Chobotnice a homáre cítia bolesť a radosť. Briti ich chcú chrániť zákonom
Simona Gálová
Simona Gálová

Chobotnice a homáre cítia bolesť a radosť. Briti ich chcú chrániť zákonom

Schopnosti chobotníc potvrdzuje aj oscarový dokumentárny film.

Ilustratívna fotografia — Foto: Pexels - Pia

🎧 Vypočujte si tento článok:

VEĽKÁ BRITÁNIA 21. júna - Skupina britských konzervatívnych politikov chce zvieratá, ako sú chobotnice a homáre, zaradiť do nového zákona o vnímaní zvierat. Návrh zákona, ktorý je teraz už v druhom čítaní v Snemovni lordov, uznáva, že ryby a iné stavovce pociťujú bolesť a pokiaľ je to možné, mali by byť chránené pred utrpením.  

K skupine živočíchov chcú pridať aj bezstavovce, ktoré sú podľa posudku organizácie Conservative Animals Welfare Foundation (CAWF) diskriminované iba preto, že majú odlišnú neurologickú stavbu tela od tej ľudskej.Kôrovce a hlavonožce nepochybne prežívajú svet mimoriadne odlišnými spôsobmi. Vieme však, že tieto zvieratá dokážu prežívať rozkoš a bolesť. To sú dostatočné dôkazy o tom, že tieto živočíchy cítia,” povedala pre Guardian zakladateľka organizácie CAFW Lorraine Platt. 

Bezstavovce sa dokážu rozhodovať 

Konzervatívni politici v návrhu zákona citujú vedecké štúdie, ktoré ukazujú že zvieratá sa vedia vyhnúť predátorom, a že niektoré inteligentnejšie bezstavovce zvažujú možnosti a robia kompromisy medzi bolesťou a vyhýbaním sa predátorom alebo medzi bolesťou a kŕmením. Podľa Lorraine Platt má podiel na tom, prečo nie sú tieto živočíchy chránené najmä rybársky priemysel. „Odhalilo by to totiž, ako sú tieto zvieratá zabíjané, uchovávané a prevážané. Hovoríme tu o miliónoch zvierat. V Nórsku, Švédsku aj Rakúsku sú chránené, tu nie,” dodala Platt.

Podľa najnovších dát ulovia britskí rybári každoročne 420 miliónov hlavonožcov, čo je v prepočte viac ako sedemdesiat ton. Ak sa zákon schváli, bude to znamenať, že každá nová vláda bude musieť brať do úvahy, že tieto zvieratá prežívajú pocity vrátane bolesti alebo radosti. „Sme plne odhodlaní a chcem zabezpečiť, aby žiadne zviera neprežívalo zbytočnú bolesť alebo utrpenie,” dodala pre BBC hovorkyňa ministerstva životného prostredia. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.instagram.com/p/COv9FTVLmLd/

Film ako dôkaz 

Povedomie o inteligencii chobotníc zvýšil aj oscarový dokumentárny film z dielne Netflixu – Moja učiteľka chobotnica, ktorý zobrazuje vzťah medzi človekom a chobotnicou. Pri natáčaní pod morskou hladinou naviaže filmár nečakané priateľstvo s chobotnicou, ktorá mu poodhalí tajomný svet. „V tomto filme jasne vidíme, aké sú chobotnice šikovné, ako sa dokážu denne vyhýbať predátorom, žralokom,” povedala o filme Platt. Vo filme môže divák vidieť rôzne finty, ktoré chobotnica používa pri úteku pred predátorom a veľakrát sa jej podarí uniknúť bez problémov. Jedenkrát jej však žralok odtrhne chápadlo, no jej po čase začne rásť nové. Aj to je jedným z momentov, pri ktorom si človek uvedomí jedinečnosť jedného z najpodivnejších podmorských stvorení. 

 

 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…