Prvý hráč NHL sa priznal, že je gay: Už nemám strach skrývať, kto som
Simona Gálová
Simona Gálová

Prvý hráč NHL sa priznal, že je gay: Už nemám strach skrývať, kto som

Prokop je štvrtým profesionálnym hokejistom, ktorý sa priznal k svojej homosexualite.

Prokop je štvrtým profesionálnym hokejistom, ktorý sa priznal k svojej homosexualite — Foto: Instagram - @lukeprokop_

NASHVILLE 23. júla – Nováčik NHL klubu Nashville Predators Luke Prokop sa v pondelok zapísal do histórie. Stal sa prvým hráčom kanadsko-americkej hokejovej ligy, ktorý sa otvorene priznal k tomu, že je gay. „Aj keď bol uplynulý rok a pol šialený, dal mi príležitosť nájsť svoje pravé ja. Už sa nebojím skrývať, kto som. Som hrdý na to, že môžem všetkým verejne povedať, že som gay,“ napísal na svojom instagrame.

Ako informuje agentúra AP, žiadny z aktívnych hráčov NHL sa dodnes nepriznal k homosexualite. Prokop dúfa, že jeho krok dodá silu aj ostatným gayom, ktorí budú hokejovou komunitou aj naďalej akceptovaní. Prokop je štvrtým profesionálnym hokejistom, ktorý verejne vyhlásil, že je homosexuál, po americkom Brendanovi Burkovi, ktorý hrával za RedHawks, švédskom Larsovi Peterovi Karlssonovi a dánskom Jon-Lee Olsenovi.

Devätnásťročný hokejista sa k otvorenému prehláseniu o svojej sexuálnej orientácii rozhodol v apríli tohto roku. „Počas jednej noci som ležal v posteli a po štvrtý alebo piatykrát som si vymazal zoznamovaciu aplikáciu. Bol som extrémne frustrovaný, pretože som nemohol byť sám sebou. V tú chvíľu som si povedal – dosť. Prijímam, kto som. Chcem žiť, ako sám chcem a sám seba akceptovať ako gaya,“ uviedol.

Prijatie a podpora

Prokop bude nasledujúcu sezónu hrať v Nashville, ktorý ho do svojich radov draftoval minulý rok. Od nových spoluhráčov dostal na sociálnych sieťach vlnu podpory. Nashvillský kapitán Roman Josi pre portál NHL povedal, že celý tím stojí za ním a pokiaľ bude potrebovať, s čímkoľvek mu pomôžu. Podporu mu vyjadrili všetky kluby z NHL aj samotný šéf súťaže Gary Bettman. „Zdieľam jeho vieru, že jeho priznanie sa stane v hokejovej komunite bežným javom. LGBTQ hráči, tréneri aj iný personál sa môžu naplno venovať svojej práci iba vtedy, ak môžu naplno žiť svoje život. Tento prvý krok neberieme na ľahkú váhu,“ uviedol.

Oznámenie Prokopa prichádza v čase rastúceho akceptovania a inklúzie v medzinárodných športoch. Minulý mesiac sa Carl Nassib, obranca tímu Las Vegas Raiders, stal prvým hráčom NFL, ktorý prehlásil, že je gay. Aj na tohtoročnej olympiáde sa účastí najmenej 142 olympionikov, ktorí sa verejne priznali k svojej homosexuálnej orientácii, čo je viac ako dvojnásobok od olympiády v Riu De Janeiro v roku 2016.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…