V Tatrách otvorili turistickú sezónu. Najväčšie zmeny čakajú návštevníkov na Štrbskom Plese
TASR
TASR

V Tatrách otvorili turistickú sezónu. Najväčšie zmeny čakajú návštevníkov na Štrbskom Plese

Návštevníkov Tatier čakajú viaceré novinky, atrakcie i spoznávanie histórie.

Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách. — Foto: TASR/Roman Hanc

🎧 Vypočujte si tento článok:

Vysoké Tatry 21. júna (TASR) - Návštevníkov Tatier čakajú viaceré novinky, atrakcie i spoznávanie histórie. V nedeľu (20. 6.) tam oficiálne otvorili letnú turistickú sezónu. Ako o tom TASR informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková, pribudne via ferrata i vývoz na Sliezsky dom. Na Štrbskom Plese pre turistov dochádza k zmenám v parkovaní a doprave.

Oblastná organizácia intenzívne pracuje aj na realizácii projektu ekologických toaliet pre turistov. Návštevníci budú môcť tento rok zdarma spoznávať históriu, pamiatky a zaujímavosti najznámejších tatranských osád počas kultúrno-turistickej prechádzky s profesionálnym sprievodcom v rámci sérií Putovaní za históriou tatranských osád.

Začiatok Tatranského kultúrneho leta

Otvorenie sezóny je zároveň začiatkom Tatranského kultúrneho leta 2021. „Organizátori pripravili v tatranských osadách desiatky kvalitných programov – predstavenia, letné kiná, multižánrové koncerty,“ povedala Blašková.

V druhej polovici letnej sezóny si prídu na svoje skúsení turisti. „Vo vysokohorskom teréne pribudne prvá zaistená cesta typu via ferrata, ktorá bude viesť súbežne s existujúcim chodníkom cez Priečne sedlo,“ priblížila Lenka Rusnáková zo Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry s tým, že vysokohorské prostredie sprístupnia aj pre menej zdatných turistov vďaka novej službe Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP-u) vo forme vývozu na Sliezsky dom.

„Deti si prídu na svoje v detskom parku Orlíkovo na Štrbskom Plese, Svištej krajinke na Skalnatom Plese alebo v interaktívnej galérii svetla Kvantárium na Hrebienku,“ informoval marketingový manažér horského strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

Zmeny na Štrbskom plese

Štrbské Pleso je pripravené na letnú sezónu tak ako po predchádzajúce roky. Zmena však nastáva v oblasti dopravy a parkovania. Nebude sa už parkovať v športovom areáli na bežeckých tratiach a rovnako parkovisko pri hoteli FIS bude určené len pre dopravnú obsluhu, nie pre verejnosť.

Po naplnení parkovacej kapacity Štrbského Plesa na vyznačených parkoviskách bude doprava presmerovaná do Tatranskej Štrby, kde bude pripravená dočasná odstavná plocha na zaparkovanie osobných áut.

„Odtiaľ bude možné využiť náhradnú autobusovú dopravu za zatiaľ nefungujúcu zubačku, ktorá sa bude rekonštruovať do septembra tohto roka. Okrem toho bude priamo pri tejto odstavnej ploche možnosť nastúpiť na pravidelnú autobusovú dopravu SAD Poprad, ktorá turistov odvezie na centrálne parkovisko na Štrbskom Plese,“ dodala Anna Hurajtová z Obecného úradu Štrba.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…