Popierala, že má problémy so srdcom. Život jej zachránili inteligentné hodinky 
Simona Gálová
Simona Gálová

Popierala, že má problémy so srdcom. Život jej zachránili inteligentné hodinky 

Vďaka odmeranému pulzu zistila, že niečo nie je v poriadku.

Diane zachránili život inteligentné hodinky, ktoré merajú tep. — Foto: Archív DF

GRAND RAPIDS 20. júla - Diane Feenstra nebola znepokojená, keď na jar tohto roku cítila v hrudi mierne zovretie. Napriek tomu sa rozhodla pozrieť na svoje inteligentné hodinky, aby si skontrolovala pulz. Na displeji svietilo jasné číslo - 169 úderov za minútu. „Povedala som si, že je to nejaké vysoké číslo, ale myslela som si, že sa len pokazili hodinky,“ prezradila 69 ročná Diane v Today. Pre istotu sa poradila s manželom, ktorý jej povedal, aby si okamžite zavolala sanitku. Na EKG lekár videl, že niečo nie je v poriadku. Presunul ju do kardiologického centra, kde testy preukázali, že Diane prekonala srdcový infarkt. Okrem toho sa jej upchala ľavá predná artéria, ktorá dodáva krv do prednej časti srdca. Prekážka v tejto artérii môže spôsobiť takzvaný infarkt „vdovec“, ktorý môže byť smrteľný. Kardiológ preto Diane pripravoval na to najhoršie. Ďalšie vyšetrenie však ukázalo, že jej srdce je stále životaschopné a dokázali ju zachrániť.  

Slon sediaci na hrudi

„Keby mi na tých hodinkách neukázalo číslo 169 asi by som tu dnes už nebola,“ priznala. Pri pohľade do minulosti Diane priznáva, že mala príznaky srdcového infarktu, no pripisovala to iným príčinám. Rovnako ako mnoho ľudí, aj ona čakala, že srdcový infarkt spôsobí tlak „slona sediaceho na hrudi“, no niektoré príznaky môžu byť jemnejšie. Od februára cítila intenzívnu bolesť, ktorá jej išla z krku až do zápästia ľavej ruky. Tým, že bolesť prichádzala a odchádzala prisudzovala to artritíde. Keď neskôr cítila bolesť krku a chrbta, predpokladala, že sa iba zle vyspala. Keď sa cítila unavená, zhodila to na zimné obdobie. Počas jednej noci Diane nemohla spať a cítila obrovskú nevoľnosť, to zase pripísala jedlu, ktoré jej asi nesadlo. „Vôbec som si nemyslela, že toto boli všetky momenty, ktoré ma varovali pred infarktom,“ prezradila.  

Pokiaľ ide o príznaky srdcového infarktu, pri ženách je oveľa častejším symptómom dýchavičnosť, nevoľnosť alebo zvracanie. Ženy majú tiež častejšie bolesti krku, čeľuste, hrdla, brucha a chrbta. Doktor Andrew Freeman však varuje, že len preto, že človek zažíva rýchly srdcový rytmus, nemusí to nutne znamenať infarkt. Rýchly pokojový pulz je reakciou na stresujúci faktor a môže byť spôsobený sledovaním strašidelného filmu, prijímaním zlých správ, prípravou na prezentáciu alebo bojom s infekciou ako je prechladnutie. Inteligentné hodinky nazval „dvojsečným mečom“, pretože môžu zhromažďovať dôležité zdravotné údaje, ale tiež viesť k preťaženiu informácií pre pacientov a ich lekárov. Cieľom by mali byť dáta filtrované tak, aby sa lekári mohli pozerať na veci, na ktorých záleží. „Ak si všimnete, že vaše životné funkcie sú nestále, je dobré nechať si ich skontrolovať,“ dodal. Diane priznala, že od toho momentu bude už navždy počúvať svoje vlastné telo.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…