Zamestnankyňa útulku: U nás nepochodia tí, čo hľadajú len krátkodobé rozptýlenie počas práce z domu
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Zamestnankyňa útulku: U nás nepochodia tí, čo hľadajú len krátkodobé rozptýlenie počas práce z domu

Získať psíka z útulku nie je úplne jednoduché, môžete mu však pomôcť začať nový, lepší život.

Adoptovanie psa — Foto: Instagram @pesvnudzi @stankovadela

BRATISLAVA 3. mája - Určite ste sa už aj vy ocitli v situácii, kedy ste si povedali, že si kúpite psa. Alebo vás dieťa roky bombardovalo prosbou o štvornohého miláčika, až ste neodolali. No teraz zisťujete, že to možno nebolo to najlepšie riešenie. Našťastie, v dnešnej dobe nie je úplne jednoduché zaobstarať si psíka, teda pokiaľ nepodporujete nelegálne chovy a neuvažujete nad kúpou psa bez potrebných papierov. Pokiaľ sa rozhodnete pre lepšiu možnosť, teda adopciu, má to svoje podmienky. Tie nám prezradila jedna z pracovníčok útulku Pes v núdzi, Dominika Michaláková.

Aká bolo situácia v útulku počas pandémie a aká je teraz?

Pandémia počet psíkov v našom občianskom združení neovplyvnila. Žiaľ psíkov, ktorí potrebujú pomoc je celoročne veľa. Situácia sa zmení až vtedy, keď sa zmení zmýšľanie a konanie ľudí na zodpovednejšie a menej sebecké. V praxi by to znamenalo, že by bolo čo najviac psov kastrovaných, aby sa predišlo narodeniu neželaných šteniat, ktorých osud je majiteľom ľahostajný, taktiež by majitelia narodených šteniat viac dbali na výber majiteľov, podmienok v akých bude pes žiť a budúci majitelia by zodpovedne zvažovali svoje schopnosti pre zadováženie si psa a aj to, odkiaľ bude psík pochádzať. Veľmi by pomohli aj lepšie zákony upravujúce podmienky starostlivosti a ochrany zvierat, a najmä spoľahlivá kontrola ich plnenia a tiež sankcie v prípade zlyhania.

Každé zodpovedné OZ či útulok zisťuje pred adopciou dlhodobé motivácie pre zaobstaranie si psíka či schopnosť sa o neho starať aj po skončení protipandemických opatrení, psíkov do starostlivosti získali len tí, čo by sa ozvali aj za iných okolností, nielen počas homeofficu.
Výnimkou boli ľudia, ktorých zamestnávateľ aj po skončení pandémie bude upravovať ich pracovné podmienky a tým získajú čas, ktorý im predtým na zaobstaranie psíka chýbal.


Máte v tomto období stále viac a viac nových prírastkov?

V zásade to u nás dlhodobo funguje tak, že na miesto adoptovaného psíka už čakajú iné psíky, ktorým je potrebné pomôcť. Adopciou psíka nový majiteľ daruje trvalý domov vybranému psíkovi, ale zároveň aj zachráni iného psíka, ktorý príde na miesto adoptovaného a dostane možnosť začať nový, lepší život.


Ako to zvládate s financovaním? Dostávate od niekoho finančnú pomoc?

Činnosť nášho združenia je možná vďaka "bežným" ľuďom, ktorí nás podporujú finančne alebo materiálne. Významnú časť financií tvoria darované 2% z dane.


Aké sú u vás podmienky adopcie? Čo všetko potrebujete od človeka, ktorý si chce adoptovať psíka?

Záujemcovia o adopciu nás vopred kontaktujú telefonicky alebo e-mailom. V úvode každej komunikácie je pre nás dôležité dozvedieť sa čo najviac o záujemcovi, o jeho motivácii k adopcii, o skúsenostiach so psíkmi a podmienkach, do akých psíka hľadá. Nemenej dôležitá je predstava záujemcu o budúcom členovi domácnosti. Na základe týchto informácií potom hľadáme toho najvhodnejšieho psíka, ktorý bude svojimi vlastnosťami spĺňať očakávania budúcich majiteľov a naopak, budúci majitelia budú schopní uspokojiť jeho potreby, tak, aby boli obe strany čo najviac spokojné. Pri adopcii sa podpisuje adopčná zmluva a uhrádza sa adopčný príspevok, ktorý aspoň čiastočne prispieva na náklady spojené so starostlivosťou o psíka.


Prečo odporúčate adopciu pred kupovaním?

Adopciou človek získa nielen výborného spoločníka, ale urobí aj dobrý skutok. Dokonca dvojnásobný ako sme spomínali vyššie. Kúpou žiaľ môže veľakrát podporiť ľudí, ktorým vôbec nezáleží na zvieratách čo chovajú, často pochádzajú z katastrofálnych podmienok, ich rodičia sú v zlom zdravotnom a psychickom stave a kúpený psík na tom nie je veľakrát o nič lepšie, nemá základné očkovania, nie je podľa zákona čipovaný a podobne.


Ak už sa niekto rozhodne pre kúpu, pretože má vybrané konkrétne plemeno, mal by si dopredu naštudovať všetko o kúpe psa, aby ho kúpil od zodpovedného a starostlivého chovateľa. Informácií a návodov na túto tému je na internete veľmi veľa, až sa čudujeme ako ľudia môžu tak často pochybiť pri ich kúpe. Tiež je dôležité si uvedomiť, že súcit pri kúpe jedného zúboženého šteniatka, nie je pomoc. Je to práve podporenie nezodpovedného chovateľa, aby tak konal i naďalej - kým bude dopyt bude stále i ponuka.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…