Vrcholoví športovci pred bránami olympiády. Čo na svojej práci milujú najviac?
Inzercia
Inzercia

Vrcholoví športovci pred bránami olympiády. Čo na svojej práci milujú najviac?

Na konte majú medaily z olympiád či svetových súťaží, za svoj najväčší životný úspech však považujú možnosť živiť sa tým, čo ich skutočne baví a napĺňa.

Vrcholoví športovci pred bránami olympiády. — Foto: Alex Longová

BRATISLAVA 13. júla - Na konte majú medaily z olympiád či svetových súťaží, za svoj najväčší životný úspech však považujú možnosť živiť sa tým, čo ich skutočne baví a napĺňa. Práca je pre nich vášňou a koníčkom v jednom, zároveň si však uvedomujú, že túto výsadu nezískali zadarmo. Slovenskí športovci hovoria o špecifikách svojich disciplín, pocitoch, ktoré pri nich prežívajú, ale aj o tom, prečo sú ochotní podriadiť im väčšinu svojho času.

Keď vyrastáte v rodine plaveckej trénerky, pri voľbe voľnočasových aktivít zrejme príliš dlho premýšľať nemusíte. Aspoň tak to bolo v prípade triatlonistu Richarda Vargu, ktorý svoju športovú kariéru začínal práve ako plavec. Už ako junior patril medzi najlepších slovenských reprezentantov, všetko sa však zmenilo v momente, keď si po vzore staršieho brata vyskúšal aj amatérsky triatlon. Pomerne mladú disciplínu si takmer okamžite zamiloval.

Richard Varga.
Richard Varga. Foto: PR článok

„Plával som už odmalička a viem, čo všetko to so sebou prináša. Človek v interiéri driluje jednu vec 5-6 hodín denne. Ide o veľmi monotónnu činnosť. Pri triatlone si môžete ísť zaplávať do jazera, do mora, spoznávate nové miesta na bicykli, pri behu... Je to zážitkový šport. Plávanie bolo navyše nesmierne náročné na psychiku. Niežeby triatlon nebol, no kladie sa tam väčší dôraz na fyzickú stránku. Trvá dlhšie a tým, že sa striedajú disciplíny, menia sa aj svalové skupiny, ktoré tak zvládnu väčšiu záťaž. Plávanie je síce kratšie, no prostredie sa nemení. Nemôžete sa ani socializovať, pretože väčšinu času máte hlavu ponorenú pod vodou,“ vysvetľuje športovec, ktorý sa triatlonu profesionálne venuje od svojich 19 rokov.

Šport ako životný štýl

Dnes je Richard Varga najúspešnejším slovenským reprezentantom v triatlone a k dvom letným olympijským hrám v Londýne 2012 a Riu 2016 si zrejme čoskoro pripíše aj účasť na olympiáde v Tokiu, ktorá sa začína už 23. júla. Bude to určite výzva, no o tom je podľa neho aj samotný šport. Koniec-koncov, je to jeden z dôvodov, prečo si vo svete získava čoraz väčšiu popularitu. „Obľúbený je najmä medzi úspešnými manažérmi či podnikateľmi. Kariérny vrchol už dosiahli, a preto hľadajú spôsob, ako samých seba prekonať aj po fyzickej stránke. Niekto sa rozhodne pre maratón, iný zase triatlon. Nielen na Slovensku ide o rastúci trend, no zvyčajne sa na to dajú ľudia, ktorí si to môžu dovoliť,“ dodáva.

S vodou už od detstva prichádza do kontaktu aj olympijský reprezentant Matej Beňuš. Podobne ako Richard Varga, aj jemu chvíľku trvalo, kým zistil, čo mu sedí najviac. Z rýchlostnej kanoistiky sa preto časom preorientoval na slalom. Obe disciplíny však spája jeden spoločný menovateľ – divoká voda. „Je to jednoducho živel. Situácia sa neustále mení, treba sa jej prispôsobovať. Nedá sa to naplánovať ako pri iných športoch. Môžem si povedať, že teraz prejdem valec, no keď je zrazu predo mnou vlna, musím okamžite reagovať. Krotiť divokú vodu je nádherný zážitok,“ približuje športovec, ktorý bude onedlho pod piatimi kruhmi obhajovať striebornú medailu z olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro.

Zlatý Bažant 0,0% je hrdým partnerom Slovenského olympijského tímu na ceste do Tokia.

Pre vrcholových športovcov je práca záľubou a životným štýlom v jednom. Netriafali naslepo. Veľmi dobre poznajú svoje osobnostné predpoklady, a teda aj to, prečo si vybrali šport, ktorý navždy poznačil ich život a kariéru. Rovnakú istotu a stabilitu majú zákazníci aj v Zlatom Bažantovi 0,0%. Vedia, že obľúbená značka nealkoholických pív a radlerov ich môže prekvapiť len jediným spôsobom – čerstvými novinkami s nulovým obsahom alkoholu.

Zlatý Bažant 0,0% opäť nesklamal a priaznivcov olympiády poteší ovocnými radlermi v dvoch nových produktových radoch Svieži a Extra Svieži. Pre fanúšikov športu si pripravil aj projekt Pripravení na Tokio, vďaka ktorému sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program.

Keď si môžeme vybrať to, čo máme radi, prečo to meniť?

Najväčšie výkony sa odohrávajú v hlave

Byť neustále v strehu je dôležité pri všetkých typoch vrcholových športov, pri niektorých však ide o rozhodujúci faktor. Uvedomuje si to aj lukostrelkyňa Alex Longová. V detstve sa najskôr venovala karate, keď však po prvý raz zobrala do rúk luk, nič iné už pre ňu neexistovalo. Individuálny a hlavne pokojnejší šport viac sadol jej introvertnej povahe, to však neznamená, že by sa musela aj meniť snažiť. Ako zdôrazňuje, ide o komplexný šport, ktorý sa navyše odohráva vonku, a treba tak rátať aj s nástrahami počasia. Dôležitú úlohu podľa nej zohráva aj mentálne nastavenie a dobrá fyzická kondícia, ktoré mnohí ľudia podceňujú.

Lukostrelkyňa Alex Longová.
Lukostrelkyňa Alex Longová. Foto: Alex Longová

„Na streleckej čiare si musím počas mierenia udržať nízku tepovú frekvenciu a plynulý dych. K tomu treba naozaj veľmi dobrú fyzičku. Najväčším strašiakom je však moja hlava. Musím ju jednoducho vypnúť a fungovať ako robot. Snažím sa upnúť len na jednu konkrétnu myšlienku, ktorá mi robí radosť, a vo všetkom ostatnom sa spolieham na svoje telo. Vďaka dlhým hodinám tréningu vie, čo má robiť. Svaly fungujú a ak to nechám na nich, zväčša sa to odzrkadlí na lepších bodových výsledkoch,“ tvrdí prvá slovenská športovkyňa, ktorá sa v tejto disciplíne kvalifikovala na olympijské hry v Riu v roku 2016.

Rozhoduje menej ako jedna sekunda

Súboje, ktoré sa neodohrávajú len na športoviskách, ale najmä v hlave, pravidelne zažíva aj športová strelkyňa Danka Barteková. Ako priznáva, vidí v tom aj istú eleganciu. „Hovoríme síce o zbraniach, no takisto o maximálnom sústredení, disciplíne a rozhodnosti. Od momentu, keď vyletí ‚holub‘, až do samotného zásahu je to približne 0,6 sekundy, a do tohto krátkeho momentu musíte pretaviť všetko, čo ste sa kedy naučili alebo natrénovali. Aj preto ma tento šport neustále fascinuje. Vo veľmi krátkom čase musíte zo seba vydať to najlepšie, nesmiete sa pomýliť,“ opisuje svoju skúsenosť slovenská reprezentantka v streleckej disciplíne skeet.

Danka Barteková.
Danka Barteková. Foto: PR článok

Rovnako ako Alex Longová, aj bronzová medailistka z olympijských hier v Londýne oceňuje najmä dôraz na samostatnosť. Ako však prezrádza, dôvodom nie je jej introvertná povaha. „Som detailistka a občas viem byť na seba poriadne tvrdá. Keby som sa takto správala v kolektíve, nikto by so mnou zrejme dlho nevydržal. Na druhej strane si uvedomujem, že za mojimi výsledkami stoja viacerí ľudia. Oni mi pomáhajú s taktikou, technikou, regeneráciou, poskytujú mi servis počas pretekov a mnoho iného. Svojím spôsobom je to individuálny aj kolektívny šport zároveň,“ chváli svoj tím športovkyňa.

Jeho podporu využije už čoskoro. Aj ona totiž o necelý mesiac vycestuje do Tokia, aby pod piatimi kruhmi reprezentovala svoju krajinu. Aj keď to tak spočiatku nevyzeralo, spoločnosť jej budú robiť aj fanúšikovia. Medzinárodný olympijský výbor nedávno odsúhlasil, že jednotlivé športoviská sa budú môcť zaplniť do päťdesiatpercentnej kapacity a do maximálneho počtu 10-tisíc ľudí na jednom štadióne. Vstupenky sú však určené len pre Japoncov a v rámci bezpečnostných opatrení budú zakázané akékoľvek formy povzbudzovania.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…