložiť Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby na osobitnom tlačive. Tlačivo vyhlásenia za zdaňovacie obdobie roka 2020 je zverejnené na portáli finančnej správy. K vyplnenému tlačivu na účely vyhlásenia je potrebné doložiť aj potvrdenie od zamestnávateľa o zaplatení dane z príjmov zo zamestnania,“ pripomenula hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Len jeden prijímateľ

Daňovník - fyzická osoba môže poukázať podiel zaplatenej dane len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane musí byť najmenej tri eurá. Ak v danom roku fyzická osoba vykonávala dobrovoľnícku činnosť v rozsahu aspoň 40 hodín, môže poukázať aj tri percentá z daní. O dobrovoľníckej činnosti však musí doložiť písomné potvrdenie od organizácie alebo organizácií, pre ktoré dobrovoľnícku činnosť vykonávala. Toto potvrdenie musí priložiť k daňovému priznaniu.

Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane spolu s potvrdením od zamestnávateľa môže daňovník podať na ktoromkoľvek daňovom úrade, poslať ho poštou, prípadne využiť elektronickú komunikáciu s finančnou správou.

Finančná správa poukazuje podiel zaplatenej dane oprávneným prijímateľom od roku 2002. V roku 2019 darovalo podiel zo zaplatenej dane 852 734 fyzických osôb a 52 252 právnických osôb, a to celkovo 15 590 prijímateľom.

Celková suma poukázaných podielov zaplatenej dane sa pritom každý rok zvyšuje, v roku 2019 predstavovala viac ako 73 miliónov eur. Správcovia dane poukazujú podiel zaplatenej dane prijímateľom, ktorí sú pre príslušný rok uvedení v zozname prijímateľov, ktorý vedie Notárska komora SR a daňovníci ho môžu nájsť na internetovej stránke www.notar.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…