Odborníčka na Montessori: Detí musia rodičom dôverovať, nie je dobré, pokiaľ idú spať s plačom
Simona Gálová
Simona Gálová

Odborníčka na Montessori: Detí musia rodičom dôverovať, nie je dobré, pokiaľ idú spať s plačom

Tvrdý spánkový tréning podľa viacerých štúdií škodí vývinu detského mozgu.

Ilustratívna fotografia — Foto: Pexels - Pixabax

BRATISLAVA 21. Júna - Počuli ste už o mýtoch, že bábätká majú zaspávať sami aj keď plačú, pretože si potrebujú roztiahnuť pľúca? O detskom plači častokrát hovoríme ako o manipulácii dieťaťa, ktoré sa za každú cenu snaží vydobyť si pozornosť rodiča.  

Ak však rodič tlačí dieťa k tomu, aby vedelo zaspať čo najskôr a osamote, s veľkou pravdepodobnosťou môže ohroziť ich vzťah s dieťaťom. „Od malička tak dieťa učíme, že sa nemôže na nikoho spoľahnúť a nikomu nemôže dôverovať. Na tejto báze si bude vytvárať neskoršie vzťahy,” informuje psychologička Monika Augustínová, ktorá sa na svojom instagramom profile venuje najmä témam o výchove detí.  

Buďme deťom k dispozícii 

Psychologička zdôrazňuje, že dieťa sa pri tom, ako ho rodič utešuje, učí regulovať svoje emócie. Ak po dieťati rodičia kričia alebo ignorujú jeho plač, bude to robiť ono svojim deťom, partnerovi a pokojne aj rodičom. Pri takzvanom vyplakávaní, dieťa prežíva toxický stres, pri ktorom do tela vyplavuje kortizol, ktorý narúša neurónové spojenia v mozgu. „Ak sa prežívanie tohto stresu stane zvykom, podmieňuje to u dieťaťa jeho východiskovú náladu,” popisuje Augustínová.  

Dieťa sa týmto spôsobom môže sa plačlivejším, bojazlivejším, plachým, nervózny či zakríknutým. Podľa psychologičky sa deti sami postupne odlúčia, keď budú na to pripravené. „Dokážu to najmä vtedy, keď uvidia, že sme im k dispozícii a vedia nás nájsť,” dodáva.  

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.instagram.com/p/COkj0r_rQvy/?utm_source=ig_web_copy_link

Nájdime kompromis 

Oponenti hovoria, že spánkový tréning učí deti seba-upokojujúcim schopnostiam, ktoré im pomôže. Samotná teória o metóde vyplakania bábätka tvrdí, že dieťa plačom s rodičmi manipuluje. Bábätko by podľa autorov teórie nemalo byť v noci dojčené, nemalo by byť uspávané a rodič by na jeho večerný plať nemal reagovať.  

Proti týmto myšlienkam sa spojilo sedemstodvadsať dánskych psychológov, ktorý žiadali o stiahnutie knihy, ktorá sa teóriou zaoberá. Podľa odborníkov z oblasti duševného zdravia existuje možné riziko neurologického poškodenia vo vývoji. „Tým, že sa od dieťaťa odťahujeme, nepodporujeme ich nezávislosť. Len narušujeme a predlžujeme proces odlúčenia a proces vytvárania bezpečnej vzťahovej väzby,” uzatvára tému Augustínová.  

Hoc si zážitky z raného detstva nepamätáme, v budúcnosti ovplyvňujú naše pocity a reakcie. Spôsob uspávania nemá byť podľa psychologičky bojom, v ktorom jeden vyhráva a druhý je porazený. Má to byť vzťah, v ktorom rodičia pomáhajú dieťaťu stať sa plnohodnotným človekom.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…