Olympiáda s časovým posunom je už takmer tu. Máme najmenšiu výpravu, ale aj medailové ambície
TASR
TASR

Olympiáda s časovým posunom je už takmer tu. Máme najmenšiu výpravu, ale aj medailové ambície

Na hrách XXXII. olympiády v Tokiu 2020 sa predstaví 41 slovenských športovcov.

Matej Tóth a Barbora Mokošová — Foto: TASR/Pavel Neubauer, Jaroslav Novák

Tokio 20. júla (TASR) - Sedemhodinový časový posun oproti Tokiu bude pre športových fanúšikov na Slovensku znamenať (ne)skoré budíčky a nepravidelný režim. Olympijské hry v metropole Japonska, štvrté na ázijskom kontinente za uplynulých 23 rokov, oficiálne odštartujú piatkovým slávnostným ceremoniálom o 13.00 SELČ.

Ešte pred ním zasiahne po druhej nadránom do bojov pod piatimi kruhmi prvý slovenský športovec - lukostrelkyňa Denisa Baránková. Celkovo sa v Tokiu predstaví 41 slovenských športovcov s najpočetnejšou enklávou atlétov (9) a strelcov (7).

Najmenšia výprava v histórii

Po zasadnutí exekutívy Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) mala výprava dokopy 39 mien, neskôr ju doplnili ešte dvaja plavci Richard Nagy a Andrea Podmaníková. Slovensko tak do Tokia vyslalo najmenšiu výpravu v histórii.

Na snímke zľava plavec Richard Nagy, kladivárka Martina Hrašnová, gymnastka Barbora Mokošová, športová strelkyňa Danka Barteková, osemstovkárka Gabriela Gajanová, reprezentantka v behu na 400 metrov a 400 metrov cez prekážky Emma Zapletalová a reprezentant v športovej streľbe Juraj Tužinský.
Na snímke zľava plavec Richard Nagy, kladivárka Martina Hrašnová, gymnastka Barbora Mokošová, športová strelkyňa Danka Barteková, osemstovkárka Gabriela Gajanová, reprezentantka v behu na 400 metrov a 400 metrov cez prekážky Emma Zapletalová a reprezentant v športovej streľbe Juraj Tužinský. Foto: TASR/Martin Baumann

Počet reprezentantov pod piatimi „letnými" kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole.

Najväčším favoritom Tóth

V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro reprezentovalo slovenskú trikolóru dokopy 51 športovcov, ale v Tokiu ich je o desať menej.

V súčasnej výprave majú najväčšie zastúpenie atléti. V nominácii ich je deväť a z nich najväčší adept na zisk cenného kovu je jednoznačne Matej Tóth. Tridsaťosemročný chodec bude v Japonsku obhajovať zlatú medailu z Ria de Janeira, navyše pôjde o poslednú päťdesiatku pod piatimi kruhmi, keďže túto kráľovskú chodeckú disciplínu z ďalších olympiád nateraz vylúčili a zaradili namiesto nej mix. Atletické súťaže odštartujú v piatok 30. júla a potrvajú až do 8. augusta. Tóth odštartuje 5. augusta v Sappore, kam organizátori presunuli maratón a chôdzu, aby aspoň trochu ochránili vytrvalcov pred úmornými teplotami.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…