Nočné sovy čelia depresii častejšie ako ranné vtáčatá. Pracovať ráno pre nich nie je prirodzené
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Nočné sovy čelia depresii častejšie ako ranné vtáčatá. Pracovať ráno pre nich nie je prirodzené

Do ktorej skupiny ľudí sa zaraďujete vy?

Ilustračné foto. — Foto: pexels

EXETER 18. júna - Ľudia, ktorí sa radia medzi nočné sovy, môžu častejšie trpieť depresiou a úzkosťou. Zistili to britskí vedci, podľa ktorých sa sovy vo väčšine zamestnaní musia prispôsobovať pracovnej dobe začínajúcej skoro ráno a končiacej popoludní, čo však nezodpovedá ich biologickým hodinám. Tento nesúlad môže podľa expertov výrazne prispievať k duševnej nepohode.

Ľudia sa na základe tzv. cirkadiánneho rytmu, ktorý určuje, kedy je jedinec bdelý a kedy na neho, naopak, padá únava, delia na ranné vtáčatá a nočné sovy. Kým prví menovaní ráno vstávajú z postele plní energie, druhí sa po zazvonení budíka nemôžu vykopať z postele. Oproti vtáčatám vo svojich zamestnaniach v skorých hodinách podávajú slabšie výkony a lepšie sa im pracuje v noci.

Skoré vstávanie im spôsobuje depresívne stavy

Ako píše portál magazin.aktualne.cz, britskí vedci z University of Exeter teraz v novej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Molecular Psychiatry, prostredníctvom monitorovacích zariadení analyzovali dáta od 85-tisíc ľudí, ktoré sa týkali ich zdravia. Niektorí patrili k sovám, iní k ranným vtáčatám a odborníci ich tiež nechali vyplňovať dotazníky, v ktorých mali po nejakú dobu pravidelne popisovať svoje duševné rozpoloženie.

Zistili, že účastníci výskumu, ktorí sú skôr sovami aktívnymi v noci, ale musia sa kvôli vykonávaniu svojej profesie prispôsobovať biologickým hodinám ranných vtáčat, častejšie uvádzali, že zažívajú depresívne a úzkostné stavy. „Ak sa nášmu cirkadiánnemu rytmu snažíme vzdorovať, existuje väčšia šanca, že u nás prepukne depresia,“ uviedla hlavná autorka štúdie Jessica Tyrrellová.

Foto: unsplash

 

Ranné a nočné zmeny sú najhoršie

Zďaleka najväčšiemu riziku výskytu duševných ochorení podľa vedkyne čelia ľudia, ktorým sa striedajú ranné a nočné zmeny. So svojimi kolegami pritom tiež zistili, že ľudia, ktorí si ráno radi privstanú, horšie znášajú, keď nemôžu chodiť spať pravidelne a pracovný čas sa im mení. Informoval o tom spravodajský web stanice CNN.

„V každom prípade, podľa našich záverov platí, že ranným vtáčatám menej hrozí depresia. Netrpia totiž tzv. sociálnym ‚jet lagom‘, teda pásmovou chorobou, ktorá sa objavuje, ak cez víkend vstávame a chodíme spať v neskorších hodinách než vo všedný deň. Človek sa pri ňom cíti podobne, ako keď cestuje z jedného časového pásma do druhého a jeho biologické hodiny sú potom v nesúlade s dennou dobou,“ vysvetlila Tyrrellová.

Slnko lieči 

Jedným z dôvodov, prečo sa u sov môžu častejšie vyskytovať depresívne a úzkostné symptómy, môže byť tiež fakt, že sa kvôli preferovaniu neskoršieho vstávania a zaspávania menej vystavujú slnečným lúčom. Tie sú totiž podľa mnohých psychiatrov a terapeutov účinným antidepresívom.

Rozpor medzi cirkadiánnym rytmom a pracovnou dobou môže u sov viesť k tomu, že nemajú dostatočne dlhý a kvalitný spánok, čo sa výrazne odráža na ich psychickej pohode. Vedci si však uvedomujú, že súvislosť môže fungovať aj naopak, čo by znamenalo, že depresia u ľudí vedie k nepravidelným spacím návykom. Preto chcú túto otázku podrobiť ďalšiemu výskumu.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…