Viete, koľko času by ste mali stráviť v prírode, aby ste sa cítili dobre? Vedci prišli na presné číslo
Simona Gálová
Simona Gálová

Viete, koľko času by ste mali stráviť v prírode, aby ste sa cítili dobre? Vedci prišli na presné číslo

Odborníci ponúkajú presný čas, ktorý by si mal dokázať nájsť každý z nás.

Ilustratívna fotografia — Foto: Unsplash

🎧 Vypočujte si tento článok:

EXETER 21. júna - Až dvadsať tisíc ľudí sa zúčastnilo štúdie, ktorá skúmala, koľko času musí človek stráviť v prírode, aby to malo pozitívny dopad na jeho zdravie. Výsledky ukázali, že ľudia, ktorí strávili v prírode aspoň dve hodiny týždenne, boli v oveľa väčšej psychickej pohode ako tí, ktorí tak neurobili. Je všeobecne známe, že pobyt v prírode môže byť prospešný pre zdravie a pohodu ľudí. Doteraz sme neboli schopní povedať, koľko toho času potrebujeme,” uviedol pre portál Yale E360 vedúci výskumu Mathew White.

Po tomto výskume je však jasné, že stodvadsať minút v prírode môže mať veľmi silný vplyv na naše zdravie. „Dúfame, že dve hodiny sú realistickým cieľom pre väčšinu ľudí. Tento čas si môže každý rozložiť počas celého týždňa tak, ako mu to vyhovuje,” dodal White.  

Pozitívny efekt pre všetkých

Účinky pobytu v prírode boli tak silné, že zasahovali rôzne etnické skupiny, ľudí z bohatých aj chudobných oblastí, ľudí s chronickými chorobami a zdravotným postihnutím. Podľa Whitea je na svete už takmer tisíc štúdií o dôležitosti pobytu v prírode a všetky vedú jedným smerom - príroda je nie len pekná, ale je nevyhnutná pre naše fyzické a psychické zdravie. Väčšina štúdií preukazuje, že čas v prírode predstavuje protilátku proti stresu. „Zníži sa nám krvný tlak a hladina stresového hormónu, zlepšuje sa funkcia imunitného systému, znižuje sa pocit úzkosti a zlepší sa nám nálada,” dodáva ďalšia štúdia, ktorá bola publikovaná v prestížnom časopise Mental Health Review Journal.  

Nie len koľko, ale aj čo

Okrem samotného pobytu v prírode je dôležité aj to, akú aktivitu tam vykonávame. „Je dôležité, aby sme prehĺbili formy interakcie s prírodou a dovolili, aby nás pohltila,” píše na svojom blogu profesor psychológie z Washingtonskej univerzity Peter H. Kahn. Podľa neho sú na svete milióny detí, ktoré nikdy nespali pod hviezdami. „V mestách žijú milióny detí, ktoré kvôli svetelnému smogu nikdy nevideli hviezdy. Viete si predstaviť, že dieťa vyrastá a nikdy nevidelo hviezdu na nočnej oblohe? Zapne si telefón, vyhľadá si obrázok hviezdy a hovorí si, že to je ono,” popisoval problém Kahn. Podľa jeho dlhoročného výskumu je dôležité, aby ľudia znovuobjavili vzťah k skutočnej a divokej prírode. „Pre dieťa v meste je hra vo fontáne zážitkom s prírodným živlom. Ak je cyklotrasa alebo detské ihrisko najbližšia príroda, určite ju využime. No zažime aj skutočnú prírodu, zašpiňme si topánky a napodobňujme zvuky vtákov,” inšpiratívne dodal.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…