Vallo volá Bratislavčanov: Sme jediné mesto, ktoré má šancu na kolektívnu imunitu
TASR
TASR

Vallo volá Bratislavčanov: Sme jediné mesto, ktoré má šancu na kolektívnu imunitu

Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu proti ochoreniu COVID-19.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo — Foto: TASR/Dano Veselský

Bratislava 28. júna (TASR) – Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu proti ochoreniu COVID-19. V pondelok to vyhlásil primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že pre dosiahnutie tohto cieľa je potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 75-percent obyvateľov Bratislavy.

Vallo spoločne s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ľudí vyzval, aby vzhľadom na blížiacu sa tretiu vlnu pandémie a infekčnejší delta variant nového koronavírusu vakcináciu neodkladali.

Jediný nástroj

Primátor poukázal na aktuálne dáta z ministerstva zdravotníctva, podľa ktorých je v Bratislave 52,5 percenta obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti COVID-19 a 39,9 percenta druhou dávkou vakcíny. „Pevne verím, že sa v hlavnom meste pre očkovanie v čo najkratšom čase rozhodne ďalších približne 100 000 ľudí, aby sme náš cieľ naplnili,“ skonštatoval Vallo.

Dosiahnutie kolektívnej imunity bude podľa primátora znamenať bezpečnejší a slobodnejší život v meste. „Jediný nástroj proti ďalším reštrikciám, lockdownu, zatváraniu prevádzok je očkovanie," podotkol. Hoci Slovensko zažilo za posledné mesiace uvoľnenie protipandemických opatrení, pre delta variant nového koronavírusu, ktorý potvrdili už aj na Slovensku, to podľa odborníkov a zástupcov hlavného mesta nemusí už trvať dlho.

Dobrá zaočkovanosť Bratislavy

Epidemiologička Bražinová považuje doterajšiu zaočkovanosť v Bratislave za „dobrú správu". Dosiahnutie hranice 75 percent zaočkovaných je podľa jej slov odborný odhad. „Keď túto hranicu dosiahneme, podarí sa nám výrazne spomaliť šírenie vírusu. Nebudú tu vznikať veľké ohniská a nebudeme musieť znova siahať k drastickým reštrikciám, aké sme tu mali posledné mesiace. Čím vyššia miera zaočkovanosti, tým ľahšie sa bude žiť koncom leta a na jeseň, keď sa bude šíriť vysoko infekčný delta variant,“ uviedla.

Dáta zo zahraničia podľa epidemiologičky potvrdzujú, že delta variant sa šíri najmä medzi nezaočkovanými. Bražinová vyzvala, aby sa dali očkovať čo najskôr najmä seniori, pretože patria medzi rizikovú skupinu ľudí. Vakcináciu by podľa nej nemali odkladať ani mladí ľudia, ale ani tí, čo už prekonali ochorenie COVID-19.

„Tí, čo sú už zaočkovaní prvou dávkou vakcíny a odkladajú očkovanie druhou dávkou, nech tak nerobia a dokončia očkovanie. Prvá dávka vakcíny totiž nechráni dostatočne pred delta variantom,“ poznamenala.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…