Verili, že pomáhajú vojakom, ale aj túžba po sláve. Pin-up modelky zmenili pohľad na nahotu
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Verili, že pomáhajú vojakom, ale aj túžba po sláve. Pin-up modelky zmenili pohľad na nahotu

Pin-up modelky sa stali ikonou vojnových rokov a modelky ťažili zo slávy aj roky po nej.

Legendárna fotka nechýbala u žiadneho amerického vojaka. — Foto: Instagram/thepicturesgotsmall

USA 18. júla – Počas druhej svetovej vojny zrejme neexistoval vojak, ktorému by v skrinke nevisel plagát Betty Grable. Šteklivé obrázky dievčat, ktoré boli ešte na začiatku storočia absolútnym tabu, rapídne stúpali na popularite. Dievčatá sa túžili stať pin-up modelkami. Niektoré to považovali za šancu preraziť v šoubiznise, iné to počas vojny pokladali za službu vlasti. O čo teda šlo a kto boli dievčatá, ktoré pobláznili hlavy?

Pin-up obrázky modeliek sa šírili masovo a dali sa ľahko zavesiť kdekoľvek. Do skrinky, na stenu či nosiť v peňaženke. Mohlo ísť teda o plagáty, ale aj pohľadnice či obrázky v časopisoch. Ich neúmyselný začiatok má pôvod v divadle. Umelkyne - herečky či tanečníčky - sa snažili obrázkovou reklamou spropagovať svoje vystúpenie. Obrázky herečiek z burlesque šou sa tak celkom prirodzene nachádzali v každom divadle.

Zlatým vekom bola druhá svetová vojna

Slávne herečky z filmov potom tlačili na plagáty, aby slúžili na „osobnú zábavu“ davov. Za zlatý vek pin-up kultúry sa považuje druhá svetová vojna. Krátko po bombardovaní Pearl Harbor si americké jednotky začali zdobiť svoje skrinky obrázkami modeliek v rôznej fáze vyzliekania.

Americká vláda potom neoficiálne schválila distribúciu obrázkov s cieľom zvýšiť morálku vojakov počas vojny. Našli sa teda dievčatá, ktoré úprimne verili, že svojimi fotografiami pomáhajú vojakom v boji. Mnohé z nich po skončení vojny ostali v modelingu a niektoré z nich sa stali skutočnými hviezdami.

Foto: Instagram: Bettie Page

Neskrývaná sebadôvera

Za kráľovnú plagátov označovali Bettie Page. Mala nezbedný vzhľad, ofinu a exotický vzhľad. Bettie bola pre dievčatá tej doby, ktoré sa túžili stať pin-up modelkami, vzorom. Nemala pekné detstvo - rodičia sa často sťahovali a rozviedli sa, keď mala desať rokov. Rok musela stráviť v detskom domove. Otec ju sexuálne zneužíval. Napriek ťažkým podmienkam však bola výbornou študentkou a skončila aj vysokú školu.

Skúšala rôzne pracovné pozície, ale v žiadnej sa nenašla. Koncom 40. rokov sa presťahovala do New Yorku a dala sa na hodiny herectva. Kľúčovým sa stalo stretnutie s fotografom Jerrym Tibbsom, ktorý potreboval nafotiť svoje portfólio. Plagáty v tej dobe mali tendenciu ženu znevažovať. Dobre známy je obrázok so spadnutými nohavičkami a zhíknutím modelky, že o tom nevedela.

Fotografie Bettie Page boli iné. Sršala z nej sebadôvera a to, že sa za svoju sexualitu nehanbí. „Chcem, aby si ma pamätali ako ženu, ktorá zmenila pohľad ľudí na nahotu v jej prirodzenej podobe,“ povedala pre Los Angeles Times. V roku 1957 z ničoho nič s modelingom skončila. Bojovala s duševnými problémami, ale nechávala si ich iba pre seba. Stiahla sa do úzadia a do samoty. Zomrela, keď mala 85 rokov.   

Foto: Instagram: Betty Grable

Nohy za milión

Betty Grable je ikona doby. Jej nohy poznal zrejme celý západný svet. „Za svoju kariéru vďačím dvom veciam. Práve na oboch stojím,“ vtipkovala samotná modelka. Nohy si dala aj poistiť práve na sumu milión dolárov. Jej najznámejšia fotografia je tá, na ktorej stojí odzadu. Je to paradox, pretože jediným dôvodom, prečo fotka vznikla od chrbta, bolo, že už mala viditeľné tehotenské bruško. Americkí vojaci za jej fotkami šaleli. Hovorí sa, že sa ich snažili získať aj tí nemeckí a japonskí.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…