Spoznajte rýdzo slovenskú značku výživových doplnkov: Vďaka čomu sa Kompave podarilo prežiť pandémiu?
Inzercia
Inzercia

Spoznajte rýdzo slovenskú značku výživových doplnkov: Vďaka čomu sa Kompave podarilo prežiť pandémiu?

Želmíra Komorechová založila svoju firmu Kompava ešte pred 19 rokmi. Vtedy netušila, čo všetko ju čaká.

— Foto: Kampava

I keď počas svojho podnikania zažila veľa ťažkých chvíľ, podarilo sa jej vybudovať úspešný slovenský biznis. Má totiž jasné motto. „Nikdy sa nevzdávať, obklopiť sa pozitívnymi a múdrymi ľuďmi a veriť vo vlastné schopnosti.“

Želmíra sa rozhodla postaviť svoje podnikanie na výživových doplnkoch, ktoré budú pomáhať ľuďom cítiť sa lepšie, športovcom budú pomáhať v budovaní ich sily a v podávaní tých najlepších výkonov. „Bola to pre mňa výzva, ktorá dávala priestor k realizácii sa v tejto oblasti. Odmalička som sa venovala športu a myšlienka pokračovať v tomto segmente ma silne napĺňala a bola lákavá,“ hovorí majiteľka Kompavy o tom, čo u nej vzbudilo záujem podnikať práve v tejto oblasti.

Už pred 19 rokmi vedela, že chce prinášať tú najvyššiu kvalitu a nikdy nechce klesnúť zo svojich štandardov. Najdôležitejšie pre ňu bolo, aby jej výrobky boli funkčné, inovatívne a aby skutočne pomáhali.

Želmíra Komorechová
Želmíra Komorechová Foto: Kompava

Počas týchto rokov však prišli rôzne zmeny – v správaní zákazníkov, v legislatívnych podmienkach. „Na všetky tieto zmeny sme sa museli etablovať. Cieľ sa zdal jednoduchý, ale ak sa pozriem na celé to obdobie, bol to moc ťažký boj.“

Všetky produkty sú vyvíjané s odborníkmi

Jeden z prvých produktov, s ktorým Kompava vyšla na trh, bol HypoFit. Z tohto minerálneho nápoja sa počas rokov stal bestseller a ľudia si ho vo veľkom kupujú do dnes. „V stratégii sme mali rozširovanie produktov v takom smere, aby sme pokryli všetky športové disciplíny. Počúvali sme trénerov, fyzioterapeutov, lekárov ale i športovcov,“ hovorí Želmíra.

Momentálne sa v portfóliu Kompavy nachádza viac ako 70 produktov. „Medzi naše topky určite patrí aj kĺbová výživa Gelo-3 Complex, na ktorú máme samé skvelé recenzie. Mojím najobľúbenejším je zasa ThermoFit, čisto prírodný produkt, ktorý dodá energiu a vytrvalosť. No a spomenúť musím aj vegánsky proteín, ktorý už teraz patrí medzi tie najchutnejšie na trhu“.

Ťažké chvíle sa striedali s tými peknými

Ako to už býva, nie vždy je všetko ružové. Aj pani Komorechová si musela prejsť ťažkými časmi, no napriek tomu sa nikdy nevzdala. „Mala som pri sebe manžela i rodinu, ktorá pri mne stála za každých okolností,“ hovorí. Dnes je majiteľka Kompavy nominovaná v prestížnej súťaži Slovenka roka. I keď ju nominácia veľmi šokovala, nesmierne si ju váži a je šťastná, že ju do tejto súťaže zaradili.

Foto: Kompava

Dnes vydrží nová slovenská firma na trhu v priemere 2 roky. Ako sa Želmíre podarilo vybudovať úspešný biznis, ktorý bez väčších problémov funguje už 19 rokov? „Dôležité je vedieť viesť svoj tím. Musíte rozumieť každej pozícii, ktorú zamestnanci vykonávajú. A taktiež sa snažím celý život vzdelávať v rôznych oblastiach. Som prísna, ale som priateľská šéfka“.

Ako zasiahla pandémia Kompavu?

Napriek veľmi sťaženej situácii sa Kompave podarilo udržať sa. Môže za to nielen segment výrobkov, ale taktiež dobre vypracovaný krízový scenár, flexibilita a pripravenosť. „Zo začiatku sme stratili 40 % pôvodných zákazníkov. Tak sme presunuli obchod do online sféry a využili všetky obmedzenia na vzdelávanie pracovníkov a skvalitnenie systému spoločnosti,“ opisuje pani Komorechová zmeny, ktoré nastali po príchode pandémie.

Problém toho, prečo firmy krachujú, je podľa Želmíry ten, že sa firmy zbavujú zodpovednosti, nie sú dostatočne kreatívne a sú celkovo nepripravené. Aby sa na trhu udržali, mali by viac pracovať na tímovej kultúre a spoločných cieľoch. Ľudia by mali fungovať na vzájomnej dôvere a nemali by sa báť povedať svoj názor. „A práve to chýba v spoločnostiach, ktoré túto situáciu nezvládajú a krachujú,“ dodáva na záver.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…