Vypredali lístky na balón, ktorý ľudí vezme do vesmíru. Na palube chcú mať oslavy aj svadby
Simona Gálová
Simona Gálová

Vypredali lístky na balón, ktorý ľudí vezme do vesmíru. Na palube chcú mať oslavy aj svadby

Pri lete nevzniknú žiadne emisie. 

Cesta v kapsule bude trvať šesť hodín a cestujúcich vyvezie do výšky 160 kilometrov nad hladinou mora. — Foto: Space Perspective

FLORIDA 20. júla - Šťastné páry si už teraz môžu rezervovať lety na palube luxusných kapsúl Space Perspective, ktoré budú lietať do vesmíru od roku 2024. Snúbenci sa budú môcť zosobášiť v kapsule, ktorá ich vyvezie do výšky 160 kilometrov nad hladinou mora. Luxusné kapsuly dokážu letieť vďaka obrovskému balónu, ktorý neprodukuje žiadne emisie. Podľa informácii portálu Observer Floridská firma v súčasnosti predáva jeden let za 125 000 dolárov. Kapsuly dokážu naraz zobrať osem ľudí a cesta do stratosféry trvá šesť hodín.

Lety sú určené pre všetkých ľudí, no odkedy firma začala lístky predávať, začali sa jej ozývať odvážlivci, ktorí si chcú na palube urobiť oslavu, svadbu alebo firemné stretnutie. Cestujúci budú môcť obdivovať výhľad na Zem, zatiaľ čo sa budú nachádzať v kapsule, ktorá je vybavená kúpeľnou, barom aj Wi-Fi pripojením. Vesmírne lety na rok 2024 sú vypredané, ale zákazníci si môžu svoje miesto rezervovať ešte teraz na rok 2025. 

Vesmírna turistika

Jazda v kapsule s nulovými emisiami, vychádzajúca z Kennedyho vesmírneho strediska NASA podľa zakladateľov projektu ponúka vzrušenie z vesmíru a pohodlie. Zážitok má byť najmä o relaxácii - kapsula sa bude pohybovať rýchlosťou 19 kilometrov za hodinu. V najvyššom bode z okna cestovatelia uvidia úplnú temnotu vesmíru, zakrivenie našej planéty a zemský povrch.  

Spoločnosť urobila veľký krok k dosiahnutiu tohto cieľa v júni tohto roku, keď zahájila prvý testovací let z kozmického prístavu Space Coast na Floride, ktorý je hneď vedľa Kennedyho vesmírneho centra NASA. Let bez posádky, ktorý využíval simulátor vesmírnej lode Neptún v plnej veľkosti, trval šesť hodín a 39 minút. Dosiahla maximálnu nadmorskú výšku 33 043 m a podľa plánu pristála v Mexickom zálive, asi 80 kilometrov od západného pobrežia Floridy. Zakladatelia Jane Poynter a Taber MacCallum sú presvedčení, že vesmírne lety s nulovými emisiami sú tou správnou cestou pri novovznikajúcej vesmírnej turistike. 

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…