Klaudiu zachránil darca kostnej drene z Nemecka. Smrteľne choré deti potrebujú ďalších 1000 statočných
Simona Gálová
Simona Gálová

Klaudiu zachránil darca kostnej drene z Nemecka. Smrteľne choré deti potrebujú ďalších 1000 statočných

Postihnuté rodiny poteší každé euro.

Klaudiin príbeh ukazuje, akým náročným obdobím si prechádzajú pacienti a ich rodiny počas transplantácie kostnej drene. — Foto: 1000statocnych.sk

Pre istotu, či darca nie je nakazený koronavírusom, museli štep zamraziť. Samotný zákrok bol pre Klaudiu náročný. „Niekoľkokrát som zvracala, mala som extrémne vysoký tlak, bolesti hlavy i hrudníka. K tomu mi pravdepodobne dopomohla nielen silná niekoľkodňová chemoterapia pred transplantáciou, ale aj konzervačná látka, ktorá musí byť do štepu pridaná, ak je zmrazený.“

Po šiestich týždňoch s novou dreňou sa jej telo konečne stabilizovalo a takmer po pol roku v nemocnici sa Klaudia mohla vrátiť domov. Nasledovali však ďalšie očakávané komplikácie. Musela bojovať s vírusovou infekciou a rozvinula sa u nej aj ťažká forma choroby štepu proti hostiteľovi. Kvôli tomu sa opakovane musela na niekoľko týždňov do nemocnice vrátiť.

„​Silná vôľa všetko zdolá – opakovala mi jedna silná a láskavá žena. Nehovorím, že je to ľahké, ale ak chorobu prijmete len ako náročnejšie obdobie svojho života, viete byť slobodní aj v miestnosti malej ako sterilný box. Som nesmierne vďačná, že som dostala druhú šancu na život – od svojho darcu aj od lekárov. Ešte pred pár rokmi by mi ju možno dať nevedeli," hovorí.

Pomocná ruka rodinám

Statočným pomocníkom sa človek nemusí stať len darcovstvom kostnej drene. Iniciatívna 1000 statočných hľadá tisíc ľudí, ktorí budú pravidelne finančne prispievať postihnutým rodinám. „​Mesiace bez domova, bez svojich kamarátov, bez rodiny. Dni plné strachu, úzkosti, ale aj nádeje, hlbokej lásky a drobných šťastných úsmevov - to je obdobie transplantácie kostnej drene či dlhodobej onkologickej liečby. Sociálna izolácia, vysoké emočné zaťaženie a radosť z každej pomocnej ruky,” popisujú náročne obdobie rodiny transplanťákov.

„​Pamätám si živo dni, kedy malo materstvo inú príchuť ako srdiečková bonboniéra z reklamy. Zmerať tlak, podávať lieky, rehabilitovať, kontrolovať saturáciu a tep, tíšiť, masírovať, počítať nádychy, ošetrovať rany, umývať, prezliekať, kontrolovať infúzie, dezinfikovať, rozosmievať, uspávať, budiť, presviedčať, variť, kŕmiť… To boli tie lepšie dni. Tie horšie som zo svojej pamäte vytesnila. Život mal rytmus, ktorý som vnímala iba cez výmeny ranných a nočných služieb v nemocnici. Len ja som ostávala - nonstop. A čo izba, to iný ženský príbeh. Vstúpili sme ako ekonómky, publicistky, učiteľky, právničky, sekretárky, trénerky… a odchádzali sme všetky ako zdravotné sestry. Stále však hlavne - mamy,“ podelila sa so svojimi skúsenosťami jedna z mám na blogu.

Každý môže byť jedným zo statočných, o ktorého sa budú môcť rodiny oprieť. Svojím príspevkom pomôžete zjemňovať osudy detského pacienta a jeho rodiny počas náročnej liečby na ceste za životom.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…