Matka predala svoje štyri deti za dva doláre. Súrodenci celý život snívali o tom, aby sa znovu stretli
Simona Gálová
Simona Gálová

Matka predala svoje štyri deti za dva doláre. Súrodenci celý život snívali o tom, aby sa znovu stretli

Počas života sa stretli aj s biologickou matkou, ktorá nič neoľutovala.

Súrodencom sa podarilo stretnúť až na zlomku života. — Foto: Rare Historical Photos

HAMMOND 16. júla – Fotografia z roku 1948 zobrazuje tehotnú matku a jej deti na priedomí svojho domu. Na verande sedia štyri deti Ray a Lucille Chalifouxovcov. Matka sa odvracia tvárou od fotoaparátu zatiaľ čo jej deti pokojne sedia. Pred dverami domu je zapichnutá tabuľa s nápisom – Štyri deti na predaj. Na predaj bola šesťročná Lana, päťročná RaeAnn Mills, štvorročný Milton a len dvojročná Sue Ellen.

Ako dlho bola značka pred domom, nie je známe. Všetky deti na fotografiu však boli do dvoch rokov predané rôznym rodinám. Matka neskôr predala aj Bedforda, ktorý sa narodil po vytvorení fotografie. Podľa opisu v novinách bol ich otec rodiny nezamestnaný a kvôli nedostatku peňazí ich mali vysťahovať z domu. Práve to prinútilo rodičov predať svoje deti.

Z blata do kaluže

RaeAnn Mills a jej brat Millton boli predaní Johnovi a Ruth Zoetemanovým. Rodičia deťom zmenili mená na Beverly a Kenneth. Zoetemanovci mali farmu v meste De Motte a deti tam prežili tvrdé detstvo. Podľa spomienok RaeAnn Mills boli s bratom v stole pripútaní reťazou a boli nútení pracovať dlhé dni na poliach. Malého Milltona náhradný otec nazýval otrokom a často ho mlátil.

Na násilie začal chlapec reagovať čoraz prudšie. Sudca ho považoval za hrozbu pre spoločnosť a donútil ho ísť na psychiatrické oddelenie, kde strávil dlhé roky svojho života. So svojou biologickou matkou sa stretol neskôr iba raz. Pri stretnutí sa pobil s jej druhým manželom, a tak ho z domu vyhodila. „Nikdy sa mi neospravedlnila za to, že ma predala. Bolo jej to úplne jedno,“ priznal pre NY Post.

ReaAnn bola ako sedemnásťročná unesená a znásilnená. Otehotnela a dieťa dala na adopciu. Hneď po tomto incidente RaeAnn opustila farmu a už sa tam nikdy nevrátila. V roku 1970 sa stretla so svojou biologickou mamou, ktorá neprejavila žiadnu ľútosť. „Nebol to vôbec príjemný zážitok. Neprejavila žiadnu ľútosť ani lásku,“ povedala pre NY Post.

Všetci robíme chyby

O adopcii najstaršej Lany nie sú žiadne informácie. V roku 1998 zomrela na rakovinu. Bolo to skôr, ako sa súrodenci stihli opäť stretnúť. Najmladšia Sue Ellen bola predaná Johnosonovcom, ktorý sa k nej celý život správali ako k vlastnej dcére. Zdá sa, že jediná Sue mala ozajstné šťastie.

Najmladší Bedford bol predaný páru, ktorý nemohol mať vlastné deti. Rodičia mu dali nové meno McDaniel. Jeho adoptívni rodičia boli silno veriacimi a kvôli prísnej výchove od nich utiekol a strávil dvadsať rokov s americkými vojakmi. Na biologickú mamu bol celý život nahnevaný, no neskôr si uvedomil, že to nemá cenu. „Všetci sme ľudia, všetci robíme chyby. Kto som ja, aby som ju súdil?“

Znovu spolu

McDaniel strávil dlhé roky tým, aby sa súrodenci znovu spojili. Nadviazal kontakt so svojím bratom Miltonom, s ktorým ostal v blízkom vzťahu až do jeho smrti. RaeAnn súrodencov hľadala cez sociálne siete a podarilo sa jej to. Dokázala sa stretnúť s bratom Milltonom, ktorý jej tesne pred smrťou zanechal silnú správu, ktorú ukončil so slovami „Milujem ťa, Beverly.“ RaeAnn sa v roku 2013 stretla aj so svojou najmladšou sestrou Sue Ellen pár mesiacov predtým než zomrela. Pri poslednej návšteve si sestry lakovali nechty na rukách. Bolo to prvýkrát, čo mohli spolu stráviť čas ako sestry tínedžerky. „Bol to najlepší deň môjho života,“ povedala RaeAnn.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…