Simona každý týždeň čistí obec s deťmi z osady: Aj keď urobia dobrú vec, nie sme schopní ich pochváliť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Simona každý týždeň čistí obec s deťmi z osady: Aj keď urobia dobrú vec, nie sme schopní ich pochváliť

Deťom z osady v Nižnej Myšli nebolo treba dvakrát hovoriť a hneď sa pustili do zbierania odpadu.

Deti každý týždeň pracujú na tom, aby ich okolie ostalo čisté. — Foto: Archív: Simona Jakabová

NIŽNÁ MYŠĽA 30. mája – Nevydržala sa viac len nečinne pozerať a sama začala bojovať za čistejšie miesto na život. A nie je v tom sama. Každý týždeň priložia ruku k dielu aj deti z osady. Simona Jakabová prežila celý svoj život v Nižnej Myšli. Aj všetky spomienky na detstvo sa viažu na obec pri Košiciach, avšak, všetky tieto miesta ostali zaplavené odpadom. „Boli to úplne obyčajné miesta ako okolie Hornádu, ale pre mňa sú čarovné a nemohla som ich nechať len tak. Asi pred rokom som tam začala chodiť upratovať okolie a aj upozorňovať obec na problém,“ začína svoje rozprávanie Simona.

Foto: FB: save_nature_civas

Riešenie však neprichádzalo, a tak to vzala do vlastných rúk. Onedlho sa k nej pridala aj mama. Spoločne vyčistili celé okolie Hornádu a fotky zverejňovala na sociálnej sieti. Samozrejme, pohoršenie nad tým, koľko odpadu a čiernych skládok sa v obci nachádza, bolo veľké. Starosta poskytol ochranné pomôcky, vrecia aj zabezpečil odvoz.

Foto: FB: save_nature_civas

Mnoho ľudí však upozorňovalo na množstvo odpadu v rómskej osade a za blízkym futbalovým ihriskom. Šli sa tam teda pozrieť a stretli aj deti z blízkej osady. Vyzeralo to tam naozaj zle. „Opýtali sme sa ich, či by neboli ochotné pozbierať aspoň tie veľké kusy a dať ich na kopu. Tie úžasné deti začali rovno zbierať a po dvoch dňoch bolo celé okolie relatívne čisté,“ spomína Simona na začiatok nerozlučiteľného spojenectva s deťmi z osady. Odvtedy prežili spolu s mamkou každú sobotu v osade a spolu s deťmi upratali, čo sa dalo. „Podotýkam, že sme to nezbierali my, iba deti. Odvtedy upratujeme pravidelne. Sú to malé kroky, ale verím, že smerujú k lepšiemu,“ hovorí. Neprajníci tvrdia, že si len zbierajú vlastný neporiadok. Simonu práve tieto slová mrzia. „Týmto deťom nikto nejde príkladom. Nevidia, ako sa separuje, ani ako sa vynáša z ich dvora odpad. Už teraz to majú ťažké. Aj keď urobia dobrú vec, nie sme schopní ich pochváliť,“ myslí si.

Foto: FB: save_nature_civas

Skládky plnia všetci

Samozrejme, nemožno tvrdiť, že obyvatelia osady nestoja za čiernymi skládkami, ale rozhodne nie sú jediní. „Boli by ste prekvapení, koľkokrát som pri zberaní natrafila na obyčajných ľudí, ktorí sa sem prišli prejsť s naloženým prívesným vozíkom plným odpadu,“ podotýka. Deti teda nezbierajú odpad len svojich rodičov, ale všetkých nezodpovedných ľudí. Učia sa separovať, udržiavať poriadok a navzájom sa kontrolujú. Naposledy sa tento týždeň vrhli na najväčšiu skládku plnú plastov a vrakov áut. Skládka bola natoľko veľká, že sa rozhodla obrátiť na združenie Save nature civas, ktoré sa čisteniu prírody a odstraňovaniu nelegálnych skládok venuje dlhodobo.

Foto: FB: save_nature_civas

Čierne skládky pozdĺž Hornádu sú v Nižnej Myšli dlhotrvajúcim problémom. „Rozmohol sa tu obchod s autami. Miestni autá rozoberali a nepotrebné časti hádzali do Hornádu. Našli sme aj peňaženku s 20 eurami, ruksak, hračky a množstvo pneumatík, ktoré sme pretvorili na odpadové koše pri Hornáde,“ hodnotí Simona. V obci chýba zberný dvor, preto mnohí obyvatelia volia túto cestu. Na niektorých miestach už pribudli fotopasce. Obec už pravidelne pomáha s odvozom, zásobuje vrecami aj rukavicami. Simona je však aj za každú sladkosť pre deti. „Za to všetko, čo dokázali si zaslúžia oveľa viac. Dúfam, že sme svojou činnosťou inšpirovali ďalších.“ 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…