Gynekologička venovala život ženám, ktoré zažili nebezpečný pôrod. Zachránila 60 tisíc žien
Simona Gálová
Simona Gálová

Gynekologička venovala život ženám, ktoré zažili nebezpečný pôrod. Zachránila 60 tisíc žien

V krajinách tretieho sveta nie je dostatok lekárov na to, aby mohli všetky ženy rodiť dôstojne.

Gynekologička Catherine Hamlin zachránila desiatky tisíc žien. — Foto: Instagram - @hamlinfistula

ETIÓPIA 23. júla -  V deň, keď v roku 1959 pricestovala Catherine Hamlin na malé letisko v Etiópii, nikto ju nevítal s otvorenou náručou. O viac ako šesťdesiat rokov neskôr sa správa o smrti austrálskej gynekologičky stretla s vlnou žiaľu v celej krajine. Bolo to kvôli práci, ktorú doktorka Hamlin, spolu so svojím zosnulým manželom Reginaldom, za desaťročia vykonávali. V Etiópii zachránili životy desiatok tisíc žien, ktoré po pôrode utrpeli devastačné poranenia. Hamlin so svojím manželom založili neziskovú organizáciu, vďaka ktorej mohli byť všetky zranené ženy bezplatne ošetrené. Doktorka, ktorá minulý rok zomrela vo veku 96 rokov v Addis Abebe, dúfala, že svojou prácou inšpiruje ľudí po celom svete.

Stigma a samota

Jej celoživotnou prácou bola liečba pôrodníckych fistúl, čo sú zranenia, ktorým sa dá pri bezpečnom pôrode predísť. Aj kvôli tomu sa pôrodnícke fistuly považujú za chorobu chudobných krajín, kde nie je dostatočná lekárska starostlivosť. Fistuly nastávajú, keď ženy prechádzajú dlhotrvajúcim pôrodom. Pôrody, ktoré v rozvojových krajinách môžu trvať aj päť dní často vedú k narodeniu mŕtveho dieťaťa a ohrozuje sa tým aj život matky.

Tlak nenarodeného dieťaťa zabraňuje prietoku krvi do pošvového tkaniva, čo vedie k jeho odumretiu a vytvoreniu abnormálneho otvoru medzi reprodukčným traktom ženy a jej močovými cestami alebo konečníkom. Ženy potom trpia nekontrolovateľným únikom moču alebo výkalov, čím sa pre rodinu a komunitu stávajú menejcennými. Ocitajú sa na okraji spoločnosti, opúšťajú ich manželia a stigma a sociálna izolácia pri niektorých ženách vedie až k samovražde.

V rozvinutých krajinách bola pôrodnícka fistula účinne eliminovaná už viac ako pred storočím vďaka lekárskym zásahom, ako sú napríklad cisárske rezy. V krajinách bez rozsiahleho prístupu k starostlivosti odhadom žijú dva milióny žien s týmto ochorením a každoročne sa fistuly vyvinú u 75 000 žien. Ide najmä o krajiny subsaharskej Afriky a južnej Ázie. Tento stav je liečiteľný chirurgickým zákrokom, ale len málo postihnutých žien si môže dovoliť cenu za chirurgickú opravu.

Päťdňové pôrody

Doktorka Catherine sa so svojím manželom rozhodli reagovať na inzerát, v ktorom hľadali lekárov, ktorí by zariadili školu pôrodnej asistencie v Addis Abebe. Namiesto toho ale začala Catherine v meste robiť gynekologičku. Jej prvou pacientkou s fistulou bolo len šestnásťročné dievča. „Prišlo za nami krásne mladé dievča v otrhanom oblečení nasiaknutom močom. Jej pôrod trval päť dní a pomáhali jej iba miestne dedinčanky,“ povedala v minulosti lekárka pre Guardian. Na vidieku v krajinách tretieho sveta nie sú prítomní lekári, ktorí by previedli bezpečný pôrod.

Doktorka zistila, že v krajine sa nachádzajú tisícky žien s rovnakým osudom. Rozhodla sa, že vyzbiera finančné prostriedky, aby otvorila špeciálnu nemocnicu. V roku 1974 s manželom otvorili prvú nemocnicu Fistula v Addis Abebe, ktorá bola prvým lekárskym centrom na svete zameraným na poskytovanie bezplatnej chirurgickej starostlivosti chudobným ženám. Od tohto roku ošetrili už viac ako 60 000 žien. Dnes nadácia prevádzkuje päť regionálnych nemocníc a desiatky pôrodníckych centier.

Šanca na život

Okrem poskytovania chirurgickej liečby nemocnica zabezpečuje, aby každá pacientka dostala poradenstvo, fyzioterapiu a prístup k programom gramotnosti a počítania. Každá žena tiež odchádza s úplne novými šatami, ktoré ušili krajčírky nemocnice. „Neliečime iba dieru v močovom mechúre. Ošetrujeme celého pacienta,“ povedala lekárka.

V roku 1993 stratila doktorka svojho milovaného manžela. Pri rozhodovaní, či v krajine ostane alebo odíde, si bola istá, že jej práca tam ešte nie je dokončená. V roku 2007 sa jej splnil obrovský sen. Otvorila školu na vyučovanie mladých vidieckych žien, ktoré mohli asistovať pri pôrodoch a ktoré by odhadli, kedy je potrebný urgentný zásah lekára. Za svoju celoživotnú snahu bola dvakrát nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Doktorka Catherine zomrela 18. marca minulého roku v chatke pri nemocnici, ktorú založila, a v ktorej slúžila až do posledného dňa. Zanechala po sebe syna, vnúčatá a sen, aby všetky ženy na svete mohli zažiť bezpečný pôrod. „Catherine má jedného syna ale 60 000 dcér,“ povedal o doktorke jej syn Richard.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…