Vieš, aké je to stratiť za 18 mesiacov 20 priateľov? Od prvého prípadu AIDS prešlo 40 rokov
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Vieš, aké je to stratiť za 18 mesiacov 20 priateľov? Od prvého prípadu AIDS prešlo 40 rokov

Boj za informácie a osvetu si museli vziať na starosť aktivisti.

1990. Fotka, ktorá zmenila tvár AIDS. Aktivista David Kirby sa lúči s rodičmi. — Foto: Life magazine/ Therese Frare

USA 11. júna – V týždennom prehľade Centra pre kontrolu chorôb sa 5. júna 1981 objavila kuriózna správa. Piatim mladým homosexuálnym mužom v Los Angeles diagnostikovali neznámu pľúcnu infekciu a dvaja z nich zomreli. Krátko po publikovaní článku sa začali ozývať ľudia z celého územia Spojených štátov, že rovnako registrujú podobné prípady aj u nich doma. Takto vyzeral záznam prvých pacientov v USA, ktorých neskôr označili za prvých pacientov s AIDS. Ochorenia, ktoré si na celom svete vyžiadalo viac ako 32 miliónov životov.

Muži mali okrem pľúcnej infekcie aj ďalšie pridružené infekcie ako aj agresívnu formu rakoviny známu ako Kaposiho sarkóm. Počet zaznamenaných prípadov rýchlo narastal, píše CNN. „Vieš si predstaviť, aké to je, keď za posledných 18 mesiacov stratíš 20 priateľov?“ pýtal sa aktivista Larry Kramer v roku 1983. Kramer sa neskôr stal jednou z popredných tvárí boja proti AIDS/HIV a hovoril o prevencii. Prvé roky epidémie boli náročné. Ľudia z LGBT komunity umierali, strácali svojich blízkych, ale vôbec netušili prečo. Vyzeralo to, že príčina náhlych úmrtí kompetentných nezaujíma.

Larry  Kramer, dramaturg a aktivista v boji proti AIDS.
Larry Kramer, dramaturg a aktivista v boji proti AIDS. Foto: Wikipedia.org

Trest pre homosexuálov

V nemocniciach sa hromadili ľudia, vzrastal hnev. Prešli štyri roky od zaznamenania prvých obetí, kým americký prezident Ronald Reagan tému verejne spomenul. Politici ju totiž nepovažovali za dôležitú. Roky ju vnímali ako „problém homosexuálov“, ktorí si za to môžu sami. Dávno to však nebola pravda. Pribúdali prípady heterosexuálov, pribúdali záznamy o dojčatách, hemofilikoch aj užívateľoch drog. Alexandra Levine, ktorá AIDS skúma, pre časopis New England Journal of Medicine spomenula, ako sa celá spoločnosť otočila voči tomuto utrpeniu chrbtom. S hrôzou sledovala aj to, ako mnoho jej kolegov odmietlo pomôcť či postarať sa o pacienta. Nekonali ako profesionáli.

Všetky príučky, ktoré šírili osvetu a informácie, vytvorili aktivisti.
Všetky príučky, ktoré šírili osvetu a informácie, vytvorili aktivisti. Foto: Wikipedia.org

Iniciatívu do svojich rúk museli vziať aktivisti. Písali príručky, robili osvetu, šírili informácie. Boli prví, ktorí v príučke spomenuli použitie kondómu pri pohlavnom styku ako súčasť prevencie. Vedci a lekári sa medzitým snažili prísť na to, čo túto chorobu spôsobuje. Nájsť liečebné postupy preto bolo o to náročnejšie. Lekári o tomto období hovoria ako o rokoch temnoty. „Z človeka, ktorý sleduje pacientov s rôznymi chorobami a ordinuje im adekvátnu liečbu, som sa zmenil na niekoho, kto sa snaží zabezpečiť starostlivosť o ľudí, ktorí s určitosťou v krátkom čase zomrú,“ spomína doktor Anthony Fauci.

Lekár Anthony Fauci skúmal chorobu od objavenia prvých pacientov.
Lekár Anthony Fauci skúmal chorobu od objavenia prvých pacientov. Foto: Wikipedia.org

Lekári sa cítili bezmocní. Snažili sa docieliť aspoň to, aby odišli ako ľudia. Prvý zlom nastal v 90-tych rokoch, keď sa objavila prvá možnosť ako by infikovaní pacienti mohli prežiť. Prvé antiretrovírusové liečivo bolo schválené už v roku 1987. Významným problémom bol aj boj s predsudkami. Aktivisti aj známe osobnosti, ktorí sa verejne zastali chorých prispeli k zmiernenie spoločenskej stigmy. Tínedžer Ryan White sa v roku 1984 nakazil kontaminovanými ihlami pri liečbe hemofílie. Odmietli ho pustiť do budovy strednej školy, na každom kroku čelil diskriminácii. Ryan sa stal jednou z hlavných tvárí. Princezná Diana tiež navštevovala chorých. Fotila sa s nimi pri tom, ako ich drží za ruky a vôbec na sebe nemá rukavice. Dnes, aj keď stále neexistuje liek, vďaka ktorému by sme chorých dokázali vyliečiť, možnosti liečby sú neporovnateľne lepšie. Pacienti prijatím celoživotnej liečby neumierajú v krátkej dobe, ale dokážu viesť v podstate normálny život.  Najnovšia liečba dokonca znížila aj riziko infikovania ďalších ľudí. Nádejou pre všetkých pacientov je aj to, že transplantáciou kostnej drene sa podarilo vyliečiť už dvoch pacientov s HIV. 

[avizo=https://www.dobrenoviny.sk/c/180700/radostna-sprava-pre-buducnost-vyliecil-sa-druhy-pacient-s-hiv-virusom|Radostná správa pre budúcnosť: Vyliečil sa druhý pacient s HIV vírusom]    

Ako vzniklo HIV?

Vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti - HIV patrí medzi retrovírusy a je nákazlivý len pre ľudí. Vyskytuje sa v dvoch typoch HIV-1 a HIV-2. Za pôvodcu celosvetovej epidémie HIV/AIDS je považovaný HIV-1. predpokladá sa, že zmutoval z vírusu SIV, ktorý rovnakým spôsobom napáda imunitný systém opíc. Výskumy potvrdili, že tieto dva vírusy sú si veľmi podobné. V roku 1999 vedci dokonca našli šimpanza, ktorého kmeň SIV bol takmer identický s HIV. Týmto potvrdili, že šimpanzy boli skutočným pôvodcom ochorenia. Šimpanzy podľa ďalšej štúdie ulovili a zjedli dve menšie opice iného druhu, a takto sa infikovali rôznymi kmeňmi SIV. Dva rôzne kmene sa spojili a vytvorili kmeň, ktorý sa dokázal preniesť aj na človeka. A ako došlo k prenosu zo šimpanza na človeka? Najčastejším predpokladom je, že lovec chytil šimpanza a buď ho zjedol, alebo sa stopy jeho krvi dostali do otvorenej rany človeka v priebehu lovu.    

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…