Vedci vyvinuli bezbolestný test na meranie cukru v krvi. Hladinu odmeria len pomocou slín
Simona Gálová
Simona Gálová

Vedci vyvinuli bezbolestný test na meranie cukru v krvi. Hladinu odmeria len pomocou slín

Nová technológia môže pomôcť pri spôsoboch testovania vírusu COVID-19.

Nový test sa má za nízke náklady vyrábať cez tlačiareň ako noviny. — Foto: TASR / DPA - Jens Kalaene; University of Newcastle

🎧 Vypočujte si tento článok:

AUSTRÁLIA 15. júla – Austrálski vedci tvrdia, že vyvinuli svätý grál testovania cukru v krvi diabetikov. Nový bezbolestný spôsob merania cukru má uskutočniť prúžok, ktorý kontroluje hladinu glukózy iba pomocou slín. „Pre diabetikov je riadenie hladiny cukru v krvi zvyčajne potrebné pichnúť si do prsta a potom kvapku krvi umiestniť na testovací prúžok. Je zrejmé, že niektorí pacienti s cukrovkou sa bolestivým procesom vyhýbajú a veľa testov si nerobia,“ prezradil pre Aljazeera profesor Paul Dastoor z Univerzity v Newcastle.

Nový test má byť bezbolestný, lacnejší a má viesť k oveľa lepším výsledkom pre pacientov trpiacich cukrovkou. Pásik si stačí priložiť na jazyk, počkať niekoľko minút a neskôr zistiť výsledky v aplikácii svojho telefónu. Jednotlivé testovacie prúžku sa budú dať kúpiť v lekárňach za nízke sumy. Veľkokapacitná výroba sa má spusť do roku 2023.

Ako to funguje?

„Sliny obsahujú glukózu a táto koncentrácia glukózy reprezentuje aj hladinu glukózy v krvi. Je to však koncentrácia asi stokrát nižšia, čo znamená, že sme museli vyvinúť test, ktorý sa lacno a ľahko vyrobí, ale ktorý má stokrát vyššiu citlivosť ako štandardný krvný test na glukózu,“ dodal profesor. Pás je biosenzor, čo znamená, že meria biologické alebo chemické reakcie generovaním signálov.

Veľkosťou sa podobá žuvačke, ale je podstatne tenší. Pásik sa skladá z veľmi tenkého tranzistora, ktorý obsahuje enzým nazývaný glukózooxidáza. Po umiestnení na jazyk glukózooxidáza reaguje s glukózou v slinách za vzniku peroxidu vodíka. Tento peroxid vodíka sa potom rozloží na vodíkové ióny, ktoré generujú elektrický signál, ktorý je možné zachytiť, spracovať a zobraziť pomocou aplikácie v smartfóne

Prúžok je vyrobený z elektronického atramentu, ktorý môžu tlačiť v masívnom počte pomocou tlačiarne, ktorá sa podobne používa na výrobu novín. Profesor Dastoor tvrdí, že túto technológiu v budúcnosti môžu preniesť aj na testovanie COVID-19, alergénov, hormónov a rakoviny. Univerzita už spolupracuje s Harvardskou univerzitou na teste COVID-19 s použitím rovnakej technológie.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…